مشکلات تجویز سرخود هورمون (تراجنسی زن)

 

 

Hormone

این یک حقیقت است که برخی از تراجنسی ها معمولا بخاطر این که چاره دیگری ندارند تجویز خودسرانه هورمون یا آندروژن یا متوقف کننده‌ها را انتخاب می کنند.این نوشتار سعی می کند تا تجویزهای پزشکی را با تجویزهای سرخود مقایسه کند و همچنین توضیح می دهد که آیا هورمون درمانی باید زیر نظر متخصص باشد یا خیر
در ادامه با محتا باشید

پیش از شروع توجه کنید:

این نوشتار قرار نیست جایگزین اطلاعات پزشکی و یک نسخه برای شما باشد

لطفا این موضوع را مد نظر داشته باشید که ما یک متخصص پزشکی نیستیم،معرفی داروهای مطرح شده تا پایان این مقاله فقط یک معرفی هستند و نه یک مرجع دقیق. ممکن است هر فرد با توجه به شرایط و خصوصیاتش واکنش متفاوتی به داروها داشته باشد.

در این نوشتار به تراجنسی های زن پرداخته و در آینده به تراجنسی های مرد می پردازیم

دوز مصرفی
هیچ توافق کلی برای دوز مصرف داروها و یا نوع مصرفی داروها وجود ندارد
پیشنهادات زیر براساس سه منبع بیان شده اند. دسته بندی هایی که با نام “توصیه می شود” یا “کمتر توصیه می شود” مشخص شده است و همینطور دوز های پیشنهادی داروها و نکات ذکر شده از تحقیق “درمان هورمونی در تراجنسی ها”اثر ۱۹۹۲ آورده شده اند.

به تراجنسی های زن پیشنهاد می شود که قبل از تخلیه بیضه، هم از استروژن و هم از آنتی آندروژن‌ها استفاده کنند و مصرف آنتی آندروژن‌ها را بعد از تخلیه بیضه متوقف کنند چرا که مصرف آنتی آندروژن‌ها خطر جدی پوکی استخوان را در بردارد و مصرف استروژن به تنهایی تاثیر چندانی بر روی کاهش سطح تستوسترون بدن ندارد.شما باید فقط یکی از داروهای پیشنهادی در هر دسته را مصرف کنید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که م.گ مخفف میلی گرم است و نه میکرو گرم چرا که هر میکروگرم معادل یک هزارم میلی گرم می باشد و به همین خاطر در ادامه مقاله واژه میکرو گرم بصورت مخفف نوشته نشده است.

آنتی آندروژن های پیشنهادی و دوز مصرفی آنها :

 

نام دارودوز مصرفینکته
سیپروترون استات۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در روز، از راه دهانباعث کم کاری غدد جنسی می‌شود
اسپیرونولاکتون۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در روز،از راه دهاندخالت در فرآیند تستوسترون یا دی هیدرو تستوسترون،خاصیت مختل کردن گیرنده های آندروژن

آنتی آندروژنهای کمتر پیشنهادی و دوز مصرفی آنها:

نام دارودوز مصرفینکته
مدروکسی پروژسترون۵ تا ۱۰ میلی گرم در روز،از راه دهان باعث کم کاری غدد جنسی،تاثیر آن از سیپروترون و اسپیرونولاکتون کمتر است.
فلوتامید ۲۵۰ میلی گرم ۳ بار در روز،از راه دهاندخالت در فرآیند تولید تستوسترون یا دی هیدرو تستوسترون
تاثیر آن برای درمان هورمونی ترنس های زن به اندازه کافی نیست
چرا که همزمان باعث تحریک آندروژنها می شود.
اتینیل استرادیول۱۰۰ میکرو گرم در روز،از راه دهان قوی ترین داروی حاوی استروژن موجود
به کندی توسط کبد متابولیزه می شود
اما تاثیر زیادی بر روی دیگر مسیرهای متابولیک کبد دارد،
بسیار ارزان و دسترسی آسان
هنگام ترکیب با پروژسترون می تواند
به عنوان قرص پیشگیری از بارداری استفاده شود.
استروژن کنژوگه۱٫۲۵ تا ۱٫۵ میلی گرم در روز،از راه دهان دوز فعال آن در زنان پس از یائسگی ۰٫۶۲۵ تا۱٫۵ میلی گرم است
در اولین مسیر کبد به شدت متابولیزه می شود
در دوز های بالاتر احتمال لخته شدن خون را در بر دارد.

فیتواستروژن (استروژن های گیاهی)

کارکرد فیتواستروژنها بوسیله اتصال ضعیف به گیرنده های استروژن انجام میشود،بطوری که در بعضی موارد باعث بوجود آمدن تغییرات زنانه ساز خفیفی میشود.بیشتر منابع  به دلیل کم اثر بودن این گروه استروژن ها به تراجنسی های زن پیشنهاد نمی دهند که از گیاهان فیتواستروژنیک، به عنوان جایگزین داروهای شیمیایی استفاده کنند. همچنین استفاده از فیتواستروژنها به همراه سایر استروژن ها استفاده نکنید چراکه بدلیل رقابت بر سر اتصال به گیرنده های استروژن عملکرد معکوس دارد

منابع اطلاعاتی غیر پزشکی از دوز های مصرفی هورمون
آیا وبسایت ها و پست های ایجاد شده توسط ترنس های زن دیگر منابعی قابل اطمینان برای فراهم کردن اطلاعات امن و دقیق برای درمان هورمونی هستند؟شاید یک روش مقایسه دوز های بیان شده با دوز مصرفی پیشنهاد شده در جدول بالا باشد که منبع پزشکی دارد.

برای اطمینان مقایسه ای بین دوزهای پیشنهادی مردم عام و دوزهای تایید شده توسط پزشک ها انجام شده که ۱۹% دوزهای پیشنهادی در بازه مورد تایید پزشک بوده اند.
۲۵% از آنتی آندروژن هایی که از نظر پزشکان “با تاثیر کمتر”معرفی شده بود استفاده کردند.
۱۰% از دوزهای متغیر استفاده کردند که هیچ ارزش درمانی ندارد.
۲۵% از آنتی اندروژن در دوز های پایین تر استفاده کردند و ۱۹% از آنتی اندروژن با دوز های بالاتر از مقدار پیشنهادی استفاده کردندهمچین بیشتر آنها از دوز های استروژن پایینتر استفاده کردند در حالی که تنها یک نفر از دوز استروژن بالاتر از مقدار پیشنهادی استفاده کرد
۱۹% از دوز پایین تر از مقدار پیشنهادی در آنتی اندروژن و استروژن همزمان استفاده کردند.
۱۴% گزارشی مبنی بر انجام ارکیدکتومی نداده بودند از هیچ آنتی اندروژنی استفاده نکردند
یک ترنس زن از دوز ۳ برابر مقدار پیشنهادی انتی اندروژن استفاده کرد و یک مورد دیگر هم ۲ برابر دوز عادی آنتی اندروژن را مصرف کرد.

عوارض جانبی

ترومبو آمبولی(لخته شدن خون)
تحقیقات نشان می دهد که مصرف همزمان استروژن و سیپروترون استات باعث افزایش خطر ترمبوآمبولی در تراجنسی های زن می شود. همچنین تراجنسی های زن بالای چهل سال نیز بهتر است از برچسب های استروژن استفاده کنند تا دچار لختگی خون وریدی نشوند.

هیپرپرولاکتینمی(افزایش پرولاکتین خون)
مطالعات نشان می دهد که مصرف همزمان استروژن و سیپرترون استات خطر ابتلا به هیپرولاکتینمی را افزایش می دهد.عوارض هیپرولاکتینمی محدود است اما ممکن است باعث نابینایی و یا خونریزی شود.
بهترین کار استفاده از کمترین دوز موثر است

همچنین نارسایی کبد،پوکی استخوان،تغییر ناگهانی در احساسات و افسردگی،تغییر سطح کلسترول و افزایش سطح پتاسیم خون از سایر عوارضی است که ممکن است با تجویز سرخود هورمون به آن مبتلا شوید

Trans Health مترجم: شادی

:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=3873170

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

14 نظر

 1. Elsa

  سلام. مطلب بسیار مفیدی هست. فقط برای من یه سوال پیش اومده. میخواستم بدونم که بین اتینیل استرادیول و استروژن کنژوگه کدومش قویتره و اثر بهتری داره؟ چرا دوز مصرفی اتینیل استرادیول ۱۰۰ میکروگرمه؟ این مقدار نسبت به دوز مصرفی استروژن کنژوگه خیلی کمتره.

  پاسخ
  1. محتا

   سلام دوست عزیز. همونطور که بیان شده اتینیل استرادیول قوی ترین استروژن موجود هست و خب دوز مصرفی کمتری رو طلب می کنه

   پاسخ
 2. باران

  سلام من یک ترانس زن هستم هنوز شرایط عمل برایم فراهم نشده من نمیخوام هورمون درمانی کنم فقط میخوام بدون اسیب زدن به سلامتیم سطح هورمون تستسترونو تو بدنم کاهش بدم تا ارامش روانی بهتری داشته باشم.
  ایستفاده از کدام یک از این قرص ها با چه میزانی برای من مفید است؟

  پاسخ
  1. محتا

   ما صلاحیت تجویز هورمون نداریم. بهترین راه مصرف زیر نظر متخصص هست چون شرایط و ضوابط زیادی برای مصرف هورمون وجود داره

   پاسخ
 3. Sasha

  سلام. خیلی ممنونم از مطالب تون. آیا تداخل اتینیل استرادیول با رژیم غذایی طبیعی همچون میوه ها و سبزیجات که عموما حاوی استروژن فراوان هستند، مشکلی ایجاد نمی کنه؟

  پاسخ
 4. فرنوش

  در نوشتار برای هر دودسته نوشته اید آنتی آندروژن.آیا این درست نوشته شده یا اشکال دارد.اگر می گویید تا پیش از برداشتن بیضه از آنتی آندروژن و استروژن بایستی استفاده شود . پس نوشته ها که هم سیپروترون و هم استروژن را در دو زیرگروه آنتی آندروژن قرار داده است تنها نوشته شده یکی پیشنهادی و دیگری کمتر پیشنهادی!!!! Question

  پاسخ
 5. مبینا

  سلام من ترنس زن هستم.ببخشید یه سوال داشتم .فرق بین اندروستین و سیپروترون استات چیه؟چرا بعضی از قرصای سیپروترون روش نوشته اندروستین ولی بعضی فقط سیپروترون استات نوشته.

  پاسخ
 6. مبینا

  سلام من ترنس زن هستم یه سوال داشتم خواهش میکنم جواب بدین.فرق بین اندروستین و سیپروترون استات چیه؟چرا روی بعضی از قرصای سیپروترون نوشته اندروستین ولی بعضی فقط نوشته سیپروترون استات. فرقشون چیه؟

  پاسخ
 7. ali

  با سلام و تشکر از شما عزیزان
  من یه ترنس مرد هستم و میخوام برای درمان وتغییر جنسیت اقدام کنم اما خانواده شدیدا تعصبی دارم از طرفی نمیتونم بودن در این قالب رو تحمل کنم و طرف دیگه خانواده ام قرار داره،از شما خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید،متشکر.

  پاسخ
 8. ناشناس

  خدا نگذره از اون روانشناس که برای جلب رضایت خانواده من راضیم کرد از خونه بزارم برم یه روز که بترسونمشون . خد العنتش کنه .. انشاالله خدا جواب کارایی که با من کرد و نشونش بده …

  پاسخ
 9. Shayan(A)

  سلام،مطالب بسیار مفید بودن…ولی من چون زیاد اطلاعاتمو از یوتوبر های ترنس به دست میارم می بینم بعضی هاشون ۱ قرصی می خورن که اسمش T-blocker هست که همون بلاکر تستوسترونه…می خواستم مطمئن شم انتی اندروژن ها همون تی بلاکر ها هستن؟ممنون می شم اگه جواب بدید…

  پاسخ
 10. نینا

  عالی بود، البته انسانها خیلی باهم متفاوت هستند، نمیشه مقدار و اندازه مشخصی رو برای مصرف درنظر گرفت، من بصورت ژنتیکی سطح T خیلی پایینی دارم و بصورت طبیعی بعضی موقع‌ها مقدار E بالاتر میره، درنتیجه با خوردن چای/عرق نعناع (بعنوان آنتی آندروژن) بهمراه فیتواستروژن طبیعی از پسته و تخم آفتابگردان، موفق شدم بعد از یک هفته تغییرات هورمونی مثل نازک شدن موهای بدن، کم شدن تون صدا، روشن شدن پوست صورت، نرم شدن پوست، افزایش حجم سینه (بهمراه درد سینه) و حتی حالات زنانه را تجربه کنم، بنابراین فکر نمیکنم اصلا نیازی به قرص‌های شیمیایی داشته باشم!

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت