جنسیت برای اسباب بازی ها، درست یا غلط؟

به نظر شما اسباب بازی ها دخترانه یا پسرانه هستند؟ می شود اسباب بازی ها را در کلیشه های جنسیتی مردانه و زنانه گذاشت؟

مساله ای که شاید خیلی مهم نباشد اما این موضوع برای مگی و مادرش مهم بود.

زمانی که کارن کول و دختر هفت ساله اش در فروشگاه زنجیره ای تسکو مشغول خرید بودند چیزی را دیدند که هیچکدامشان خوشحال نشدند.
مگی هفت ساله عاشق ابرقهرمانان است و جزء سرگرمی های محبوبش است اما زمانی که او یک ساعت زنگ دار با طرح این ابرقهرمانان را انتخاب میکند با این جمله  روبرو می شود “یک هدیه بامزه برای پسران”
و مادرش ناراحتی مگی را اینگونه در تصویر زیر ثبت می کند

o-GENDERED-TOYS-570

اما انگار تنها مگی و مادرش این عقیده را ندارند و خیلی از افراد دیگر نیز چنین تصوری دارند.
کارن عکس مگی را در توییتر خودش قرار بیش از ده هزار بار به اشتراک گذاشته شده و بیش از ۱۱۰۰۰ بار پسند شده است.
کارن در پستی در وبلاگش نوشته است :
«من و مگی پیش از هم درباره جنسیت و اسباب بازی صحبت کردیم. یک بار دوستانش در راه بازگشت به مدرسه به او گفته بودند که برخی اسباب بازی ها دخترانه و برخی پسرانه است اما من به او گفتم این تفکر اشتباه است.
اگر اسباب بازی از نظر تو جذاب و دوست داشتنی است خب پس تو می توانی آن را داشته باشی و با آن بازی کنی. تو می توانی با اژدها یا شوالیه بازی کنی و پسران هم می توانند با عروسک ها بازی کنند.  هیچ محدودیتی نیست»

کارن در ایمیلی به هافینگتون پست می گوید: «این دسته بندی اسباب بازی ها به دخترانه و پسرانه واقعا به کودکان آسیب میزند. امیدوارم هیچ دسته بندی جنسیتی برای اسباب بازی ها نباشد.
خیلی از کودکان به صورت مرسوم سراغ اسباب بازی هایی می رند که همگی انتظار دارند اما کودکان باید آزادی در انتخاب داشته باشند تا اگر احیانا اسباب بازی را انتخاب کردند که مطابق با عرف نبود نبایند توبیخ شوند یا مورد تمسخر قرار بگیرند»

کارن در وبلاگش می گوید: «کودکان به چیزهایی که می گویند باور دارند. اگر ما نشانه هایی را به آن ها بدهیم و مدام برایشان تکرار کنیم این پسرانه است، این دخترانه است کم کم آن را باور می کنند مخصوصا که در مدرسه نیز از دوستانشان این حرف ها را می شنوند»

این مادر و دختر اصلا انتظار چنین بازخورد گسترده ای را نداشتند. مادر می گوید “آن ها تنها می خواستند یاد بگیرند که از باورهایشان دفاع کنند و برای آن ایستادگی کنند و به تمام مسائل بدون تبعیض و تعصب به مسائل مختلف نگاه کنند”

البته این اعتراض بی نتیجه نبود و تسکو در ایمیلی به این مادر تاکید کرد که به زودی تمام نشانه های مشابه را جمع آوری و یا اصلاح خواهد کرد

به نظر شما اسباب بازی ها قابل دسته بندی است؟ می شود برای اسباب بازی ها مرز تعیین کرد؟

huffingtonpost

:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=1938915

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت