۱۳ کلیشه در مورد جراحی تغییر جنسیت

negative-people

جراحی تغییر جنسیت یکی از راه هایی است که معمولا یک تراجنسی در مسیر تغییرش باید با آن برخورد کند. وقتی یک غیر ترنس درباره آن میشنود ممکن با تعجب به آن نگاه کند و خیلی چیزها برایش گنگ و نامفهوم باشد برای همین شروع میکند به یک سری تحلیل ها در ذهن خود. همیشه مطالبی که مرتبط با تغییر جنسیت است با واکنش های زیادی از سمت مردم روبرو می شود از تعجب تا تایید و تقبیح.
در بین این واکنش ها معمولا یک سری اظهار نظرها ثابت و همیشگی است و ب نوعی تبدیل به یک کلیشه شده است که در بین همه میچرخد. در این مطلب با سیزده مورد از این کلیشه ها اشنا میشویم و به آن پاسخ می دهیم
پس با محتا باشید تا بیشتر بدانیم

۱- این مساله مرگ و زندگی نیست!
برای یک تراجنسی، عدم جراحی تغییر جنسیت باعث میشود اعتماد به نفس، تصور از خود، موقعیت اجتماعی، موقعیت خانوادگی و مسائل عاطفی و احساسی یک تراجنسی همه در وضعیت بد و منفی قرار دارد.
این مطلب توسط مطالعات و تحقیقات زیادی تایید شده است. موراد در ۲۰۱۰، دی کویپره در ۲۰۰۶،کویپر در ۱۹۸۸ و گورتون در ۲۰۱۱ نمونه ای از این تحقیق ها هستند. این مطالعات همچین نشان می دهد که امکان جراحی تغییر جنسیت، ریسک اقدام به خودکشی را چیزی بین ۶۷ تا ۸۴ درصد کاهش می دهد. این نکته نیز قابل ذکر است که هشتاد درصد تراجنسی ها به خودکشی فکر کرده اند و ۴۱ درصد نیز یک بار خودکشی را امتحان کرده اند. یکی از دلایل این درصد بالا ناشی از عدم دسترسی به اقدامات درمانی برای طی کردن مراحل تغییر است.
بله درست است ترنس بودن و جراحی نکردن باعث مرگ و زندگی نیست. شما اگر دیسک کمر هم داشته باشید شما را نمیکشد ولی کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر خودش قرار می دهد. دست مانند تراجنسی بودن. به همین خاطر است که تمام مراکز روانی، درمانی و حقوقی از جراحی تغییر جنسیت حمایت میکنند.

۲-ترنس ها به درمان نیاز دارند نه جراحی
برخی سعی میکنند با الکتروشوک، روانکاوی یا دارو، هویت جنسیتی تراجنسی را تغییر دهند. این کارها هیچ تاثیری ندارد. برای همین است که ایالت هایی مثل کالیفرنیا و نیوجرسی هر گونه اقدام دارویی و درمانی برای تغییر در هویت جنسیتی افراد ممنوع است. این ممنوعیت ها به این خاطر است که نمیتوان هویت جنسیتی یا آشفتگی جنسیتی را با دارو یا روانکاوی تغییر داد یا درمان کرد که اگر اینطور بود مسلما همه افراد چنین روشی را انتخاب میکردند نه روشهای پر هزینه مثل جراحی.
لزوم جراحی تغییر جنسیت مساله ای است که توسط ارگان ها و سازمان های پزشکی و درمانی بین المللی حمایت می‌شود و یک استاندارد پذیرفته شده جهانی است.
مخالفت با لزوم این جراحی معمولا از سمت افراطیون و کسانی است که سیستم های درمانی را نمی‌پذیرند

۳-این یک جراحی زیبایی است
تمام مراکز درمانی، پزشکی و روان شناسی تاکید میکنند که جراحی تغییر جنسیت یک جراحی زیبایی نیست. سازمان های بزرگی مانند WPATH تاکید میکنند که جراحی تغییر جنسیت یک جراحی زیبایی نیست و بیان میکنند این جراحی بر روی احساس امنیت و وضعیت معیشیتی افراد تاثیر میگذارد و باعث بهبود آن می‌شود
در واقع جراحی تغییر جنسیت باعث بهبود در وضعیت اقتصادی، /NB/L<ندگی خانوادگی و بهداشت روانی فرد می شود. ۴-ترنس ها بی عرضه هستند زیرا نمیتوانند این موضوع را تحمل کنند.
بودن میان دو جنسیت مساله سخت و استرس زایی هست. یک لحظه تصور کنید که یک روز از خواب بیدار می شوید و میبینید دستگاه تناسلی شما عوض شده و دیگر مال خودتان نیست. برای خیلی ها حتی تصورش هم سخت است. کول سویگنی که در فیلم Hit & Miss نقش یک تراجنسی را بازی میکرد در یک مصاحبه می گوید هرگاه پروتز الت تناسلی برایش می گذاشتند گریه میکرد. این در حالی است که او میدانست این تنها یک پروتز است و بعد از اتمام کارش میتواند آن را جدا کند.
یک روزنامه نگار به نام نورا وینست سعی کرد مدتی را به صورت آزمایشی به عنوان یک مرد زندگی کند. اما او در کمتر از یک سال به خاطر فشار روحی که به وی وارد شد از اینکار انصراف داد.

۵-این موضوع با نقص عضو تفاوت دارد.
اتفاقا این موضوع از نظر عصبی بسیار شبیه است.
شواهد زیادی وجود دارد که اثبات میکند تراجنسی ها در مغزشان عضوی را تصور میکنند و آن را حس میکنند ولی در جسمشان آن عضو تفاوت دارد (راماچاندران و مک گو ۲۰۰۸). راماچاندران مشابه این موضوع را در افراد دارای اثر فانتوم مشاهده کرده بود.
این یکی از دلایل قوی برای لزوم جراحی تغییر جنسیت و دلیلی برای این است که چرا جراحی تغییر جنسیت موفقیت آمیز و سایر درمان ها بی اثر است. هماهنگ کردن جسم راحت تر از انجام سایر اقدامات است

۶-خودکشی هیچ ربطی به مشکلات فیزیکی ندارد.
اگر دستگاه تناسلی شما مشکلی داشته باشد چقدر افسرده خواهید شد؟ اگر بدانید این مشکل با مرور زمان حل نخواهد شد چه؟ چه احساسی خواهید داشت اگر بدانید تا آخر عمر باید مجرد بمانید و نتوانید هیچ رابطه ای داشته باشید؟ وقتی جلوی آیینه بروید، در حمام، سرویس بهداشتی یا هر زمان که تنها بشوید چه احساسی خواهید داشت؟
تراجنسی ها در روابط عاطفی خود دچار مشکل می شوند زیرا مردم غیر ترنس نمیتوانند صفات اولی و ثانویه جنسی که ناهماهنگ باشد را درک و تحمل کنند. برای همین مردم غیر ترنس به دنبال افرادی هستند که بین رفتار جنسیتی و اندام جنسی شان هماهنگی باشد. به همین خاطر جراحی تغییر جنسیت برای تراجنسی ها لازم است تا بتوانند در روابط عاطفی شان احساس امنیت کنند و دچار سرخوردگی نشوند.

۷-تراجنسی ها به جای درمان آشفتگی جنسیتی باید افسردگی شان را درمان کنند (تا نیاز به تغییر جنسیت نباشد)
این مثل این است که شما به کسی که مشکل کمردرد دارد بگویید به جای یک جراحی که دیسک کمر شما را خوب میکند از ویکودین استفاده کنید تا درد کمرتان آرام شود. این یک درمان موقت است نه یک درمان دائمی بعد از مدتی این مشکل دوباره سرباز میکند و شما را به دردسر می اندازد.

۸-جراحی تغییر جنسیت درواقع قطع یک عضو سالم و کارآمد است.
راماچاندران طی تحقیقاتش متوجه شد افراد تراجنسی پس از تغییر جنسیت کیفیت زندگی بالاتری دارند حتی در زمینه مسایل جنسی. پس این مساله قطع عضو سالم نیست بلکه اصلاح عضوی است که به کیفیت زندگی افراد کمک میکند.

هویت جنسیتی یا Gender Identity به معنای درک ما از خودمان به عنوان زن یا مرد یا هردو و یا هیچکدام است. یعنی ما در ذهنمان بدون توجه به اندام جنسی مان خودمان را زن، مرد، هردو یا هیچکدام تصور کنیم
۹-من هم فکر میکنم در جسم یک انسان حبس شده ام ولی در واقع یک گربه هستم! پس من هم میتوانم جراحی کنم؟!
البته پاسخ اصلی به این افراد این است که شما فکر میکنید بامزه هستید ولی اصلا بامزه نیستید.
معمولا اینطور صحبت ها از سمت کسانی است که فکر میکنند تراجنسی ها یک عده بیمار روانی هستند و این یک توهم است که باید درمان شود که البته اینگونه نیست.
انسان ها میتوانند تصور جداگانه ای از جنسیت خود به عنوان زن یا مرد بودن داشته باشند.
بیش از چهل سال مطالعه در زمینه عصب شناسی نشان میدهد که هویت جنسیتی و اندام جنسی دو مقوله جدا از هم است که از بدو تولد در انسان ها شکل میگیرد و گاهی ممکن است با هم هماهنگ نباشند. اما هیچگاه انسان ها به عنوان گربه یا هر حیوان دیگری شناخته نمی شوند.

۱۰-من از کلمه جراحی تغییر جنسیت خوشم نمی آید
آشفتگی جنسیتی درواقع تضاد میان تصور از جسم خود با اندام جنسی است. اصطلاحات پر استفاده برای این اقدام جراحی تغییر جنسیت، جراحی تغییر جنس و جراحی تطبیق جنسیت است که در واقع اصطلاح اخر دقیق ترین و درست ترین توصیف این اقدام است اما از سالیان گذشته اصطلاح جراحی تغییر جنسیت رواج بیشتری داشته است و مرسوم تر است.

۱۱-عوووق! ایییش!
کلمه هایی که در واقع نفرت گوینده را از این جراحی نشان می دهد. اما خب پاسخ این افراد ساده است. اگر شما غذایی را دوست ندارید نخورید، اگر مکانی را دوست ندارید نروید و اگر جراحی تغییر جنسیت را دوست ندارید خب انجام ندهید کسی شما را مجبور به این کار نکرده است.

۱۲-با وجود این همه مشکل در جامعه، تراجنسی ها خودشان باید هزینه های جراحی شان را بدهند نه شرکت های بیمه
چه کسی می تواند حدود بیست الی سی میلیون را برای یک جراحی پرداخت کند؟ یک پزشک متخصص؟ یک مهندس عالی رتبه؟ یک شخص متمول و ثروت مند؟
یک تراجنسی باید خیلی خوش شانس باشد که بتواند در یک شرکت بزرگ یا در یک موقعیت شغلی عالی با درآمد میلیونی باشد و علاوه بر آن محیط کارش از او به عنوان یک تراجنسی حمایت کند تا بتواند چنین مبلغی را به تنهایی پرداخت کند. اما اکثر تراجنسی ها چنین شانسی ندارند.
تراجنسی ها در محیط های شغلی از کمترین حمایت برخوردارند. آنها به راحتی از کار خود اخراج می شوند و فرصت کمی برای پیدا مردن یک کار خوب دارند. در محل کار نیز به دلیل مشکلات عرفی با تبعیض های فراوانی روبرو هستند. پس این گزینه خوبی برای پیشنهاد به یک تراجنسی نیست.

۱۳-جراحی تغییر جنسیت DNA افراد را تغییر نمی دهد
این حرف کاملا بی ربط است خیلی از افراد وجود دارند که مشکل کروموزومی دارند و با اندام جنسی متفاوت زندگی میکنند. مساله ای که مهم است این است که آیا لزومی برای جراحی است یا نه که بالاتر درباره آن صحبت کردیم و آیا این جراحی باعث بهبود کیفیت زندگی افراد تراجنسی می شود یا خیر.

huffingtonpost

:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=198210

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. امیره

  سلام لطفا راهنمائیم کنید.یک دکتر خوب نیاز دارم من به بندرعباس نزدیکم اگر یک دکتر خوب روان شناس سراغ دارید به ما هم معرفی کنید.تو خود بندرعباس باشه.

  پاسخ
 2. سوگند

  سلام خواهش می کنم بهم بگید باید از کجا شروع کنم برای کار تغییر جنسیت و این که کدوم دکتر بهتر و این که آیا میشه تلفن یا وب سایت یا هر چیز ارتباطی دیگه از خانم ترانه آرام بهم بدید من به کمکتان نیاز دارم ممنون

  پاسخ
  1. محتا

   سلام برای شروع باید به یک روانپزشک اشنا به مساله مراجعه کنید.
   درمنوی بالای سایت برخی شهرها رو معرفی کردم اگر در لیست بود اسم پزشک مناسب رو پیدا کنید

   پاسخ
 3. A

  سلام پسری هستم ۱۷ ساله . دارم عذاب میکشم من نمیخوام پسر باشم.لطفا منو راهنمایی کنید از کجا باید شروع کنم برای عمل تغییر جنسیتم.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت