حذف اختلال هویت جنسیتی از DSM

نسخه جدید راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی یا همان DSM توسط انجمن روانشناسان آمریکا در حال انتشار است. اما نسخه جدید یا پنجم این راهنما نوید بخش خبری خوب برای تراجنسی‌ها است.
انجمن روانشناسان آمریکا گفته است این راهنما در روز شنبه هشتم دسامبر ۲۰۱۲ منتشر خواهد شد و دیگر حاوی دسته بندی به نام اختلال هویت جنسیتی (Gender Identiti Disorder) یا همان GID نخواهد بود.
در عین حال اصطلاح آشفتگی جنسیتی به جای کلمه حذف شده مورد استفاده قرار خواهد گرفت و توصیف ناراحتی عاطفی افرادی است که ” ناسازگاری قابل ملاحظه‌ای بین جنسیت حاضر و جنسیت متولد شده خود را تجربه کرده اند”
برخی فعالان حقوق تراجنسی‌ها این تغییر در نسخه پنجم DSM را یک حرکت تاریخی و گام مهمی در از بین بردن توهین بر علیه تراجنسی‌ها بر اساس کلیشه‌هایی مانند هویت جنسیتی و یا کلمه اختلال، می‌دانند. در واقع ترنس‌ها از یک تشخیص پیش فرض که آن‌ها دچار اختلال می‌دانست رهایی یافتند.
از سوی دیگر برخی دیگر از فعالان حقوق ترنس‌ها بیان می‌کنند این تغییرات ممکن است دسترسی آسان ترنس ها به مراکز درمانی و خدمات درمانی را سخت‌تر و گران‌تر کند
در هر صورت باید توجه داشت اصطلاح اختلال هویت جنسیتی یا GID دیگر وجود خارجی ندارد و پس از این در مراکز درمانی و بهداشتی در برخی کشورها استفاده نخواهد شد.

منبع


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=532

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت