از تراجنسی تا تراجنسیتی، تفاوت کجاست

any-questions

شاید شما هم گاهی با خودتان فکر کردید که چه تفاوتی بین تراجنسی و تراجنسیتی است و چرا این دو کلمه با وجود این شباهت نوشتاری، معنای کاملا متفاوتی با هم دارند. در این مطلب سعی میکنیم به زبانی ساده درباره تفاوت این دو کلمه و تمایز آن ها صحبت کنیم و در آخر متوجه شویم تراجنسی و تراجنسیتی چه تقاوت هایی با یکدیگر دارند.
پس در ادامه با محتا باشید تا بیشتر بدانیم

برای درک تفاوت بین تراجنسیتی و تراجنسی باید ابتدا تفاوت جنس و جنسیت را شناخت.

جنس یا sex در واقع نشان دهنده اندام جنسی فرد است. اندام جنسی ممکن است مردانه، زنانه و یا ترکیبی ناقص از هر دو باشد که در حالت اول جنس فرد مرد، در حالت دوم زن و در حالت سوم دوجنسه می باشد.
برای جنس یا sex نمیتوان حالت های زیادی در نظر گرفت و به چند حالت مشخص خلاصه می شود.
تشخیص هر فرد بر اساس اندام جنسی به عنوان زن، مرد، دوجنسه یا بی جنس را هویت جنسی یا sex identity میگویند

جنسیت یا gender نشان دهنده احساس و باور فرد از خود به عنوان زن یا مرد است. یک فرد ممکن است در ذهن خود را زن، مرد، هر دو (دوجنسیتی)، هیچکدام (بی جنسیتی) و… بداند.
تشخیص هر فرد بر اساس جنسیت را هویت جنسیتی یا gender identity میگویند.

حالت عمومی این است که جنسیت از جنس پیروی کند یعنی فردی با اندام جنسی مردانه خود را در ذهن مرد بداند و بر عکس اما گاهی تضادی میان جنس و جنسیت فرد پدید می آید که در این صورت فرد یک تراجنسیتی خواهد بود. ممکن است این تضاد دائمی یا زودگذر باشد.
در صورتی که این تضاد شدید و دایمی باشد فرد را به سمت تغییر جنسیت سوق می دهد که فرد یک تراجنسی خواهد بود.

جنسیت کمی پیچیده تر از جنس است و بیشتر از دو یا سه حالت است. جنسیت حالت های مختلف و زیادی دارد و ممکن است همزمان چندین حالت در یک نفر پدید آید.

جنسیت وابستگی شدیدی به فرهنگ و کلیشه های یک جامعه دارد و ممکن است رفتار فردی در یک جامعه و فرهنگ مردانه به نظر بیاید اما در جامعه و فرهنگ دیگر زنانه محسوب شود به همین خاطر جنسیت یک مساله ثابت و همیشگی نیست و در هر جامعه و فرهنگی جداگانه بررسی می شود.
جنس و جنسیت متفاوت با گرایش جنسی است و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شود.
گرایش جنسی به معنای میل جنسی و عاطفی به دیگری است که جدا از جنس و جنسیت است.

گاهی ممکن است فردی جنسیت و یا جنس خود را به خاطر شرایط خاصی ابراز نکند. به عنوان مثال ممکن است فردی اندام جنسی مردانه داشته باشد، خود را مرد بداند و جنسیت مردانه داشته باشد ولی به خاطر شرایط خاص رفتار زنانه داشته باشد. این موضوع به معنای رفتار جنسیتی می باشد.

رفتار جنسیتی به معنای اعمال و رفتارهایی است که ما از دیگران مشاهده میکنیم و متوجه می شویم فرد زن است یا مرد یا چیز دیگر. این رفتارها شامل پوشش، صحبت کردن، نام و مسائل این چنین است که ما متوجه می شویم فرد یک زن یا مرد است.
رفتارهای جنسیتی به شدت وابسته به فرهنگ و کلیشه های جنسیتی جامعه بستگی دارد و قویترین ابزار شناخت جامعه برای تشخیص زن یا مرد بودن افراد است. ما هیچگاه در برخورد اول متوجه نمیشویم فرد اندام مردانه یا زنانه دارد و یا در ذهن خود را زن یا مرد می داند بلکه این رفتار بیرونی او است که ما را متوجه زن یا مرد بودن وی می کند

تراجنسی یا ترنسکشوال یا transexual فردی است که از یک جنس به جنس دیگر تغییر می کند. یک فرد می تواند با جسم مردانه به دنیا بیاید و با اعمال جراحی و مصرف هورمون جسم خود را زنانه کند و یا بر عکس .

تراجنسی ها جنسیت خود را بر خلاف اندام جنسی زمان خود می دانند و برای تغییر اندام جنسی خود تلاش می کنند
تراجنسی ها از نظر ژنتیک و آناتومی داخل بدن به صورت جنس زمان تولد خود باقی می مانند اما از نظر روحی و آناتومی بیرونی بدنشان به جنس مخالف زمان تولد خود انتقال پیدا میکنند.

اما تراجنسیتی، ترنسجندر یا transgender یک کلمه کلی تر و وسیع تر است و به افرادی اشاره می کند که احساس، روحیات و صفاتی متفاوت با جنس زمان تولد خود دارند. به عنوان مثال فردی که با جسم مردانه به دنیا آمده است اما رفتار، پوشش و حالات زنانه از خود نشان می دهد.

یک ترنسکشوال یا تراجنسی به عنوان زیر گروهی از ترنسجندر یا تراجنسیتی ها شناخته میشود.

تراجنسیتی ها لزوما تغییر جنسیت نمی دهند و تنها تراجنسی ها جراحی تغییر جنسیت را انجام می دهند.

به عنوان مثال یک تراجنسیتی ممکن است مردانه به دنیا بیاید به زنان گرایش داشته باشد اما در ذهن و رفتار یک زن باشد و البته نیازی به تغییر جنسیت در خود مشاهده نکند.

مرز بین تراجنسی و تراجنسی بسیار باریک و گیج کننده است اما با شناخت و درک صحیح از جنس و جنسیت می توان این موضوع را به راحتی درک کرد


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=518954

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. نیاز

  سلام به هه
  متاسفانه در ایران دولت همه رو به چشم تراجنسی میبینه که احتیاج به جراحی دارن اما تراجنسیتی ها یا همون ترنسجندر ها هم هستند که مجبور به جراحی میشن و ما نمی تونیم از واقیعت فرار کنیم

  پاسخ
 2. متین

  سلام محتا
  ببخشید میشه لطفا از تراجنسی ها درخواست کنید به ماها توهین نکنن؟
  من دیشب خیلی برام سخت بود یه ترنس ام تو اف خیلی تحقیرم کرد. واقعا حالم بده از اون موقع جلو کلی آدم سنگ رو یخم کرد، بعد از جانب همه میگه ما شماها رو قبول نداریم شماها وجود ندارید Frown

  پاسخ
 3. Sh.zm

  من هم تراجنسیتی هستم که متاسفانه دردش حتی از تراجنسی هم بدتره ادم سردرگم هست و نمیدونه چیکار کنه که خود واقعیش شه ، همه میگن ما یا تامبویم یا اصلا وجود نداریم ، باید بگم که تامبوی ها ممکنه یک مدت اینجور باشن اونا در اصل دخترن لطفا مارو با اونا یکی نکنید تامبوی فقط یک استایله که دختر ها برای نشون دادن خودشون در جامعه (به دلیل ارزش کم زن) این کار رو میکنند و هیچ شباهتی به ما ندارند

  پاسخ
 4. نیلوفر

  با تشکر از توضیحتون فقط یک موضوع ای کاش همجنسگرا ها و ترا جنسها و ترا جنسیتی ها رو تو یه صفحه توضیح میدادید که مردم راحت تر بتونن این هارو از هم تمیز بدن

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت