جین فی از مشکلات تراجنسی بودن می‌گوید

jane-mahtaaهفته گذشته شورای شهر برایتون در فرم‌های رسمی خوب عنوان جدیدی به نام MX را اضافه کرده است. این عنوان مخفف کلمه Mixter به معنای جنسیت خنثی است و در کنار کلمات دیگر مانند Mr و Mrs قرا می‌گیرد. این اقدام به منظور راحتی هرچه بیشتر تراجنسی ها در جامعه است.
به همین بهانه جین فی، نویسنده و روزنامه نگار مشهور که خودش زمانی تراجنسی بوده از تجربیات و خاطرات ترنس بودنش و مشکلاتی که با آن روبرو بوده می‌گوید.
ترنس های زن، ترنس های مرد، تغییر جنسیت /جنس، تعویض جسم و… کلمه‌هایی است که به تازگی بیشتر می‌شنویم و انگار اطراف ما آد‌م های بیشتری سراغ این کلمات می‌روند. البته این موضوع ممکن است برای شما کمی نگران کننده هم باشد وقتی پیش خودتان فکر می‌کنید یک زن باید زن باشد و یک مرد باید مرد بماند پس این تراجنسی یا ترنسکشوال ها (شاید زیر لب هم به جای تراجنسی بگویید اوا خواهر یا منحرف!) از کجا پیدایشان می‌شود؟
احتمالا انتظار دارید الان من با شما مخالفت کنم؟ اما کاملا حق با شماست! چون ترنس بودن (با توهین کردنتان موافق نیستم پس با ادب باشید!) خیلی با آن چیزی که شما فکر می‌کنید فرق دارد. عمدتا ترنس به دنبال آرامش است. همانطور که یک زن -گاهی نیز مردان- ممکن است از پوست خودش ناراضی و در عذاب باشد یک ترنس نیز اینگونه است. فکر کنید یک مشکل جسمی حاد داشته باشید. مثلا یک غده یا خال مادرزادی بدترکیب روی صورت شما باشد یا مثلا بینی مشکل داری داشته باشید که به خاطر آن از حضور در جامعه خجالت بکشید، بین دوستانتان نتوانید بروید و از کار کردن فرار کنید. فکرر نکنم دیگر امیدی به زندگی داشته باشید!
زمانی از یکی از دوستانم که یک خانم بود پرسیدم اگر یکی از سینه‌های خود را به خاطر سرطان سینه از دست بدهی چه کار می‌کنی؟ او هم شانه‌ای بالا انداخت و گفت دیگر احساس می‌کند زنانگی در بدن او وجود ندارد
خب این همان اتفاقی است که برای یک ترنس به وجود می‌آید. او در جسمی متضاد با روحش اسیر است و یک مجموعه اقدامات مانند هورمون تراپی و جراحی باعث می‌شود فرد احساس نزدیکی بیشتری با جسم خود کند و آرامش داشته باشد. البته قرار نیست همه ترنس‌ها اینگونه باشند. بعضی نیز تا آخر عمر با آن مبارزه می‌کنند و همیشه در بین دو جنسیت شناور می‌مانند.
برای خود من شخصا زندگی در جسم اشتباهی یک حس آزار دهنده و افتضاح بود که روی هرچیزی مثل روابط شغلی و خانوادگی و اعتماد به نفس من تاثیر می‌گذاشت و زمانی که فهمیدم راه درمانی برای آن وجود دارد یک شادی وصف نشدنی سراغ من آمد.
بر طبق تحقیقات کمیسیون برابری و حقوق بشر (EHRC) حدود یک درصد از مردم جهان دچار وارونگی های جنسیتی شدید هستند. یعنی یک درگیری بین مغز و جسم. اما در طول ۳۰ سال گذشته تنها حدود دوازده هزار نفر برای تغییر جنسیت /جنس کامل در انگلستان مراجعه کردند که حدودا نیمی ترنس مرد و نیمی ترنس زن بوده اند. در مقایسه با مقیاس وجود تراجنسی ها این رقم خیلی کوچک است نه؟ خب تغییر کامل چیزی نیست که به راحتی و آسانی انجام شود. این ماراتنی است که با تحقیر شروع می‌شود با درد پایان می‌یابد. شما قبل از اینکه مجاز به هورمون درمانی شوید باید پروسه ای را طی کنید که به آن “تجربه زندگی واقعی” می‌گویند. این دقیقا یعنی شما باید در لباس و نقش جنس مقابل قرار بگیری پیش از آنکه اجازه داشتی باشی حتی یک هورمون مصرف کنی یا جراحی انجام بدهی. در این مسیر شما با خشونت ها تحقیرهای زیادی روبرو می‌شوی. یادم است یک ترنس زن در یک قطار مورد هجوم یک عده اوباش قرار گرفت و چند ساعت بعد در بیمارستان به هوش آمد یا یکی دیگر که به رستورانی در لستر می‌رفت قبل از اینکه حتی حرفی بزند توسط یک عده ولگرد به باد کتک گرفته شد. چرا راه دور برویم خود من یک بار بعد از بیرون آمدن یک عده آدم مست و خشن از ایستگاه مترو از ترس جانم در یک توالت عمومی پنهان شده بودم یا یک بار دیگر که برای خرید رفته بودم دو مرد جوان که به عمرم ندیده بودمشان داشتند در روز روشن من را به زور سوار ماشین خودشان میکردند تا ببرند.
من فکر میکنم خیلی خوش شانس بودم که در میانسالی برای تغییر اقدام کردم. مشکلات و خشونت هایی که من با آن روبرو شدم در مقابل تراجنسی های جوان واقعا هیچ است.
هنوز هم تهدید و ترس وجود دارد. از آنجایی که نفرت بی عقل است ممکن است در یک لحظه یک حمله باعث شود کل روز شما خراب شود یا حتی کل عمر شما را خراب کند.
جامعه ممکن است شما را ظاهرا تحمل کند و برخی حقوق اولیه را به شما بدهد اما مطمئن باشید یک راه طولانی برای رفتن دارید. کماکان مراحل تغییر حدود ۴ الی ۵ سال (در انگلیس و در ایران حدود ۲ سال) طول خواهد کشید تا بتوان عنوان نا هماهنگ و نا مناسب را از یک ترنس دور کنیم.
جراحی برای انسان‌های ضعیف النفس نیست. زمانی که شما می‌پذیرید زیر تیغ جراح بروید اگر یک ترنس مرد باشید باید قید خیلی چیزها از جمله بخش اعظمی از حس جنسی خود را بزنید. شاید چیز کمی باشد اما مطمئن باشید یک اعصاب فولادی می‌خواهد. جراحی یک هوس نیست حتی با کمی ارفاق و بازی با کلمات، یک انتخاب شیوه زندگی هم نیست.
هنوز هم تبعیض بر علیه ترنس ها در کوچه و خانه و خیابان وجود دارد پس عجیب نیست که نرخ خودکشی در ترنس‌ها بالاترین نرخ خودکشی در بین گروه های مختلف در انگلستان است.

تراجنسی بودن یک انتخاب نیست، یک هدف نیست بلکه برای بسیاری یک فاجعه شخصی است و برای بسیاری دیگر نجات از تضاد.

daily mail


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=991

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت