زیر تیغ بی بی سی [به روز رسانی]

wpid-unnamed.jpg

شب گذشته بی بی سی فارسی در مستندی معلوم الحال به هویت تراجنسی های ایرانی حمله کرد.
البته این اولین باری نیست که بی بی سی با مستند های خودش به تراجنسی ها و حقوق آن ها در ایران حمله می کند
بی بی سی سابقه طولانی در پخش مستندهای مغرضانه درباره تراجنسی های ایرانی دارد.

یکی از بدترین خاطرات تراجنسی های ایرانی با مستندی است با نام “شبیه دیگران باش” یا همان مستندی که در ایران با نام “مستند دوجنسه های ایرانی” شناخته می شود
مستندی که به تنهایی چهره تراجنسی های ایرانی را مخدوش و بد کرده است

اما ریشه این غرض ورزی ها کجاست؟ چرا بی بی سی هرازگاهی تیری به سمت تراجنسی های ایرانی رها می کند؟

برای روشن شدن این موضوع شاید بهتر باشد از مستند شبیه دیگران باش شروع کنیم. مستندی که در ایران و درباره زندگی دو تراجنسی به صورت موازی ساخته شده است.

در شروع این مستند با جمله ای روبرو می شویم که می گوید همجنسگرایی در ایران جرم است و مجازات اعدام دارد ولی تغییر جنسیت آزاد است و حمایت می شود.
حالا کمی جلوتر بیاییم و به مستند زیر تیغ جنسیت برسیم. در ابتدای این مستند می شنویم ایران کشوری است که همجنسگرایی در آن جرم است و مجازات اعدام دارد ولی تغییر جنسیت در آن آزاد است.

در شبیه دیگران باش نگار می گوید تحت فشار جراحی می کند و اگر در ایران نبود جراحی نمی کرد و در زیر تیغ جنسیت این وظیفه بر عهده مریم است

در هر دو مستند اصرار عجیبی است تا یک گرایش جنسی (همجنسگرایی) در کنار یک هویت جنسیتی (تراجنسی بودن) قرار گیرد و با هم مقایسه شود.
بی بی سی آگاهانه یا غیرآگاهانه خود را به ندانستن میزند و نمیداند این دو مسائلی کاملا سوا از یکدیگر هستند.

در هر دو این مستندها بی بی سی اصرار دارد بگوید پروسه تغییر جنسیت در ایران بسیار ساده و سهل است و هرفردی می‌تواند به سادگی آب خوردن مجوز گرفته و تغییر جنسیت دهد.
در صورتی که در خوشبینانه ترین حالت یک تراجنسی باید هشت ماه تا یک سال برای اثبات خود و قانع کردن روانپزشک و کمیسیون پزشکی قانونی تلاش کند و باید تست ها و مراحل زیادی را بگذراند تا بتواند مجوز جراحی تغییر جنسیت را بگیرد.
مراحلی که حتی خود تراجنسی ها نیز با وجود تنفر شدید از جسمشان باز هم به سختی از پس آن بر می آیند

در مستند زیر تیغ جنسیت یک آمار جالب و شاید هم کمی خنده دار ارائه می‌شود. در این مستند گفته می شود ۴۵% تغییر جنسیت های داخل ایران در واقع همجنسگرایانی هستند که دست به تغییر جنسیت زده اند! حال این آمار توسط چه گروهی، با کدام جامعه آماری، با کدام روش تحقیق و با کدام مدارک گرفته شده است هیچکس نمی داند
از آن جالب تر و خنده دار تر نیز آن است که با وجودی که مولف این آمار می گوید این درصد غیر علمی و غیر آکادمیک است اما باز هم به آن استناد می کند و اوضاع را بغرنج نشان می دهد

بی بی سی در هر دو این مستندها می خواهد اینطور القا کند که کسانی که در ایران جراحی می کنند در واقع همجنسگرایانی از همه جا بریده هستند که به خاطر فشارهای روی خودشان جراحی می کنند.

وظیفه این تلقین در مستند شبیه دیگران باش بر عهده نگار و در مستند زیر تیغ جنسیت بر عهده سهیل، رها و مریم است.

در مستند زیر تیغ جنسیت که دیشب پخش شد سهیل می گوید خانواده اش فهمیده بودند همجنسگرا است ولی به خاطر آبرویشان او را به اجبار برای تغییر جنسیت مجاب میکردند.
مساله ای که به هیچوقت با عقل جور در نمی آید. زیرا جراحی تغییر جنسیت مساله ای است که همه اطرافیان از آن آگاه می شوند ولی همجنسگرایی یک گرایش است که لزوما قرار نیست همه از آن با خبر شوند. پس عقل حکم می کند در این شرایط خانواده چنین رفتاری را از خود نشان ندهد و البته کمی خنده دار است که خانواده بتواند برای فرزندشان مجوز جراحی تغییر جنسیت را اجبارا بگیرد و روانپزشک، قاضی و کمیسیون پزشکی قانونی نیز آن را تایید کند و همگی با هم و هماهنگ یک نفر را یدون رضایت و بالاجبار به تخت جراحی تغییر جنسیت بسپارند.

کما اینکه بر خلاف ادعای بی بی سی برعکس این موضوع بسیار مشاهده شده است. یعنی خانواده هایی که حاضر هستند فرزندشان با همجنس فیزیکی خودشان در ارتباط باشد اما جراحی تغییر جنسیت را انجام ندهد.

در این مستند یک تراجنسی به نام مریم حضور پیدا می کند، کسی که تغییر جنسیت خود را کامل کرده و البته بی بی سی به سختی او را پیدا کرده است. اما همان هم از این جراحی پشیمان است و حاضر است به گذشته برگردد و به بدن مردانه خودش برگردد زیرا فکر می کند ناقص شده است.

بی بی سی مریم را یک تراجنسی معرفی می کند که حاضر بوده با جسم مردانه اش زندگی کند، اما بهتر است کسی به گوش بی بی سی برساند تعریف تراجنسی در مراجع آکادمیک نارضایتی شدید از جسم و درخواست و میل شدید به تغییر جنسیت است. حال چگونه است که مریم از جسم جدید خود را ناقص می داند و از جراحی پشیمان است!

توهین دیگر این مستند  به جامعه تراجنسی، مرد خطاب کردن مرحوم مریم خاتون ملک آرا در این مستند بود.
بی بی سی در این مستند مریم خاتون، مادر معنوی تراجنسی های ایرانی را مردی میداند که سال های سال به دنبال مشروعیت جراحی تغییر جنسیت بوده است و حتی به خودش زحمت نمی دهد تا نام این فرد را به زبان آورد و حداقل بگوید که این فرد یک مرد نبوده است بلکه یک ترنس زن و در نهایت یک خانم بوده است

بهتر است بگوییم بی بی سی در این دو مستند بیشتر به جای اینکه به دنبال بررسی تغییر جنسیت در ایران باشد، به دنبال سهم خواهی برای همجنسگرایان است.

بی بی سی برای کمک به همجنسگرایان می خواهد تراجنسی ها و حقوق تثبیت شده آن ها در ایران را سپر بلا کند. تا جایی که عمدا تراجنسی بودن و همجنسگرا بودن را در کنار هم و با یکدیگر مقایسه می کند و حقوق این یکی را از آن یکی می طلبد.

در این مستند حتی اقدامات مثبت حکومت ایران در قبال تراجنسی ها را مانند دامی پهن شده می داند برای صید اقلیت ها.

بی بی سی تغییر مدارک و کمک های دولتی به تراجنسی ها را طوری نمایش می دهد که بیننده تصور میکند این ها مسائل بی اهمیت و بی ارزشی است. در صورتی که بریتانیا، کشور خانگی بی بی سی تا سال ۲۰۰۴ مدارک تراجنسی های کشور خودش را تغییر نمی داد و تنها ۱۰ سال است که تراجنسی های انگلیسی می توانند مدارک شناسایی جدید دریافت کنند. اتفاقی که در کشور آرژانتین از سال ۲۰۱۳ یعنی تنها یک سال است انجام می شود و البته هنوز در بسیاری از کشورها تراجنسی های جراحی کرده از مدارک شناسایی جدید محروم هستند و مجبورند با مدارک جنس قبلی خود سر کنند و از بسیاری حقوق اولیه خود محرومند

در این مستند با به اصطلاح روانشناسی به نام شبنم مواجه می شویم که می گوید درصد ناراضیان از جراحی و خودکشی بسیار بالا است و اکثر این جراحی ها در واقع همجنسگرایان مجاب شده هستند.
اما در مقابل دکتر کامیار توکلی یکی از بزرگترین جراحان تغییر جنسیت در ایران در صحبتی بیان کرده است از ۴۰۰ جراحی گذشته خودش تنها یک مورد نارضایتی و اشتباه وجود داشته است

البته نمی توان منکر آن شد که برخی همجنسگرایان ممکن است اشتباها از فیلترهای موجود گذر کرده و به مراحل تغییر جنسیت وارد شوند اما درصد همجنسگرایانی که اشتباها عمل کرده اند آنقدر پایین است که شاید بتوان با انگشتان دست شمرد و این در تمام کشورها امری اجتناب ناپذیر است.

شاید بهتر باشد بی بی سی تراجنسی ها سپر بلای همجنسگرایان نکند و راه بهتری برای سهم خواهی برای این گروه کند زیرا تراجنسی ها خودشان به دنبال پر کردن خلاهای قانونی خودشان هستند.

بی بی سی بارها با مستندها و برنامه های متفاوت سعی کرده است تا نشان دهد تراجنسی ها و جراحی ها در ایران مصنوعی و تحت فشار حکومتی است و البته سر انجام بتواند از حقوق تراجنسی های ایرانی سهمی هم برای همجنسگرایان بگیرد اما نتیجه نهایی این مستندها بی اعتمادی خانواده ها و فشار بیشتر آن ها به فرزندان تراجنسی خودشان باشد.

بی بی سی بیشتر از اینکه نگران تراجنسی ها و وضعیت جراحی ها باشد میخواهد حکومت ایران را محکوم کند و با وارونه جلوه دادن واقعیت افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهد

در شرایط کنونی که تراجنسی های ایرانی با مشکلات فرهنگی زیادی روبرو هستند نمایش چنین مستندهایی خیانت بزرگی به آن ها است و به جز فشارهای اجتماعی سود دیگری برایشان ندارد.

مسلما محتا تریبونی به بزرگی بی بی سی فارسی ندارد تا صدای خود را به گوش همگان برساند اما میتوانیم با کمک همدیگر بگوییم این مستند و مستند های مشابه سراسر دروغ و کذب محض است و هویت ما تراجنسی ها در ایران اثبات شده است و اجازه نمی دهیم کسی به هویت ما توهین کند

پی نوشت: محتا هیچ گاه همجنسگرایان را رد یا تایید نمیکند زیرا اینکار در تخصص و صلاحیت ما نیست و ما صلاحیت قضاوت نداریم. اما مساله اساسی ما قربانی شدن ترنس ها برای حقوق سایرین است.

به روز رسانی: آیا خانواده شما این مستند را تماشا کردند؟ اگر دوستان یا خانواده شما این مستند را دیدند نظرشان نسبت به شما چطور بود؟ اگر موفق به تماشای آن نشدند آیا حاضرید این مستند را به دوستان یا خانواده تا نشان دهید؟ چه واکنشی خواهند داشت؟


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=1669729

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

13 نظر

 1. رها

  باعث تعجب هستش خواندن این مطلب عجیب، شما دایم از توهین و افترا حرف زدید، این برنامه کلمه بر رد هویت شما نداشت بلکه در مورد گروهی دیگر بود که تشخیص اشتباه در موردشون داده شده.
  در عین حال وقتی یک همجنسگرا حالت داره و رفتارهای زنونه داره خانواده با شرایط این شکلی پذیرشش نمیکنند و تغییر جنسیت اجباری برای این قشر بوده.
  به نظر من نوشته شما با بغض و کینه نوشته شده ، گفتن مرد یا زن به مادر معنوی شما توهین نیست! واقعیت از برداشت مردم از هویت ایشون در شناسنامه قبل از تغییر جنسیت داره.
  ایکاش ما ایرانی ها کمی بیشتر پشت هم بودیم به جای اینکه علیه هم باشیم

  پاسخ
  1. محتا

   یک بار دیگر متن رو مطالعه کنید دوست من. هیچ کینه ای وجود نداره.
   این مستند برای بررسی مساله ای بود که در همه جوامع وجود داره اما در این مستند به گونه ای نشان داده شد که انگار تمام تغییر جنسیت ها در ایران تحت فشار حکومتی هست، از سوی دیگر گفتن مرد به کسی که بهترین سال های زندگیش رو صرف این کرد تا زن بودنش رو ثابت کنه مساله کوچکی نیست بلکه توهین بزرگی هست.
   این مستند تنها باعث شد تراجنسی های ایرانی قربانی شوند تا شاید سهمی برای گروهی گرفته بشه

   پاسخ
 2. آزاده

  به نظر من هم این به اصطلاح مستند تا حدودی جهت دار ساخته شده و در عین حال حاوی مطالب نادرستی هم بود که باز هم به نظر می رسه بخاطر غلبه نگاه سیاسی بر قضیه هست..مثلا در طول فیلم می خواد اینطور القا بشه که تغییر جنسیت در ایران خیلی راحته و حتی به انجام اون تشویق هم میشه..در حالیکه حد اقل خود مایی که سال هاست این پروسه سخت رو پشت سر گذاشتیم می دونیم که چه پروسه و روند سخت و نفس گیری هست که تنها یک ترنس واقعی از پسش بر میاد و نه هیچکس دیگه..این کهچقدر در مراکز مختلف یک ترنس بر خوردهای توهین آمیز می بیند که اگر ترنس واقعی نباشد عطای تغییر جنسیت را به لقایش می بخشد..این که یک فرد همجنسگرا که با بدن خودش مشگلی نداره بیاد هورمون درمانی کنه و لباس زنونه بپوشه و در نهایت تن به جراحی سخت و سنگین تغییر جنسیت بده از اون حرف های عجیب و غیر قابل باوره..فیلم هیچ مدرک محکمی برای اثبات موضوع خود فیلم یعنی محکوم کردن تغییر جنسیت اجباری همجنسگرایان ایرانی ارائه نمی ده..رها همجنسگرای داخل فیلم اقرار می کنه که تغییر جنسیت اصلا جزء رویا ها و خواسته هاش نبوده..در مورد سهیل هم مشخصه که بخاطر قبول شدن کیس پناهندگیش مجبور به داستان سرایی شده..اولا چگونه خانواده سهیل بدون حضور خود او در جلسات متعدد و مختلف پزشک قانونی شرکت کرده! و بدون کسب رضایت خود او موفق به دریافت مجوز عمل تغیر جنسیت شده اند؟؟خانواده های جنوبی داشتن عنوان پسر را حتی پسرحالت دار و حتی با عناوین سوسول و غیره رابه اینکه بگویند پسرشان دختر شده ترجیح می دهند..در واقع در فیلم حتی برای نمونه یک همجنسگرا که به” اجبار شرایط” تغییر جنسیت داده باشد ذکر و نامبرده نمی شود..در ضمن یکی از دوستان ترنس من در شهر کاشان تنها با هورمون درمانی و داشتن ظاهر زنانه و بدون جراحی اخیرا شناسنامه زنانه دریافت کرده..قابل توجه مریم ترنس داخل فیلم که آرزو داشت با ظاهر زنانه و بدون عمل جراحی در ایران زندگی می کرد

  پاسخ
 3. فاطی

  سلام…..به نظر من هم این مستند ربطی به ما ترنس ها نداشت و سمت و سویی برای اثبات ه م ج ن س بازها در ایران بود و تلاش شده بود رفتار این افراد منحرف که حتی آبروی مارو در جامعه بردن رو توجیه کنه ……من به عنوان یه ترنس ایرانی بزرگترین توهین به یه ترنس رو مقایسه شدن با افراد منحرفی مث ه م ج ن س بازا می دونم……به نظر من ترنس نقطه ی مقابل ه م ج ن س بازیه …..مواظب خوبی هاتون باشین …..فاطی Kiss

  پاسخ
 4. باران

  سلام
  جای تاسف داره که همجنسگراها رو با ترنسکشوال اشتباه بگیرند Mad
  من یک ترنسکشوال هستم و نیاز به جراحی دارم و در هرکجای دنیا که باشم برای رهایی از جسمی که به آن تعلق ندارم جراحی خواهم کرد
  دلیل اینکه تا الان موفق به جراحی نشدم شرایط نامناسبی است که در ام گرفتارم و شاید هیچ وقت نتونم جراحی کنم
  یک ترنس نیاز به جراحی داره
  حالا چه ایران باشه و یا هرجای دنیا
  چون بیم روح و جسم تضاد کامل هستش Pain
  پس لطفا ترنس هارو مجبور به جراحی نشون ندین و اینو بدونین که یک ترنس به دلخواه خودش دست به جراحی میزنه و نه به خاطر تحد فشار بودن
  مرسی

  پاسخ
 5. Armin

  نقد شما شاید کمی تندرویانه بود.
  به نظر من برعکس برنامه سعی داشت تا همجنسگرایی را از ترنسکشوال جدا و هم چنین عمل جراحی رو برای همه ی افراد ترنس زیر سوال ببره حالا من با مباحث مربوط به همجنس گرایی این برنامه کار ندارم که این کار درسته یا نه اما در مورد ابعادی که این برنامه در مورد ترنس ها مطرح کرد من هم با این عقیده موافقم که جراحی همیشه راه حل نیست شاید مثلا یک ترنس مرد با فقط یک عمل کم عارضه تخلیه سینه بتونه زندگیش رو ادامه بده و نره عمل های بعدی رو انجام بده و خودش رو ناقص کنه و در آینده شانس سرطان رو برای خودش چندین برابر کنه. این یه واقعیتیه که باید قبول داشته باشیم عمل بهترین گزینه نیست خانم دنیا رو دیدید که به خاطر مصرف تستسترون دچار سرطان شده بود. من هم یک ترنس اف تو امم شاید یکی دو سال پیش وقتی که شونزده سالم بیشتر نبود با فهمیدن این که ترنسم و می تونم تغیر جنسیت بدم برای عمل مصمم بودم و فکر میکردم یه مرد کامل میشم ولی الان نه شاید وصوصه بشم ولی به از دست دادم سلامتیم نمی ارزه. و من فکر میکنم از این جهت این برنامه تغییر جنیست برای ترنس ها رو زیر سوال برده که تو ایران ترنس ها مجبورن برای پذیرفته شدن در جامعه عمل کنن این جا بهترین جا برای ترنس ها نیست (ایران نسبت به خیلی از کشور های دنیا خیلی بهتره و من این رو تحسین میکنم اما شاید بهترین نباشه) مثلا من نمی تونم با پوشش مردونه و به عنوان مرد بدون عمل در جامعه زندگی کنم پس باید برم و عمل کنم تا در جامعه پذیرفته شم ولی در یک کشور دیگه شاید هیچ کس با جنسیت من کاری نداشته باشه. هنوز تا علم پیشرفت بیشتری نکرده تا روش بهتری در تطبیق جنسیت به ما اراعه کنه شاید تحمل کردن بهتر از عمل باشه. البته این ها مشکلات اجتماعی ما بود که من بهش پرداختم و مشکلات درونی مسیله ای کاملا جداست.
  این ها همه نظرات شخصی من بود و من قصد تحمیل نظراتم رو ندارم صرفن نتایجی بود در یک سال تحقیق بهشون رسیدم.

  پاسخ
 6. Mahsa

  واقعا خدا ازشون نگذره. چرا با زندگی بقیه اینطوری بازی میکنن. الان چند روزه خانوادم بعد از دیدن این فیلم بهم فشار اوردن میگن تو هم لابد دروغ میگی نمیخواد عمل کنی. خدا لعنتشون منه، من هفته دیگه نوبت عمل داشتم

  پاسخ
 7. Alone

  Vaghean nemidonam chi begam. Akhe ki dide ye hamjensgra mojavez begire amal kone? Yani oon shazde miyad mige 45% yani alan az har dah nafar ke inja ozvan o amal kardan 4 tashon narazian o trans bodan? Chera tohmat mizanin? Chera nemifahmid chera behetoon zoor omade ke to iran be bache haye ts komak mishe? Bbc hamishe hamintori boode

  پاسخ
 8. نازنین

  خانواده من این مستند رو دیدن. واقعا شرایط بدی برام درست شده. تازه پیش روانپزشک برده بودمشون و داشتم راضیشون میکردم اما حالا میگن بیا همش دروغه و دارن مجبورت میکنن به این مار. هرچی هم توضیح میدم فایده نداره دیگه. واقعا نمیدونم چیکار کنم. کاش میشد بمیرم و راحت شم. چرا اینکارو میکنن اخه Cry Cry

  پاسخ
 9. ارش

  من نزاشتم خانواده خودم مستند رو ببینن چون میدونم هیچکدوم از این مستندا درست نیستن. ولی خب چند تا از دوستام و فامیلام دیده بودن و همشون دارن فشار میارن. میگن عمل نکن میگن ما همینجوری قبولت داریم به خودت فشار نیار!!!!
  یعنی خدا رو شکر باز خانوادم ندیدن بیچاره اون ترنسی که مادر پدرش دیدن این رو. بیچاره شده رفته. یعنی الان از هر ده تا ۵ تا ناراضین؟ بعد از کجا شون در آوردن این رو؟

  پاسخ
 10. شهلا

  سلام دوستان! ده ساله بودم که برای اولین بار با یک دختر ترانس آشنا شدم؛ تقریبأ ۳۶ سال پیش. این دختر تلاش می کرد با ما دوست شود، اما ما می ترسیدیم هدف اش سوءاستفاده جنسی از ما باشد، چون هم ظاهر پسرانه داشت و هم سن اش از ما ۴-۵ سالی بیشتر بود. به همین دلیل از او دوری می کردیم، با اینکه متوجه صداقت اش هم بودیم. آن روزگار گذشت، اما من او را فراموش نکردم تا اینکه چند سالی ست توانسته ام علت رفتار او را بفهمم و در نهایت پی بردم که او یک دختر ترانس بوده. می توانم بگویم از آن زمان در پی کشف گروه ترانس ها بودم.
  باری! مسندهای بی بی سی را من هم دیده ام. متأسفانه مسائل حقوق بشری و به رسمیت شناسی حقوق دگران در خارج از کشور توسط برخی از افراد به اصطلاح اپوزیسیون مخدوش می شود. یعنی از هر امری برای حمله به حکومت سوءاستفاده می کنند. چه مسئله ی اعدام، چه اسیدپاشی، چه هویت جنسی، چه ازدواج و الی ماشاءالله. اخیرأ هم همین کار را در سیاق دیگری انجام دادند. شما را رجوع می دهم به آمار غلط احمد شهید در مورد ازدواج دختربچه های زیر ده سال در ایران. آماری که توسط گروه موسوم به “عدالت برای ایران” به دست احمد شهید رسیده بود. شادی امین، از آکتورهای فیلم “زیر تیغ جنسیت” از مدیران گروه “عدالت برای ایران” است.
  من مستندهای زیادی در مورد ترانس های اروپایی و امریکایی دیده ام و باید بگویم، متأسفانه بخش تقریبأ بزرگی از آنها هم با عدم پذیرش توسط خانواده مواجه می شوند. این معزل یک مسئله ی ایرانی نیست. امیدوارم با بالا رفتن سطح آگاهی خانواده ها زندگی برای شما عزیزان راحت تر شود. برای همه تون آرزوی شادکامی دارم و امیدوارم بالاخره یک نهاد دولتی برای کمک به ترانس ها به وجود بیاید.
  با مهر،
  شهلا
  پی نوشت: سیروس ملکوتی هم در رابطه با این فیلم مطلبی در گویا نیوز نوشته است که لینک اش را برای شما می گذارم.
  http://news.gooya.com/politics/archives/2014/11/188855.php

  پاسخ
 11. катя

  بی بی سی فقط به دنبال اهداف سیاسی خود در ایران می باشد. ارژ بی بی سی دروغگوتر وجود ندارد.
  BBC это самая большая врунишка в мире

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت