گفتگو با شاروم: فقط برای ترنس ها نخواندم

sharom-mahtaa

چند روز پیش بود که شاروم، خواننده ایرانی نماهنگی را به نام ترنسکشوال منتشر کرد.
کلیپی که با واکنش های زیادی روبرو شد و مخاطبانش به دو گروه تقسیم شدند. گروهی این نماهنگ را تقبیح کردند و از آن ناراضی بودند و گروهی دیگر این کار را تایید و از نشر آن خوشحال بودند.
مساله بزرگی که باعث این دو دسته گی شد استفاده از کلمه دوجنسه در ترانه این کار بود.

اما ما در محتا همیشه سعی کردیم تا نگاه بی طرف داشته باشیم و با پیش داوری و قضاوت به موضوعات نگاه نکنیم.
به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا با خود شاروم به صحبت بنشینیم و از خودش درباره این ترانه و حواشی اش صحبت کنیم. بهتر است شما هم پیش از خواندن این مطلب ذهنتان را خالی از داوری کنید و بدون قضاوت پای صحبت های او بشینید.
قرار نیست در این گفتگو کسی را محکوم یا تایید کنیم، در انتهای این گفتگو قضاوت بر عهده خواننده است.
در ادامه با محتا باشید.

محتا: چطور شد که به فکر افتادید برای تراجنسی ها بخوانید؟
شاروم: خب من یک خواننده اجتماعی هستم که درباره مشکلات جامعه می خوانم. درباره مشکلات دیگه هم ترانه خوانده ام. من خودم ترنس نیستم و این کار را فقط برای حمایت از ترنس ها و دوجنسه ها خوانده ام.

محتا: آیا کسی باعث شد که ذهن شما مشغول این موضوع بشود و به فکر خواندن بیافتید؟
شاروم: ببینید نگاه من باید با نگاه دیگران فرق کند. وقتی من به یک موضوع اجتماعی نگاه میکنم برایم تبدیل به یک دغدغه میشود و ذهنم درگیر آن میشود.
من هیچ شناختی روی ترنس ها نداشتم. اما در خیابان یا اماکن عمومی افرادی را می دیدم که جسم مردانه داشتند اما آرایش می کردند و مردم این افراد را تمسخر می کنند.
از سوی دیگر این مساله حدود هشت یا نه سال پیش برای من اتفاق افتاد و از آن زمان ذهنم درگیر این مساله بود و درباره اش فکر می کردم.
من شاید شعر این ترانه را در سی دقیقه نوشته باشم اما پشت این سی دقیقه هشت سال تفکر و درگیری ذهنی من بوده است.
بعد از آن سعی کردم روی اصلاحاتش کار کنم و شعر را جوری بنویسم که این بچه ها با گروه های دیگر مخلوط نشوند و با قشر دیگری اشتباه گرفته نشوند.
حالا عده ای می گویند بخش رپ این ترانه سیاسی است اما من سیاسی نخواندم. من از تبعیض گله کردم که این تبعیض را می تواند هرکسی به وجود بیاورد.

محتا: درباره این ترانه حواشی زیادی به وجود آمد. عده ای از این ترانه حمایت کردند و عده ای هم از اینکه به جای کلمه ترنس از دوجنسه استفاده شد به شدت ناراحت هستند. درباره این مساله چه نظری دارید؟
شاروم: من نمی‌دانم چرا ترنس ها از بالا به دوجنسه ها نگاه می کنند. من از این خیلی ناراحتم که چرا ترنس ها، کسانی که ادعای پروانگی دارند و از رفتار جامعه با خودشان ناراحتند و میخواهند مردم با آن ها به عنوان یک انسان عادی برخورد کنند، خب پس چرا دوجنسه ها را که آنها هم طبیعی هستند و تقصیری نداشتند را قبول نمی کنند

محتا: خب مساله طرز نگاه نیست اما می گویند نباید تراجنسی با دوجنسه اشتباه شود چون باعث تضعیف حقوق تراجنسی ها می شود و نگران هستند خانواده ها بگویند تو دوجنسه نیستی پس حق اقدام برای تغییر را نداری.
شاروم: ببینید یک سری اسم ها آمده و این اسم ها یک جاهایی خوب بوده و یک جاهایی بد. شما نمیتوانید به عام مردم این اسم ها را توضیح دهید. تا خانواده ای به صورت مستقیم یا غیر مستقیم درگیر چنین مساله ای نشود، دلیلی ندارد که حتما تمام این اصطلاحات و تفاوت ها را بداند. اصلا نیازی هم نیست که اطلاعات عمومی مردم تا این حد بالا باشد.
پس ما با مردمی روبرو هستیم که اگر لطف بکنند توهین نمی کنند و اواخواهر نمیگویند و به جای آن از دوجنسه استفاده می کنند.
ما در این ترانه هیچ جا نگفتیم این افراد بیمار هستند. اما بین مردم اینطور جا افتاده که ترنس ها بیمار روانی هستند و خود ترنس ها از لفظ بیمار به صورت کلی متنفر هستند. در صورتی که به عنوان مثال وقتی ما سرما میخوریم در واقع بیمار هستیم وقتی هم که جسم ما با روح و ذهن ما هماهنگ نیست یک بیماری است. اما یک بیماری فیزیکی و جسمی هست

من یک هنرمندم. نه پزشکم، نه محقق و نه روانشناس. من کاری را میکنم که جامعه درگیرش هست. از من نباید انتظار یک اثر علمی داشته باشند اما تا جایی که توانستم درباره این موضوع تحقیق کردم و میدانستم چه چیزی را میخوانم. قرار نبود من یک تحقیق علمی ارائه بدهم. من چیزی را خواندم که در جامعه تبدیل به یک مشکل شده است.
من با اطلاعات دو سال پیش این کار را انجام دادم. همچنین امکان نداشت از کلمه ترنس بتوانم استفاده کنم چون این شعر فارسی هست و ترنس کلمه انگلیسی. من چه کلمه فارسی میتوانستم به جای ترنس استفاده کنم که به شعر آسیب نزند؟
از نظر من ترنس و دوجنسه هر دو بیگناه هستند و با سایر گروه ها متفاوت هستند.

محتا: به نظر می رسد که این کلمه دوجنسه بیشتر از سر ناآگاهی و کمبود اطلاعات گفته شده و شاید اگر اطلاعات بیشتری داشتید کلمه دوجنسه را به کار نمی‌بردید.
شاروم: نه به هیچ وجه.
ببینید من یک سرود ملی یا یک آهنگ افتخار برای ترنس ها نخوانده ام. من برای خودشیرینی این را نخوانده ام. یک کار سفارشی و به دستور کسی انجام نداده ام.
من یک کار اجتماعی کردم که اگر فردا برای بچه خودم یا اطرافیانم چنین اتفاقی افتاد، در جامعه او را تمسخر نکنند و بدانند کسی که یک چنین مشکل مادرزادی دارد انسان است و قابل احترام.
اصلا من صرفا برای ترنس ها این آهنگ را نخوانده ام. من برای هرکسی اختلال مادرزادی دارد، برای هرکسی که در این امر بی تقصیر بوده این کار را کردم.
متاسفانه شما چه ترنس باشید و چه دوجنسه اگر در خیابان شما را ببینند می گویند این اواخواهر هست. اما من گفتم هر کدام از این ها را دیدید به جای توهین کردن بگویید این انسان است و متهم نیست. خدا را میشناسد، کار خیر را می شناسد و انسان است.

اصلا تصور کنیم که بنا بر نظر شما این کلمه غلط باشد (در صورتی که من این را قبول ندارم) اما واقعا برای اولین کار در این زمینه یک غلط قابل چشم پوشی نیست؟ برای اولین کار ۱۹ شدن بد هست؟
اصلا از نظر شما این غلط ده نمره داشته اما برای اولین آهنگ بد هست؟
من اولین کسی بودم که در دنیا اهنگی به اسم ترنسکشوال خوانده ام. حتی برای اسم این آهنگ در آیتونز مبلغی پرداختم که کسی نتواند بدون اجازه من چنین اسمی برای اهنگ خود انتخاب کند.

این کار حدود ۱۷ یا ۱۸ میلیون برای من هزینه داشت. یعنی از ابتدا تا انتهای این کار این مقدار هزینه شد.
من مجبور شدم چند بار تیم خودم را عوض کنم چون میترسیدند از انجام چنین کاری و از آینده کاری خودشان می ترسیدند.

محتا: خود شما چنین ترسی را نداشتید؟ از ریزش هوادارنتان نمی ترسیدید؟
شاروم: اتفاقا همین هم شد. برخی از هوادارنم به خاطر ناآگاهی و ندانستن بر علیه من گارد گرفتند و برای من حرف در آوردند.
من بازخورد هوادارنم را از شبکه های اجتماعی متوجه میشوم اما بعد از این آهنگ بسیاری از هوادارنم ریزش کردند.
این ها را می گویم که متوجه بشوید خواندن این آهنگ برای من یک امتیاز و افتخار نیاورده و من را صاحب اسم و رسم نکرده است. اما این کاری بود که دغدغه من بود و من دوست داشتم انجام بدم. حس می کردم اگر این کار را انجام ندهم در واقع یک ناشکری نسبت به موقعیتی است که خدا به من داده است.
وقتی من میتوانستم چنین کاری را انجام دهم پس مسئولیت دارم انجام دهم و اگر این کار را نکنم قطعا باید یک جایی جواب پس بدم که چرا میتوانستی و انجام ندادی.
خدا قرار نیست روی شانه آدم بزند و بگوید این کار را بکن. همه چیز با حس هست. وقتی حس من به من میگفت این کار را بکن پس مسئول بودم که انجام دهم. هرچه هم تحقیق مردم دیدم این کار درست اما خطرناک هست.

محتا: در این نماهنگ با دو تا از بچه های ترنس روبرو شدید. قبل از این با بچه های ترنس روبرو شده بودید و همصحبت بودید؟
شاروم: منظورتون فرهاد و مارال عزیز هست. این ها ماه بودند.
قبلش هم ما فرخوانی را در یک پیج اینستاگرام داده بودیم و چند نفر ترنس داوطلب شده بودند که در این نماهنگ بازی کنند که با آن ها صحبت کردم و همگی بچه های خوب، خالص و بی ریایی بودند.

محتا: به نظر شما این ترانه و این نماهنگ تاثیری در جامعه داشته است؟ آیا از کاری کردی راضی هستی؟
شاروم: صد در صد. من بازخوردها و تماس هایی که با من گرفته میشود را میبینم، نظرات را میبینم، اطرافیانم را میبینم و… که می گویند نظر ما نسبت به این موضوع بهتر شده است و احساس همدردی با این بچه ها میکنیم. من نیازی نداشتم کل دنیا را با این ترانه عوض کنم.
من یک اصلی دارم که میگویم هر ترانه حتی اگر یک نفر را هم تکان دهد برای من کافی هست. حتی اگر ذهن یک نفر را هم غلغلک بدهم و بتوانم تفکر درست را به او برسانم به هدفم رسیده ام.
صد در صد از این ترانه راضی هستم و اگر صد بار دیگر هم به عقب برگردم باز هم این کار را انجام می دهم.

محتا: از خواندن این ترانه پشیمان نیستید؟
شاروم: شاید گاهی به من برخورده باشد اما پشیمان نیستم. چون این کار رو با خدا معامله کردم.
من این کار را صرفا و صرفا برای رضای خدا انجام دادم.

محتا: و حرف آخر؟
شاروم: از مرتضی حضرتی و سعید شمس به خاطر همکاری با من در ساخت این نماهنگ تشکر میکنیم. همچنین از تمام دوستانی که نسبت به من اظهار لطف داشتند و از من حمایت کردند که تعدادشان بسیار بیشتر از منتقدین بودند هم ممنونم.
و تشکر از سایت محتا که فرصتی برای این مصاحبه ترتیب داد


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=3951843

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

16 نظر

 1. катя

  آقای شاروم که بخاطر معروف شدن خودت از ترنس ها استفاده کردی- به جای این توجیه های الکی یک عذر خواهی میکردی و تمام- اگه شما برای همه و دو جنسه ها خوندی پس چرا تو متن انگلیسی کلیپ مزخرفت فقط از واژه ترنسسکشوال استفاده کردی- خب انگلیسی دوجنسه رو هم می نویشتی- تازه برای اطلاع شما که گفتید ترنس واژه غیر پارسی است- می توانستید از واژه تراجنسی استفاده کنید که فارسی است- اینطوری هم در جامعه فرهنگ سازی میشد- حالا ما و برخی از بچه ها از شما شکایت کردیم- تشریف بیاورید دادگاه آنجا جوابگو باشید. برای اطلاع شما باید بگم که حتی خود دوجنسه های واقعی که از نظر فیزیولوزیک اشکال دارند از اینکه مردم و جامعه به آنها بگویند دوجنسه راضی نیستند و حتی متنفرند- و همه آنها بلا استثنا عما جراحی کرده و از این واژه خود را نجات می دهند
  شما اینقدر مغرورید که حاضر نیستید اشتباه خود را بپذیرید

  پاسخ
  1. катя

   شما که میگویید من این آهنگ را فقط برای ترنس ها نخوندم ؟!! پس چرا اسم آهنگ شما ترنسکشئال است ؟؟؟ خب اسم آهنگ رو می گذاشتید برای همه Grin Big Smile Laugh

   پاسخ
   1. катя

    جالبه که محتا بر عکس ادعاش رف این خواننده رو میگیره- همین که این توجیهات این خواننده رو روی سایتتون گذاشتید یعنی دارید طرف اونو میگیرید/ واگرنه یه اطلاعیه رو سایت میگذاشتید و میگفتید که این کلیپ دارای اشکال در متن است. معلومه قبل از ساخت این کلیپ با محتا هماهنگی شده کهطرف اونو میگیرید. شما با این اشتباه واضح چطور اجازه دادیید این کلیپ ساخته بشه No

    پاسخ
 2. ترنم

  من این کلیپ رو دیدم و نمره ای مه بهش میدم ۱۷هست.اون سه نمره هم به خاطر همین حاشیه که گفتین.
  من از شاروم عزیز ممنونم و امیدوارم این ترانه خط شکن باشه برای باقی هنرمندها

  پاسخ
 3. میلاد

  کلیپش که خیلی قشنگه. دوسش دارم. به نظرم برای مردم غیر ترنس و عامی خوبه مه بدونن اصلا چنین چیزی وجود داره. بهتره اینقدر حاشیه درست نکنیم و به اصل موضوع بپردازیم که کار خوبی هست

  پاسخ
 4. امیر

  از نظر من کار فوق العاده بود.هم از نظر مفهوم شعر هم کلیپ.من روانشناس هستم. با این گونه افراد زیاد مشاوره داشتم.از جمله مشکلات موجود درخانواده ها و جامعه در رابطه با این گونه افراد( چه دو جنسه و چه ترنس)همین مسائلی هست که ایشون در چند دقیقه مطرح کردند.تلاش ایشون قابل تقدیره. از نظر من برای از بین بردن نگاه های متعصب جامعه نسبت به این گونه افراد که باعث طرد این افراد از جامعه میشه این آهنگ خیلی عالیه و مفهوم رو برای کسانی که ذهن قابل فهم داشته باشن گویا و کافیست.ممنون از شاروم به خاطر این تفکر متفاوت و کارشناسی و شهامت ایشون در این خفقان.

  پاسخ
 5. mitra

  راستش وقتی این ترانه رو شنیدم اشگ تو چشمام جمع شد.. از شهامت و بلندی فکر شاروم..از این که انقدر قوی و محکم خوند از ما..از این که دلیرانه
  راجع به یک تابوی اجتماعی و فرهنگی بدون ترس خوند..شاروم..متشکرم..من موافق گارد گرفتن و منفی بافی در مورد ایشون نیستم..بیایید سطح توقعمون رو اندکی پایین بیاریم..این مشگلی بوده که از کودکی ما با اون دست و پنجه نرم کردیم و توقع این که افراد جامعه و افراد غیر ترنس با مقوله ما..با اصطلاحات علمی و غیر علمی در مورد ما..با حساسیت های ما نسبت به واژگان..به اندازه خود ما با اون آشنا باشند کمی بی انصافیه..من هم از این که فردی مارو دوجنسه بخونه بدم میاد چون احساس میکنم یه بار تحقیر آمیز داره در عین اینکه دوجنسه ها در واقع افراد هرمافرودیت هستند که دارای یک آلت جنسی آشکار و آلت جنسی پنهان از جنس مخالف خودشون هستند در حالیکه مشگل ترنس ها مغزیه..یعنی مغزشون از لحاظ فکری و احساسی مطابق آلت تناسلیشون نیست و شبیه جنس مخالف عمل میکنه..اما خب نمیشه از دیگرانی که به این مقولات وارد نیستند خرده گرفت..ما ترنس ها ترجیح میدیم فقط با واژه ترنس خطاب بشیم ومثلا از کلماتی مانند شیمیل..ترنی..لیدی بوی که بار سکسیستی و جنسی داره بدمون میاد

  پاسخ
 6. مینا

  اول باید گفت شجاعت شاروم جای تقدیر داره و امیدوارم ایشون پاداش شجاعتشون رو دریافت کنن از همون کسیکه باهاش این کار رو معامله کردن.
  اما روی صحبتم با اونایی هست که تو نظرات فرمودند ما شکایت کردیم و از این حرف ها.دوستان من یک ترنس هستم به شخصه ناراحت میشم از اینکه به ماها منحرف، دوجنسه و حتی ترنس میگن. من دوست دارم با جنسیت خودم شناخته بشم نه اینکه به یه اسم بد یا عامه و یا حتی علمی صدا زده بشم. اما یادتون باشه مخاطب این آهنگ ماها نیستیم. این آهنگ برای مردم عادی و عامه جامه پخش میشه و اصلا دلیلی نداره ما حتی یک لحظه فکر کنیم ،که بیشتر از یک خواننده ،که کار و زندگی حرفه ایش در گرو اینه که شناخت درست از اجتماعش داشته باشه ، جامعمون رو میشناسیم. شاروم جامعه رو میشناسه و باید به زبان عامه مردم با همون مردم حرف بزنه تا حرفشو بفهمن.

  پاسخ
  1. катя

   شما شکایت نکن- شاروم خودش رو هم نمی شناسه- چه برسه به جامعه- اگه میشناخت همچین اشتباه توهین آمیزی نمی کرد- این قدر مغروره که حاضر نیست بگه اشتباه کرده

   پاسخ
   1. محمدمهیار

    دقت کردی از وقتی اومدی محتا فقط داری موج منفی میدی؟کامنتا خودتو ببین
    خو ناراحتی نیا خو
    درضمن بچه ها اینجا همه متحدن و ما اونقدر خودمون گرفتاری و بدبختی داریم که اینجا دیگه دعوا نکنیم
    داری حرمت محتا رو میریزی
    بس کن

    پاسخ
 7. Elnaz

  هر کسی در جایگاه خودش با افکار خودش فکر میکنه و نظر میده بنظر من ایشون هدفشون کمک بوده و نشون دادن افکارش در جامعه ما وازه ترنسکشوال بیشتر از هر واژه ای جا افتاده نه اینکه مردم ما دوست داشته باشند همرو فقط ترنسکشوال ببینند نه اصلا اطلاعات ندارند بنظر من وقتی ایشون تصمیم به خواندن موضوعی ویکنه اول باید اطلاعاتش رو بالا ببره و بعد هدفش رو انجام بده که متسفانه در جانعه اول عمل کردنه بعد فکر کردن

  پاسخ
 8. Elnaz

  ببخشید خیلی معذرت میخوام شخصیت اف تو ام کلیپ رو چجوری میشه پیداش کرد من عاشقش چهرش شدم Smile ابته اگر واقعا ترنس باشه

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت