تراجنسی و دیگر هیچ

just-transsexual-not-more-mahtaa

زمانی که در منابع فارسی به دنبال کلماتی مثل تغییر جنسیت، ترنس، تراجنسی و… جستجو میکنیم یا با سایت های زردی روبرو می شویم که میخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و با جلب توجه خوانندگان آمار بازدید خود را بالا ببرند و یا به گروه ها، کمپ های حمایت از دگرباشان و خبرگزاری هایی می رسیم که میخواهند از حقوق این افراد به اصطلاح دفاع کرده و ذهن مردم را برای پذیرش آماده کنند.
اما یک نکته مشترک بین این دو گروه وجود دارد که به شدت آزار دهنده است.
کلمات اشتباه و تجمیع سایر گروه ها با تراجنسی.

لغت نامه را بخوان
در اکثر این مطالب اصطلاحات و کلمه های مربوطه به صورت اشتباه به کار برده می شود و به جای اینکه اذهان عمومی را آگاه سازند بیشتر ذهن خواننده منحرف می شود.
شاید شما هم درجستجو های خود به تیترهایی مثل ‘مستند دو جنسه های ایرانی’ یا ‘دو جنسه ای که توسط پدرش به قتل رسید’ و… رسیده باشید یا شاید در خبرگزاری های بزرگ فارسی زبان به مطالبی رسیدید که تراجنسی را همان دو جنسه، زنانه پوش را همان تراجنسی، همجنس گرا را در معرض تغییر جنسیت و… می دانند و با خیال راحت اشتباهات خود را منتشر می کنند.
به عنوان مثال در تازه ترین این اشتباهات سایت هایی مثل دویچه وله یا بی بی سی فارسی از یک تراجنسیتی به نام کُنچیتا وُرست (Conchita Wurst)، به عنوان یک تراجنسی یاد کرده اند. اشتباهی که نه تنها باعث تنویر افکار عمومی نمی شود بلکه باعث گمراه شدن مردم درباره موضوع تراجنسی می شوند.

این اشتباه از سمت رسانه هایی شده است که امکانات و توانایی زیادی در جمع آوری اطلاعات را دارند اما انگار که اطلاعات خود را از سایت های زرد و اشتباه میگیرند.

اما این فرد واقعا چه کسی است؟
کُنچیتا وُرست در واقع یک شهروند اتریشی است که در مسابقات یوروویژن حاضر شد و خود را نه زن و نه مرد معرفی کرد و با پوشش خاص خود باعث جلب توجه مردم شد. او یک تراجنسیتی یا به صورت دقیق تر یک agender است. او هیچگاه یک تراجنسی نبوده و نیست. فردی که لباس زنانه و آرایش زنانه دارد ولی ریش پر پشت و مشکی دارد! این هیچگاه نشانه های یک تراجنسی نیست. تراجنسی ها خود را بین دو جنس و مخلوطی از دو جنس نگه نمی دارند
قبل از این هم درباره تفاوت تراجنسیتی و تراجنسی صحبت کردیم و گفتیم تفاوت این دو چقدر زیاد است.

من اختلال ندارم
اشتباه دیگر رسانه ها یاد کردن از تراجنسی به عنوان اختلال هویت جنسیتی است. موضوع تراجنسی دو سالی هست که دیگر به عنوان اختلال هویت جنسیتی شناخته نمی شود بلکه به عنوان آشفتگی جنسیتی دسته بندی می شود.
بی بی سی فارسی در مطلبی که به بررسی وضعیت تراجنسی ها در ایران پرداخته بود این اشتباه بزرگ را مرتکب شد و تراجنسی را به عنوان یک اختلال دسته بندی کرد.

اختلال در لغت به معنای حالتی است که باعث از کارافتادگی و نقصان در زندگی فرد می شود اما یک تراجنسی فردی از کار افتاده نیست
البته این اشتباه در بین نویسنده های داخل ایران بیشتر به چشم میخورد شاید به این خاطر باشد که هنوز تراجنسی در ایران به عنوان یک اختلال شناخته می شود.

راه من سوا، راه تو جدا
این خیلی واضح است که گرایش جنسی با هویت جنسیتی متفاوت است. اما این واضح نیست که چرا رسانه های فارسی زبان خارج از ایران این دو را تا این حد به هم نزدیک و غیر قابل تفکیک می دانند. از آمارهای غیر واقعی همجنسگرایانی که تغییر جنسیت داده اند تا دادخواهی حقوق همجنسگرایان از تراجنسی ها.

این اشتباه است که تصور کنیم آمار بالای تغییر جنسیت در ایران و اغلب تراجنسی های ایرانی در واقع همجنسگرایانی هستند که تحت فشار تغییر جنسیت داده اند!
باید به این نکته توجه کرد که ایران به عنوان یکی از مراکز مهم جهان اسلام تغییر جنسیت را مجاز می داند. از سوی دیگر جراحی ها در ایران با هزینه تقریبا پایین (برای مسافرا خارجی) و کیفیت مناسب انجام می شود. به همین خاطر عجیب نیست که تراجنسی ها از کشورهای همسایه برای جراحی به ایران مراجعه کنند.

همجنسگرایان با جایگاه اجتماعی و هویت خود مشکلی ندارند و نیازی به تغییر در خود نمی بینند. امروزه در ایران دریافت مجوز تغییر جنسیت حتی برای خود تراجنسی ها نیز پروسه ای سخت و طاقت فرسا است چه برسد به گروه های دیگر.
البته نمی توان کتمان کرد که به خاطر جایگاه مقبول تر تراجنسی در فرهنگ و شرع ایران افرادی از گروه های دیگر خود را به عنوان تراجنسی معرفی می کنند اما اینکه حقوق سایر گروه ها را از تراجنسی ها بطلبیم یا اغلب تراجنسی ها را غیر واقعی بدانیم اشتباه است.

اشتباه رسانه های معتبر در به کار بردن اصطلاحات و کلمات باعث سردرگمی و آشفتگی ذهن سایر مردم می شود و نه تنها باعث نمی شود ذهن سایرین آماده پذیرش تراجنسی ها شود بلکه بیشتر، مردم نا آگاه را گیج تر خواهد کرد


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=690230

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

3 نظر

  1. مصطفی

    من در یه مورد گیج شدم و این مورد این هست که آیا تو ایران عمل تغییر جنسیت وجود دارد یا خیر ؟! متخصص برای عمل تغییر جنسیت در ایران وجود دارد ؟! آیا من میتوانم در ایران بدون هیچ مشکلی ،خودم را تغییر بدم ؟!
    Big Frown

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت