cisgender یا غیر ترنس

cisgender-1024x1024

همه میدانیم که به چه کسی تراجنسی می‌گوییم. میدانیم تراجنسی کیست ولی محض یک یادآوری کوچک تراجنسی کسی است که هویت جنسیتی اش با هویت جنسی اش در تضاد است و این تضاد تا جایی است که خواهان تغییر در اندام جنسی یا همان تغییر در هویت جنسی اش می‌شود که به اصطلاح به آن تغییر جنس (که اشتباها تغییر جنسیت گفته می‌شود) می‌گویند اما اگر بخواهیم درباره یک غیر تراجنسی صحبت کنیم چه باید بگوییم؟ باید او را چه گونه صدا کنیم؟ کسی که تضادی در درون یا بیرون ندارد چه نامیده می‌شود؟ شاید شما به آن استریت (straight) یا همان دگرجنس خواه بگویید ولی اشتباه میکنید!
همراه ما باشید تا در کنار هم یک کلمه جدید بیاموزیم

برای توصیف شخصی که میان هویت جنسیتی اش و اندام جنسی زمان تولدش تضادی نمی‌بیند و همه چیز را منطبق بر هم و درست می‌داند سیسجندر (cisgender) یا سیس سکشوال (cissexual) گفته می‌شود.
به زبان ساده تر سیسجندر کسی است که جنسیت خودش را منطبق بر اندام جنسی زمان تولدش بداند. به عنوان مثال اگر با اندام جنسی مردانه به دنیا آمده باشد در ذهنش نیز خود را مرد بداند و البته رفتار مردانه نیز داشته باشد.
کریستین شیلت و لورل وستبروک سیسجندر را یک برچسب برای افرادی می‌دانند که بین اندام جنسی زمان تولدشان، هویت جنسیتی آنها و رفتارهای بیرونی آن‌ها تطابق وجود دارد و در واقع نقطه مقابل تراجنسیتی هستند
این کلمه مشتقات زیادی هم در زبان انگلیسی دارد. مانند cis male که به مردانی اشاره می‌کند که با اندام مردانه به دنیا آمده اند و خود را نیز مرد می‌دانند یا cis female که برعکس آن است.
اما چه تفاوتی بین cisgender و cissexual است؟ جولیا سرانو سیس سکشوال را اینگونه تعریف می‌کند “افرادی که تراجنسی نیستند و سیسجندر کسانی هستند که تراجنسیتی نیستند”

cisgender ریشه در زبان لاتین دارد. این کلمه از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول آن cis که به معنای “این سمت از” است که مخالف کلمه trans به معنای “سمت دیگر” است. در بخش مطالعه جنسیت cis به معنای تطبیق اندام جنسی زمان تولد و هویت جنسیتی فرد است.
اولین استفاده از کلمه cisgender در سال ۱۹۹۴ در یک گروه اینترنتی و توسط دانا دیفوس به کار برده شد. دیفوس از این کلمه استفاده کرد اما هیچ توضیحی برای معنی آن نداد انگار که خوانندگان از قبل با آن آشنا هستند و این یک کلمه روتین است.
البته ادعای دیگری نیز هست که می‌گوید در سال ۱۹۹۵ فردی به نام دونا لین متیوس که یک در یک گروه حمایتی دگرجنس‌پوشان فعالیت می‌کرد ادعا کرد فردی به نام کارل بویس کلمه ای به نام cisgender را ابداع کرده است. در آوریل ۱۹۶۶ سر و کله کارل پیدا شد و گفت من کلمه cisgender را ابداع کردم زیرا میدیدم برای صدا کردن مردم غیر ترنس مشکلی وجود دارد و یک روز به ذهنم رسید که غیر ترنس مساوی با cis است. پس cisgender را ابداع کردم
اما در حوزه آکادمیک و علمی شاید افتخار اولین استفاده از این کلمه را باید نصیب یک سکسولوژیست آلمانی به نام ولکمار سیگاش کرد. او اولین بار از کلمه cissexual (که البته در زبان آلمانی به صورت zissexuell نوشته می‌شود) استفاده کرد. او از این کلمه در سال ۱۹۹۵ در تیتر یک مقاله به نام “آرزوی تراجنسی و دفاع سیس سکشوال” استفاده کرد.
یک تراجنسی که جراحی کرده باشد و اکنون اندام جنسی اش با هویت جنسیتی اش هماهنگ باشد را نمیتوان یک سیسجندر خواند زیرا یکی از شروط سیسجندر بودن هماهنگی هویت جنسیتی با اندام جنسی زمان تولد است.
از سوی دیگر سیسجندر با استریت (straight) یا دگرجنس خواهی تفاوت دارد. زیرا دگرجنس خواهی یک میل جنسی است و هر فردی که گرایش به جنس مخالف داشته باشد در این دسته می‌گنجد اما سیسجندر رابطه بین هویت جنسیتی و اندام جنسی زمان تولد است

ویکیپدیا


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=7685

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. atefeh

  سلام
  من مطالب در مورد cisgender رو در سایت شما خوندم و این سوال رو دارم که آیا یک مرد cisgender بجای اینکه یک زن یا یک مرد رو دوست داشته باشه ، اندام تناسلی خودش رو دوست داره؟؟؟؟؟ و اینکه این افراد به جنس خودشون هم تمایل دارند یا نه؟؟؟
  ممنون

  پاسخ
  1. محتا

   با سلام
   یک cisgender دقیقا یک مرد/زن کلیشه ای و کلاسیک در ذهن همه ما است. مردی/زنی که با اندام مردانه/زنانه به دنیا آمده و خودش را نیز یک مرد/زن می داند. این مرد/زن لزوما اندام تناسلی اش را دوست ندارد اما مشکلی هم با آن ندارد و ممکن است هر گرایش جنسی هم داشته باشد. اما مساله مهم این است که او مشکلی با مرد/زن بودن خودش ندارد و کلیشه های مرد یا زن بودن را رعایت میکند

   پاسخ
 2. ندا

  سلام من دخترم یه ادم معمولی یا همون سیسجندر Grin
  از دختر بودنم مطمئنم. ترنس نیستم. پسر نیستم ولی ارزوم اینه که کاش پسر بودم چون پسرا زندگی خیلی باحالی دارن خوش به حالشون Thinking

  پاسخ
 3. مهدی

  با سلام
  ممنون و سپاس بی کران برای حمایت از این عزیزان
  بنده مهدی هستم دانشجوی دکتری فیزیولوژی تولیدمثل و یکی از کسانی که (خوشبختانه) با این افراد عزیز در ارتباط بودم و خوشحال می شوم اگر بتونم کاری برای این عزیزان انجام دهم در گروه شما همیاران.
  سپاسگزار شما عزیزان
  موفق و پیروز باشید

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت