هویت جنسیتی

هویت جنسیتی (به انگلیسی: gender identity) به معنای تشخیص ذهنی فرد از خود به عنوان مرد یا زن است(+). تشخیص هویت جنسیتی از کودکی شروع می شود و در نوجوانی تقویت می شود و به ثبات میرسد(+). هویت جنسیتی فرد در واقع شامل رفتارهای بیرونی فرد در جامعه, خانواده و یا در ذهن خود فرد است که ممکن است مردانه یا زنانه باشد و ممکن است رفتار بیرونی فرد (gender Expression) با اندام های جنسی زمان تولدش سازگا

رفتارهای جنسیتی

ر و یکسان نباشد. به عنوان مثال ممکن است فردی با اندام جنسی زنانه متولد شود اما رفتار مردانه داشته باشد و هویت جنسیتی فرد مردانه باشد(+). تشخیص هویت جنسیتی فرد رابطه نزدیکی با فرهنگ جامعه مورد نظر دارد. ممکن است رفتاری در فرهنگ یک جامعه زنانه تلقی شود اما در جامعه دیگر مردانه(+). در اکثر جوامع جنسیت را بر دو مبنای زنانه و مردانه می سنجند اما ممکن است فرد خود را هیچ کدام و یا هردو (مانند دوجنسیتی‌ها) و یا جنسیت سوم تصور کند (مانند هیجراها).

 

اختلال هویت جنسیتی یا اختلال هویت جنسی زمانی رخ میدهد که ذهنیت فرد از جنسیت خویش با اندام جنسی زمان تولد خود متفاوت است (مثلا فرد با اندام جنسی مردانه متولد شده اما خود را زن تصور می‌کند و رفتار زنانه می‌کند).به این افراد به اصطلاح  تراجنسیتی یا ترنسجندر گفته می‌شود این اختلال ممکن است در کودکی و یا در زمان بلوغ رخ دهد(+)

 

رفتار جنسیتی
رفتار جنسیتی (به انگلیسی: Gender Expression) به رفتارهای بیرونی فرد گفته می شود که ممکن است زنانه یا مردانه باشد. رفتار جنسیتی یک طیف پیوسته است و بین رفتار مردانه رفتار زنانه طیفی به نام جنسیت عجیب وجود دارد که رفتارهایی مخلوط از دو جنس را انجام می‌دهند(+)

در ایران

 در جامعه ایران صفاتی که فرد را مردانه یا زنانه میخوانند به دو گروه تقسیم می‌شود.
  • صفات اثبات وجودی: مانند رهبری، سلطه، استقلال، رقابت جویی، فردیت و قدرت
  • صفات یکپارچگی: مانند همدردی، محبت و تفاهم

بر این اساس میتوان هویت جنسیتی را در ایران به چهر گروه تقسیم کرد:

  • مردانه
  • زنانه
  • هیچکدام
  • هم مردانه و هم زنانه

اگر صفات اثبات وجودی بالا و یکپارچگی پایین باشد رفتار را مردانه و فرد را مرد، اگر صفات یکپارچگی بالا و صفاتاثبات وجودی پایین باشد رفتار را زنانه و فرد را زن، اگر اثبات وجود و صفات یکپارچگی هردو پایین باشد فرد را بی‌جنسیت (یا نه مرد نه زن) و اگر همزمان صفات اثباتی و یکپارچگی بالا باشد فرد را دوجنسیتی میخوانند(+)

در اسلام
دین اسلام جنسیت را تنها به دو گروه زن یا مرد تقسیم می کند. در قرآن در سوره قیامت به وضوح انسان را به دو گروه مرد و زن تقسیم می‌کند(+)

أَلَمْ یَکُ نُطْفَهً مِّن مَّنىِ‏ٍّ یُمْنىَ‏،ثمُ‏َّ کاَنَ عَلَقَهً فَخَلَقَ فَسَوَّى‏،فجَعَلَ مِنْهُ الزَّوْجَینْ‏ِ الذَّکَرَ وَ الْأُنثىَ

یعنی: آیا او نطفه‏اى از منى که در رحم ریخته مى‏شود نبود؟! ، سپس بصورت خون بسته در آمد، و خداوند او را آفرید و موزون ساخت، ،و از او دو زوج مرد و زن آفرید(سوره قیامت آیه ۳۷ تا ۳۹)

نکته دیگر این است احکام شرعی اسلامی برای دو گروه مرد و زن تعیین شده است و فردی که خنثی و یا دوجنسیتی باشد باید به یکی از دو گروه مرد یا زن ملحق شود تا احکام اسلامی را انجام دهد(+). همچنین افرادی که نمیتوانند به یکی از دو گروه ملحق شوند (افرادی که از روی هیچ نشانه جسمی و یا رفتاری نمیتوان به دو گروه زن یا مرد تعلق بگیرند) باید هم احکام مردانه و هم احکام زنانه را به طور کامل رعایت کنند(+)


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=69

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت