بیایید درباره ایدز صحبت کنیم

 aidsrobبا گذشت بیش از ۳۰ سال از شروع همه‌گیری اچ‌آی‌وی– ایدز حدود ۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان با این ویروس زندگی می‌کنند و تاکنون حدود ۳۰ میلیون نفر از این بیماری جان باخته‌اند. ایدز   بیش‌تر از آن که یک بیماری عفونی باشد یک آسیب اجتماعی است که ابعاد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی وسیعی دارد. بیماری ایدز در حال حاضر سهم زیادی از بار بیماری‌ها را در ایران تشکیل نمی‌دهد اما ماهیت این بیماری و الگوی رشد آن که رشدی خاموش و پیش رونده است، می‌تواند کشورمان را در سال‌های آینده با چالش‌های جدی مواجه نماید.

موج اول همه گیری ایدز در ایران در بین دریافت کنندگان خون و فرآورده‌های خونی بود که با اقدامات مناسب از جمله مشاوره با تمامی اهداکنندگان و غربالگری کلیه خون‌های اهدایی هم اکنون شاهد موارد جدیدی بیماری از این طریق نمی‌باشیم.

موج دوم همه گیری ایدز در زندان‌ها و در بین افراد مصرف کننده تزریقی مواد مخدر در اواسط دهه ۱۳۷۰ رخ داد. وسایل تزریق مشترک به خصوص در زندان‌ها عامل گسترش اچ‌آی‌وی در مصرف کنندگان مواد بود. توقف رشد همه گیری بیماری در مصرف کنندگان تزریقی مواد و زندانیان ناشی از تصمیم گیری آگاهانه و به موقع مسئولان بوده است.

موج سوم بیماری از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده خواهد بود که کنترل آن تنها با عزمی همگانی و مشارکت کلیه سازمان‌های دولتی و غیردولتی امکان پذیر خواهد بود و مشارکت فعال آحاد مردم به ویژه جوانان در این امر حیاتی است. هر یک از ما  می‌توانیم در برابر گسترش ایدز نقشی هر چند کوچک، اما موثر داشته باشیم. پس بیاییم با افزایش آگاهی و اطلاع رسانی صحیح و به موقع رفتارهای پرخطر را کم نموده و زندگی سالم را در پیش گیریم.

 تنها در سال ۲۰۱۱  در سراسر جهان ۵/۲ میلیون نفر مبتلا به ویروس اچ‌آی‌وی شدند. این به آن معناست که در هر ساعت ۲۸۵ نفر و در هر دقیقه حدود ۵ نفر به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا شده‌اند. ۵۰ درصد افراد اچ‌آی‌وی را در جهان، زنان تشکیل می‌دهند.

ایدز بیماری عفونی است که عامل آن ویروس نقص ایمنی انسانی یا اچ‌آی‌وی است. اچ‌آی‌وی با متلاشی کردن گونه‌ای از گویچه‌های سفید خون منجر به نقص دستگاه دفاعی بدن انسان می‌شود.  وقتی که سیستم دفاعی بدن آسیب می‌بیند، بدن در مقابل ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و بیماری‌های بدخیم ضعیف می‌شود و با کوچک‌ترین تهاجم آن‌ها، فرد به انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها مبتلا شده و در نهایت منجر به مرگ می‌گردد. در حالی که  بدن قبلاٌ به راحتی با این بیماری‌ها مقابله می‌کرده و بر آن‌ها پیروز می‌شد. لذا ایدز مرحله انتهایی بیماری است. از ورود ویروس اچ‌آی‌وی تا شروع بیماری ایدز، ممکن است بیش از ۱۰ سال طول بکشد. در این مدت فرد سالم بوده و می‌تواند به کار و فعالیت خود ادامه بدهد، ولی احتمال انتقال ویروس به دیگران وجود دارد، لذا:

 از روی ظاهر افراد نمی‌توان مشخص کرد که فرد، مبتلا به اچ‌آی‌وی  است.

 ویروس اچ‌آی‌وی از فردی که دارای این ویروس است به فرد دیگر قابل انتقال می‌باشد. راه‌های انتقال اچ‌آی‌وی عبارتند از:

 •             از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده با فرد مبتلا
 •              استفاده مشترک از وسایل تزریق و یا سایر ابزارهای تیز و برنده مشترک در جریان خالکوبی و حجامت
 •              دریافت خون و فرآورده‌های خونی آلوده به ویروس
 •              از مادر مبتلا به فرزند در طی دوران بارداری، زایمان و شیردهی

شایع ترین راه ابتلا به اچ‌آی‌وی در جهان تماس جنسی محافظت نشده است. در ایران شایع ترین راه ابتلا به اچ‌آی‌وی، استفاده مشترک از وسایل تزریق در بین مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی        ‌می‌باشد، ولی آمار مبتلایان از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده نیز  در کشور رو به افزایش است. با اجرای سیاست خون سالم در ده سال گذشته، هیچ مورد انتقال از طریق خون و فرآورده‌های خونی در کشور گزارش نشده است.

ایدز یک بیماری ناشی از انجام رفتارهای پرخطر است. مصرف مواد مخدر، الکل، مواد محرک و روان گردان شامل شیشه و اکستاسی قدرت تصمیم گیری فرد را برای پرهیز از رابطه جنسی محافظت نشده مختل می‌کند.

چگونه باید خود را در برابر ابتلا به اچ آی وی محافظت کنیم؟

 •             خویشتن داری در زمان تجرد
 •             پرهیز از برقراری روابط جنسی محافظت نشده در ارتباطات جنسی با شریک جنسی مشکوک یا مبتلا به بیماری ایدز
 •              پرهیز از مصرف مواد مخدر، محرک و روانگردان
 •              عدم استفاده از وسایل تزریق به صورت مشترک و وسایل تیز و برنده مثل تیغ و سوزن خالکوبی.

یادآوری این نکته ضروری است که آن چه ما را در معرض ابتلا به ایدز قرار می‌دهد رفتار ماست نه زندگی در کنار افراد مبتلا. لذا زندگی با افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی خطری برای ابتلا به این عفونت نمی‌باشد. ویروس اچ‌آی‌وی از راه‌های زیر منتقل نمی‌شود:

 •             گزش حشرات مانند پشه
 •             از طریق وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس، مترو و…
 •             استفاده از استخر، توالت و حمام مشترک
 •             دست دادن و گفتگو با فرد اچ‌آی‌وی
 •             عطسه و سرفه کردن
 •             استفاده از ظروف و وسایل غذاخوری مشترک

در صورت داشتن رفتاری پرخطر که احتمال ابتلا به اچ‌آی‌وی را به همراه دارد یا  برای کسب اطلاعات بیشتر در باره اچ‌آی‌وی – ایدز  چه باید کرد؟

 مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در این خصوص کمک کننده هستند. مراکز فوق، مراکزی هستند که در زمینه ایدز و بیماری‌های آمیزشی فعالیت دارند. در این مراکز خدمات آموزش، مشاوره و آزمایش محرمانه و رایگان به منظور تشخیص اچ‌ای وی، خدمات کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد (توزیع سرنگ، سوزن) و کاندوم ارائه می‌گردد.

افرادی که می‌توانند از خدمات مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری بهره مند شوند عبارتند از:

 •             کلیه کسانی که تمایل به کسب اطلاعات در زمینه ایدز و بیماری‌های آمیزشی دارند.
 •             گروه‌هایی که در معرض بیشترین خطر برای ابتلای به اچ‌آی‌وی هستند (شامل مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر، افراد دارای ارتباط جنسی غیر ایمن و محافظت نشده) مبتلایان به اچ‌آی‌وی- ایدز  و خانواده‌های آنها
 •             افراد مبتلا به بیماری‌های آمیزشی
 •             افراد تماس یافته با خون و ترشحات آلوده به اچ‌آی‌وی

خدمات ارائه شده در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری رایگان بوده و مشاوره محرمانه حضوری و تلفنی توسط مشاورین دوره دیده در محیطی امن و دوستانه ارائه می‌گردد. لذا جهت انجام مشاوره و یا طرح سوالات تان درباره ایدز می‌توانید به هر یک از این مراکز مراجعه نمایید.

مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در سامانه تلفنی ۱۱۸  تحت عنوان “مراکز مشاوره ایدز”  ثبت شده است. پس در سراسر کشور می‌توانید از طریق تماس با شماره ۱۱۸  آدرس و تلفن مراکز فوق را جویا شوید.

 در تهران تلفن‌های زیر پاسخگوی سوالات شما در زمینه ایدز هستند:

۶۶۵۹۳۰۳۰   

۶۶۵۸۱۵۱۷

 ۶۶۰۳۸۹۲۰


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=667

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت