۸ نکته برای نوشتن یک مطلب درباره تراجنسی

Power of Words

شاید شما هم صاحب یک رسانه جمعی مانند وبلاگ، وبسایت، مجله یا… باشید و مایل باشید مطلبی را درباره تراجنسی ها و مسائل مربوط به آنها بنویسید.
درباره تراجنسی ها نوشتن کار سختی نیست اما گاهی برخی تعصبات ممکن است در نوشته شما اثر بگذارد یا شاید کمبود اطلاعات شما درباره تراجنسی ها باعث بشود اشتباهاتی را انجام دهید که به جای کمک به تراجنسی ها، به آن ها آسیب بزنید.
رعایت برخی نکات می تواند در بهتر شدن مطالب شما کمک کنید.
پس در ادامه با محتا همراه باشید تا بیشتر بدانیم

۱.راهنمای معتبری را مطالعه کنید
بهتر است پیش از اینکه مطلبی را درباره تراجنسی ها بنویسید ابتدا متوجه شوید تراجنسی یعنی چه و با اصطلاحات آن آشنا شوید. شما میتوانید راهنمای آسوشیتدپرس و glaad را که حاوی اطلاعات به روز درباره تراجنسی ها است را مطالعه کنید و یا می توانید با جستجو در محتا و مخصوصا بخش بیشتر بدانیم اطلاعات به روز را به زبان فارسی بخوانید و با موضوع تراجنسی آشنا شوید.

به عنوان مثال تراجنسی بودن یک اسم نیست بلکه یک صفت است. مثلا شما نباید بنویسید “او یک مرد به دنیا آمد و اکنون تبدیل به یک تراجنسی شده است” این اشتباه است.

اینکه به یک تراجنسی بگوییم دوجنسه، شیمیل، همجنسگرا یا هر چیز دیگر در واقع ضعف علمی شما را می رساند یک تراجنسی هیچکدام از این ها نیست و هر کدام از این کلمه ها توصیف مشخص و جدایی از تراجنسی دارد
مطالعه راهنماها و کسب اطلاعات کمک میکند شما مطلب بهتر و جامع تری را بنویسید

۲.از صفات، کلمات و عکس های مناسب استفاده کنید
آخرین باری که برای زن یا مرد بودن خودتان مدرک آوردید کی بود؟ یا تا کنون چند بار مجبور شدید برای زن یا مرد بودن خودتان دلیل آوردید؟
هر کس باید خودش باید به شما بگوید زن است یا مرد نه اینکه شما هر طور دلتان خواست بگویید.

قرار نیست شما فکر کنید تراجنسی ها مریض هستند و درک درستی از خودشان ندارند و این شما هستید که درست درک میکنید طرف شما زن است یا مرد. شما نباید درباره هویت یک تراجنسی با او مجادله کنید و تصور کنید او اشتباه میکند.

درست این است که یک تراجنسی را با نام، ضمیر و صفتی صدا کنید که خودش میخواهد. از تصاویری استفاده کنید که خودش در اختیار شما گذاشته باشد و یا برای انتشارش رضایت داشته باشد. اگر دقیق نمیدانید و یا شک دارید بهتر است صادقانه از او سوال کنید تا اشتباه مرتکب نشوید.

۳.مراقب افشای اطلاعات خصوصی باشید
اگر در مطلب خود قرار است از زندگی یک تراجنسی بنویسید مراقب افشای اطلاعات محرمانه اش باشید. افشای هویت یک تراجنسی ممکن است به ضرر او تمام شود و باعث ایجاد مزاحمت و آزار و اذیت از سمت دیگران شود.
سالانه صدها تراجنسی در دنیا به خاطر ترنس بودنشان و تعصبات غیر منطقی مورد آزار و اذیت قرار میگیرند. این اذیت ها و تجاوزات اغلب از سمت مردم غیر ترنسی است که می گویند زمانی که فهمیدند قربانی یک تراجنسی بوده شوکه شده بودند.

در ایالات متحده آمریکا، تراجنسی های رنگین پوست بیشتر در معرض خطر هستند. این به این دلیل است که از یک سو تعصبات نژاد پرستانه و از سوی دیگر تعصبات جنسیتی باعث عدم امنیت در تراجنسی های رنگین پوست می شود.
افشای اطلاعات محرمانه یک تراجنسی مانند آدرس، شماره تماس و یا هرچیزی دیگر که نباید رسانه ای شود ممکن است او را در وضعیت خطرناک و ریسکی قرار دهد و برای او گران تمام شود

۴.معرفی افراد تراجنسی وظیفه شما نیست
برخی تراجنسی ها بعد از جراحی از زندگی گذشته شان فاصله میگیرند و آن را فراموش میکنند، برخی با قسمتی از گذشته خود و برخی هم بدون مشکل با گدذشته خود کنار می آیند. هرکس تصمیم متفاوت و منحصر به فردی میگیرد. یک تراجنسی خودش تصمیم میگیرد که چطور مراحل تغییرش را بگذراند و به چه کسانی درباره گذشته اش بگوید یا نگوید.

شما به عنوان صاحب یک رسانه تنها مسئول نشر اخبار و داستانی هستید که با شما در میان گذاشته شده است. شما نباید درباره اسم قدیمی یک تراجنسی سوالی کنید اگر قرار بود یک تراجنسی هنوز از آن اسم استفاده کند که آن را تغییر نمی داد. شما نباید از یک تراجنسی بخواهید که عکس گذشته اش را به شما نشان دهد. او اگر بخواهد خودش درباره گذشته اش با شما صحبت میکند و چیزهایی را که لازم باشد میگوید ولی شما نباید به گذشته او تجاوز کنید

۵.تراجنسی بودن اصل ماجرا نیست.
تصور کنید شما قرار است درباره زنی بنویسید که یک باغ وحش بزرگ را در یک شهر کوچک تاسیس کرده است. شما ممکن است درباره پدر و مادرش بنویسید که یک زیست شناس بودند و فرزندشان را با عشق به حیوانات بزرگ کرده اند و یا درباره پولدار بودن این زن بنویسید ولی در این نوشته شما اصلا مهم نیست که این زن آیا یک تراجنسی بوده یا یک غیر تراجنسی.
این موضوع هیچ مشکلی را حل نمیکند و هیچ گره ای را از ماجرای این باغ وحش باز نمیکند

برخی اوقات شما در حال نوشتن یک موضوع هستید اما در وسط ماجرا متوجه می شوید که شخص مورد نظر شما زمانی هویت مردانه داشته باشد اما شما نباید گیج بشوید فقط باید کمی درباره تراجنسی ها بدانید. اینکه این زن قبلا چه شکلی بوده، نام قدبمش چه بوده یا چطور زندگی میکرده موضوع کار شما نیست بلکه هدف شما باغ وحش است.
پس مراقب باشید به حاشیه نروید و تراجنسی بودن را اصل ماجرا فرض نکنید

۶.مسائل خصوصی، خصوصی است
بحث جنسیت شباهت و نزدیکی فراوانی با بحث جنس و اندام جنسی دارد. درک جنسیت در مقایسه با اندام جنسی سخت تر است زیرا قابل لمس و عینی نیست.
از این رو معمولا در مطالب مربوط به تراجنسی بیشتر از اینکه به مراحل تغییر، احساسات و هویت جنسیتی پرداخته شود به اندام جنسی، فیزیک و ظاهر پرداخته میشود.

به تازگی در یک برنامه زنده تلویزیونی با اجرای کتی کوریک از دو چهره مشهور تراجنسی به نام های کارمن کررا و لاورن کاکس دعوت شده بود تا درباره مسائل تراجنسی بودن خود صحبت کنند.
اما مجری همچین اشتباهی انجام داد و سوالی خصوصی درباره اندام این دو زن پرسید و با واکنش منفی هر دو روبرو شد. آن ها جواب دادند این بدن ما است و اگر قرار بود درباره آن به دیگران توضیح دهیم آن را نمی پوشاندیم. این بدن ما است نه بدن شما که مجبور باشیم درباره آن توضیح دهیم. بدن ما شوخی نیست که درباره آن توضیح دهیم همانطور که شما نباید درباره بدن خود به ما توضیح دهید.

۷.تراجنسی ها فریبکار نیستند
وقتی یک غیر ترنس بخواهد نفرت پراکنی کند یا بر ضد تراجنسی ها چیزی بنویسد فورا می گوید تراجنسی ها فریبکار هستند. یا اصلا شاید ممکن است شما در طی تحقیقتان درباره یک نفر متوجه بشوید او زمانی هویت مردانه یا زنانه داشته ولی امروز اینطور نیست.

هیچ کدام از این موارد دلیل نمی شود شما فکر کنید یک تراجنسی فریبکار است. تراجنسی بودن یک چیز اثبات شده و علمی است و تمامی تحقیقات روانپزشکی و روانشناختی این موضوع را تایید کرده اند. پس تصور نکنید در تحقیقات خود به نتیجه مهمی رسیدید و کسی را فرییکار تصور نکنید.

۸.مشت نمونه خروار نیست
شما هبچگاه نمیتوانید با مطالعه یک نفر درباره یک فرهنگ یا گروه قضاوت کنید.
هیچگاه نمیتوان فرهنگ ایرانی را تنها با بررسی زندگی یک فرد توصیف کرد یا نمی توان با مصاحبه با یک خواننده درباره کل جامعه موسیقی تصمیم گرفت. اشاعه جز به کل اشتباه است و نتیجه غلط به بار می آورد.

این موضوع درباره تراجنسی ها نیز صدق میکند.
شما نمیتوانید با یک تراجنسی مصاحبه کنید و درباره کل جامعه تراجنسی نتیجه گیری کنید. شما باید اطلاعات خود را بالا ببرید و با افراد مختلفی صحبت کنید و تراجنسی بودن را در کل جامعه بررسی کنید نه در یک فرد.
مطالعه یک نفر برای بررسی روی یک گروه و فرهنگ باعث ایجاد کلیشه های غلط می شود. مثلا شاید یک تراجنسی دست به خودکشی زده باشد، شما هیچگاه نمیتوانید نتیجه بگیرید درصد خودکشی در جامعه تراجنسی بالا است. زیرا اطلاعات شما ناقص و محدود و غیر قابل اثبات است.


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=335308

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت