پنج راهنمایی برای اینکه بگویید تراجنسی هستید

coming-out

وقتی قرار است به دیگران بگوییم که زن یا مرد بودن ما متفاوت از اندام جنسی زمان تولدمان است در واقع قرار است یک کار بزرگ و دشوار را انجام دهیم که به اندازه کافی سخت و پیچیده است.
در واقع می خواهیم باورهای سنتی زن و مرد بودن را به چالش بکشیم و چیزی را به دیگران بگوییم که بسیار پیچیده است.
اما این کاری نشدنی نیست و می توانیم با کمی تعقل و تفکر یک حرکت خوب و دقیق را انجام دهیم.
در ادامه با محتا باشید تا با پنج راهنمایی خوب برای معرفی خودمان آشنا شویم.

منتظر وقت مناسب باشید:
وقتی قرار است برای اولین بار به کسی این موضوع را بگویید باید حواستان باشد که قرار است مساله مهمی را مطرح کنید و این مساله تاثیر بزرگی در ادامه راه شما خواهد داشت.
به دنبال یک فرصت مناسب، مکان مناسب و جمله های مناسب باشید. سعی کنید برای گفتن این موضوع یک طرح و ایده داشته باشید. ناگهان و بدون مقدمه حرفتان را نزنید.
مثلا نگویید: “من یک تراجنسی هستم و باید جراحی تغییر جنس را انجام دهم!”
مسلما با این کار فقط شنونده را شوکه می کنید و هیچ بازخورد مثبتی نخواهید گرفت.
خودتان را جای شنونده بگذارید و تصور کنید اولین بار است چنین موضوعی را می شنوید. پس سعی کنید مقدمه چینی کنید و از قبل اشنایی نسبی برای این موضوع ایجاد کنید.
مجلات، ویدیو ها، مطالب و فتاوایی که می دانید مناسب است را قبلا به صورت غیر مستقیم به شنونده برسانید تا یک پیش زمینه مناسب داشته باشد.
تاثیر این مقدمه چینی پیش از گفتن موضوع خودتان خیلی بیشتر از تاثیر آن، پس از گفتن مشکل است

اگر به دنبال یک پزشک هستید:
درک کردن موضوع تراجنسی و شناخت این موضوع هیچ رابطه ای با سطح سواد مخاطبتان ندارد!
تصور نکنید که اگر شخصی پزشک است پس حتما می تواند موضوع شما را درک کند و به شما کمک کند. بسیاری از پزشکان نیز آشنایی درستی با موضوع تراجنسی ندارند پس حتما پیش از رفتن نزد پزشکی از صلاحیت وی مطمئن شوید.
می توانید از تجربیات سایر تراجنسی ها استفاده کنید و از برخوردهای قبلی پزشک مورد نظر آگاه شوید.

زمانی هم که نزد پزشک رفتید به هیچ عنوان دروغ نگویید. گرایش شما، رفتار بیرونی شما، تخیلات ذهنی شما و… چیزهایی است که باید دقیق و واقعی باشد. تصور نکنید که با دروغ به پزشکتان می توانید مسیر خودتان را سهل و آسان کنید.
این را بدانید که یک روانپزشک قرار نیست تراجنسی بودن یا نبودن شما را تایید کند، بلکه قرار است سلامت عقل و روان شما را تایید کند و مطمین شود که این تضاد شما به خاطر افسردگی و یا اختلال روانی نباشد و شما در سلامت عقل و روان تصمیم به این تغییر دارید. پس دروغ نگویید زیرا مسیر شما را پیچیده تر می کند

خودتان را جای دیگران بگذارید:
یک لحظه تمام دانسته هایتان درباره تراجنسی را فراموش کنید. تصور کنید اصلا تا امروز اسم تراجنسی هم به گوش شما نخورده باشد.
حالا من به شما می گویم که قرار است جراحی انجام دهم که جسم فعلی من را عوض کند و تبدیل به جنس دیگری شوم!

وقتی چیزی در این باره ندانیم واقعا شوک آور و عجیب است.
با تبلیغات منفی برخی غربی ها و نمایش های فسادگونه در صنعت پورنوگرافی نیز، باید به والدین حق داد که از شنیدن این موضوع بترسند.
حتی اگر کمی خوشبینانه تر به موضوع نگاه کنیم و در کنار یک خانواده آگاه با موضوع نیز باشیم باز هم نباید انتظار استقبال و واکنش خوبی داشته باشیم. شما در یک جزیره و تنها در کنار خانواده تان زندگی نمیکنید. شما در جامعه ای بزرگ هستید که هر روز صدها آدم شما را میبینند و می شناسند و قرار است دست به تغییری بزنید که جایگاه شما را در بین تمام این ادم ها تغییر می دهد و باید شما را با جسم جدیدی بشناسند.
خانواده هرچقدر هم همراه شما باشد باز هم نگرانی دارد که چطور باید از پس این جامعه بر آمد.
پس به جای گارد گرفتن در مقابل خانواده سعی کنید همراهی شان کنید و با رفتار خوبتان به آن ها اطمینان دهید که در کنار هم از پس مشکلات بر می آییم.

یک گروه دوستانه پیدا کنید:
گفتیم که این مسیر سخت و دشواری است، پس چه چیزی بهتر از همسفری خوب برای طی این مسیر؟
سعی کنید یک گروه مطمئن پیدا کنید و در آن عضو باشید. گروهی که اعضایش را دوستانی مثل خودتان تشکیل دهند.
با این کار می توانید از تجربیات دیگران استفاده کنید و همچنین تجربیات خودتان را به دیگران انتقال دهید و از کمک به دیگران لذت ببرید.
سعی کنید گروهی که انتخاب می کنید مورد اطمینان باشد اما هرچقدر هم اطمینان داشتید، اطلاعات شخصی خودتان را افشا نکنید تا بعدا پشیمان نشوید.
مثلا می توانید در تالار گفتگوی محتا عضو شوید و به راحتی با دوستان خود در یک فضای امن تبادل اطلاعات کنید.
از ایجاد و عضویت در گروه های دیگر هم نترسید، تا زمانی که برای اطلاعت شخصی خودتان ارزش قائل هستید و آن را در اختیار هر کسی قرار نمی دهید، در تمامی فضاها آرامش و امنیت خواهید داشت.
سعی کنید در این گردهم جمع شدن ها یکدیگر را قضاوت نکنید. اینکه دیگری تراجنسی است یا نه، تشخیصش با ما نیست.
همانطور که انتظار دارید دیگران شما را قضاوت بیجا نکنند شما هم اینکار را نکنید تا جمعی پایدار داشته باشید

اگر شاغل هستید:

اگر شاغل هستید و آینده شغلی و سوابق بیمه تان مهم است اول درباره آن تحقیق کنید. تا زمانی که خودتان را به عنوان تراجنسی معرفی نکردید به راحتی می توانید درباره این موارد تحقیق کنید. اطلاعات لازم را برای شروع مراحل تغییر دریافت کنید تا بعد از شروع مراحل تغییر و یا جراحی، مجبور به ترک دایم شغلتان نشوید.
شاید رعایت یک نکته کوچک بتواند آینده شغلی شما را حفظ کند و رعایت نکردن آن باعث از بین رفتن موقعیت شما شود. پس قبل از هر چیزی به خوبی تحقیق کنید تا به آینده و سوابق خود لطمه نزنید


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=3951795

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

14 نظر

 1. kiam

  سلام و خسته نباشید
  من دختری شونزده ساله هستم اما از وقتیکه بچه بودم هیچ علاقه ای به دختر بودن نداشتم و از وقتی که خودمو شناختم آرزو داشتم پسر باشم . همیشه بازیای پسرونه میکردم و لباس پسرونه میپوشیدم البته همین الانم ظاهری بشدت پسرونه و علاقه زیادی به پوشیدن لباس پسرا دارم و البته بخاطر ظاهرم واقعا اذیت میشم ،نگاه مردم واقعا آزار دهندست
  خانوادمم متوجه هستن که خیلی پسرونه هستم و بودم اما کار خاصی انجام نمیدن و فک میکنن یه چیز عادیه و گذراس اما از بچگی علاقه م به پسر بودن نه کم شده بلکه بشدت زیاد شده و این خیلی عذاب آوره و واقعا نمیدونم کیم تمام مدت تو فکرم و واقعا از لحاظ ذهنی خیلی درگیرم که بدونم کیم و اصلا احساس دختر بودن ندارم
  میخواسنم ازتون راهنمایی بخوام که بنظرتون باید با والدینم موضوع رو به اشتراک بزارم؟ و یا به دکتر مراجعه کنم؟
  واقعا به کمک احتیاج دارم

  پاسخ
  1. محتا

   با سلام. بهتر هست به همراه خانواده به یک روانپزشک معتبر مراجعه کنید و سعی کنید تا با کمک روانپزشک این موضوع رو به خانواده خودتون بگین. اینطوری بهتر و مطمئن تر هست

   پاسخ
 2. quest

  سلام دوستان میخواستم بدونم اونایی که برای هورمون تراپی میرن چقدر زمان میبره تا مثلا یه مرد صورتش بدون مو و زنانه بشه ممنون. Question

  پاسخ
  1. محسن اسلامی مدوسا

   سلام عزیزم،مدوسا هستم،باید بری لیزر،باهرمون توراپی موها از ببین نمیره،تازه بعداز لیزر کردن ،داروها باعث میشه موی جدیدی رشد نکنه

   پاسخ
 3. quest

  راستش من چند ماهیه با این قضیه آشنا شدم و از یه طرف روحیه گرفتم که منحرف نبودم واختلال هویت جنسی بوده از یه طرف میبینم چقدر مشکلات پیش رو هست برای تغییر جنسیت.بنظرتون ۳۷ سال دیر نیست؟

  پاسخ
  1. محسن اسلامی مدوسا

   سلام عزیزم ،مدوسا هستم و ترنسم،۳۵سال سن دارم،منم کمی دیر هویتمو اشکار کردم،هرچند کاملا زنونه هستم،اما برای رسیدن به ارزوهات هرگز دیر نیست،لیزر صورت کنی و عمل بینی انجام بدی کلی تغیر خواهی کرد ،نترس عزیزم

   پاسخ
 4. ناشناس

  سلام من یک دختر ۱۵ ساله دختر هستم
  از بچگیم با پسرا بازی میکردم و با دخترا اصلا کنار نمی اومدم و به لباس های پسرونه علاقه داشتم که بچگی هام هم که نمیدونستم ترنس چیه به مادرم میگفتم که من دوست ندارم دختر باشم و خیلی از این بابت ناراحت بودم الان هم هنوز دوست دارم پسر باشم چون رفتارام کلا شبیه پسراس
  به نظرتون به روانپزشک باید مراجعه کنم؟

  پاسخ
 5. ali

  با سلام
  من یک ترنس F to M هستم به روانشناس مراجعه کردم و تشخیص ترنس گرفتم اما اطلاع کافی در مورد هزینه لازم برای تغییر ندارم میتونید به من بگید برای کل مراحل از ابتدا تا انتها وتغییر نهایی چقدر باید هزینه کنم وآیا بهزیستی محلی رو برای اسکان موقت یا دائم ترنس هایی که جایی رو ندارن در نظر گرفته؟
  با تشکر.

  پاسخ
  1. محسن اسلامی مدوسا

   سلام عزیزم ارزو میکنم موفق باشی،هزینه بالایی داره ،عملهای زیبایی هم باید انجام بشه،اما خدابزرگه نترس ،چی بگم اخه گلم

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت