اچ آی وی در برابر ایدز، تفاوت کجاست؟

hiv-aids-mahtaaتفاوت زیادی بین دو جملهٔ «من مبتلا به اچ‌ای وی هستم» و «من مبتلا به ایدز هستم» وجود دارد و شاید حتی خود افراد مبتلا هم این دو جمله را به اشتباه به کار برده باشند.
یرای شروع باید گفت که آنچه که ما با نام اچ‌ای وی می‌شناسیم تنها نام یک ویروس است. از حروف اول ویروس نقص سیستم ایمنی انسانی (Human Immunodeficiency Virus) گرفته شده است و نام بیماری نیست بلکه عامل ابتلا به یک بیماری است.

در واقع بین زمان ورود این ویروس به بدن و ورود به مرحله‌ای موسوم به ایدز فاصله زیادی وجود دارد افراد مبتلا به ایدز سال‌ها (حداقل۱۰ سال) قبل از بروز علایم، آلوده به این ویروس شده‌اند و در این مدت ویروس مشغول تخریب و آلوده کردن سلول‌های ایمنی بدن است بدون وجود هیچ گونه علامتی در ظاهر فرد مبتلا به اچ‌ای وی.

علائم غیر اختصاصی مثل سرماخوردگی، سردرد یا ضعف عمومی و خستگی و تب یا برجسته شدن غدد لنفاوی بدن، چند روز تا چند هفته پس از ابتلا به این ویروس «ممکن» است در فرد دیده شود که در اغلب موارد به سادگی با یک بیماری ویروسی ساده اشتباه گرفته می‌شود. این فرد را «مبتلا به اچ‌ای وی»، «اچ‌ای وی مثبت» و یا «مثبت» خطاب می‌کنند. استفاده از لغاتی مانند «ایدزی» و «مبتلا به ایدز» برای صحبت در مورد یک فرد اچ‌ای وی مثبت کاملا اشتباه است.

اچ‌ای وی، ویروسی است که خارج از بدن انسان نمی‌تواند زندگی کند و چرخه طبیعی زندگی‌اش در بدن انسان و با تخریب سلول‌های ایمنی خاصی به نام سلول‌های همراه است که به تدریج باعث بروز ضعف ایمنی و عدم توانایی در مقابله با بیماری‌های مختلف عفونی می‌شود و در این مرحله ایدز بروز می‌کند. نام بیماری ایدز AIDSیا سندرم نقص ایمنی اکتسابی از حروف اول این کلمات گرفته شده: Acquired Immune Deficiency Syndrome که به معنی یک مجموعه از علایم و بیماری‌ها (syndrome) مثل عفونت‌ها و انواع سرطان هاست، که به علت نقص ایمنی (immune deficiency) بوجود می‌آید که در فرد به طور طبیعی وجود نداشته و از بیرون از بدن کسب شده است (acquired).

ایدز یک بیماری نیست بلکه شرایطی است که بدن در معرض عفونت شدید در اثر یک میکروب ساده یا سرطان‌های مختلف مثل سرطان دهانه رحم یا سارکوم کاپوزی قرار بگیرد.
افرادی که دچار ایدز می‌شوند پس از سال‌ها حمل ویروس و افزایش شدید اچ‌ای وی در بدن و تخریب گسترده سلول‌های ایمنی، در برابر عفونت‌ها بی‌دفاع می‌شوند. فرد مبتلا به ایدز دچار عفونت‌های فرصت طلب می‌شود. یعنی عفونت‌هایی که یک بدن سالم به طور طبیعی قادر به دفاع در برابر آن هاست در افراد مبتلا به ایدز موجب بیماری شدید می‌شود و فرد در معرض آلودگی با انواع ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها قرار می‌گیرد.
اچ‌ای وی مثبت بودن یا حامل ویروس بودن به معنای بیماری ایدز نیست. تنها به معنی وجود ویروس در بدن است.
سال هاست که داروهای ضد رتروویروس وارد بازار و همینطور زندگی افراد اچ‌ای وی مثبت شده است که با روش‌های مختلف جلوی تکثیر بیشتر ویروس را می‌گیرند و زمان ورود به مرحله ایدز را به تاخیر می‌اندازند. زمانی که می‌تواند بیش از۲۰ سال باشد. اگرچه مشکلاتی مثل مقاومت به این دارو‌ها وجود دارد ولی تا کنون به طور چشمگیری باعث بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا و تاخیر در پیشرفت بیماری به سمت ورود به مرحلهٔ ایدز در آن‌ها شده است. همینطور خطر ابتلای فرزند یک مادر مبتلا به عفونت با این ویروس را نیز تا حد مطلوبی کاسته است. با وجود چنین پیشرفت‌های درمانی، می‌توان گفت ابتلا به اچ‌ای وی پایان زندگی نیست بلکه شروع به مبارزه‌ای است که سال‌ها ادامه خواهد داشت و هر روز امید‌ها به کشف راه‌های تازه تری برای درمان کامل این بیماری بیشتر می‌شود.

با تشکر از پندار

اما صبر کنید نظر شما درباره یک تست رایگان و حتی دریافت هدیه در قبال آن چیست؟
فراخوان تحقیق درباره میزان شیوع ایدز در انستیتو تهران را از خاطر نبردید که؟
اما شاید مسیر برای شما دور باشد پس می‌توانید با دوستان خود در یک محل جمع شوید تا  با یک ایمیل (saidehmoayedinia@gmail.com) به خانم سعیده مویدی نیا، پزشک برای آزمایش به نزد شما بیاید.
اما شاید در شهرستانی دور باشید خب باز هم می‌توانید با مراجعه به سایت مرکز تحقیقات ایدز از مشاوره رایگان برخوردار شوید


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=912

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. صادق

    خیلی خوب بود، ولی من در رای دهی گزینه خوب را انتخاب کردم؛ چون دقیقا برایم معلوم نشد که بعد از بروز دقیقاً چه علایمی فرد ایدزی به حساب خواهد آمد.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت