آیا مغز تراجنسی ها منحصر به فرد است

مغز
برخی از کودکان از زمانی که شروع به صحبت می کنند و می توانند ارتباط کلامی برقرار کنند اصرار دارند که جنسیت آن ها با اندام جنسی شان تطبیق ندارد
اما این اصرار و عقیده از کجا می آید؟ آیا یک دلیل ژنتیکی یا آناتومیک برای ایجاد تراجنسی وجود دارد؟ آیا چیزی در مغز این افراد متفاوت است؟
در ادامه با محتا باشید تا بیشتر بدانیم!

پاسخ به این سوال کمی سخت است اما شواهدی وجود دارد که بحث ژنتیک و بیولوژی را مطرح می کند.

به عنوان مثال معمولا دوقلوهای همسان احتمال بیشتری دارند که هر دو تراجنسی باشند تا دو قلوهای ناهمسان.

مغز زن ها و مرد ها به طور میانگین دارای تفاوت هایی در ساختار خود هستند.
برخی مطالعات نشان می دهد که ساختار مغزی تراجنسی ها شباهت بیشتری به جنسیت مورد نظر و تقاضایشان دارد

یک تیم تحقیقاتی اسپانیایی به رهبری آنتونیو گویلامون از دانشگاه NDE مادرید و کارمی جانکیو پلاجا، روانشناس از دانشگاه بارسلونا از دستگاه MRI برای بررسی مغز ۲۴ تراجنسی مرد و ۱۸ تراجنسی زن استفاده کردند. آن ها این بررسی را هم قبل و هم بعد از هورمون تراپی در این افراد انجام دادند.

نتیجه تحقیقات آن‌ها در سال ۲۰۱۳ منتشر شد و نشان داد حتی پیش از هورمون تراپی نیز ساختار مغزی افراد تراجنسی شباهت بیشتری به جنسیت مورد نظر و خواست آن‌ها دارد.
به عنوان مثال تراجنسی های مرد ناحیه ساب کورتیکال نازک تری نسبت به دیگران داشته اند چیزی که در مردان غیر تراجنسی نیز همانگونه است و مشابه مردان غیر تراجنسی است

یا تراجنسی های زن نیز در نیمکره راست خود منطقه قشری نازک تری دارند که از مشخصه های مغز زنانه است.
این تغییرات بعد از هورمون تراپی حتی بیشتر نیز می شود و به جنسیت مورد نظر مشابه تر می شود

گویلامون می گوید: “تراجنسی ها مغز متفاوتی نسبت به مردان و زنان غیر تراجنسی دارند. یک نوع خاص و منحصر به فرد از مغز. این خیلی راحت و ساده است که بگوییم یک تراجنسی زن به مرد در واقع مردی است که در جسم زنانه گرفتار شده است. نه به خاطر اینکه مغز مردانه ای دارد بلکه او یک مغز تراجنسی دارد”

البته نباید فراموش کرد که رفتارها و تجربه های اجتماعی بر روی شکل ظاهری مغز تاثیر می گذارد و به همین خاطر نمی توان با اطمینان گفت که این تفاوت ساختاری از ابتدای تولد بوده است یا خیر

اما یک تحقیق دیگر بر روی تفاوت جنس در عملکرد مغز تمرکز کرده است.

مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد که توسط سارا ام بروک روانپزشک از مرکز پزشکی دانشگاه VU آمستردام و جولی بیکر زیست شناس از موسسه علوم عصب شناسی هلند انجام شد.
این دو محقق با بررسی هشتاد دختر و پسر دارای آشفتگی جنسیتی که ۳۹ نفر آن ها نابالغ و ۴۱ نفر آن ها بالغ بوده اند، پاسخگویی مغز این افراد را از طریق MRI نسبت به آندرواستادینون سنجیدند.

آندرواستادینون یک استرویید بودار است که مانند یک فرومون باعث ایجاد واکنش های متفاوت در هیپوتالاموس مردان نسبت به زنان می شود.

آن‌ها دریافتند که دختران و پسران بالغ دارای آشفتگی جنسیتی (تراجنسی) واکنش مشابهی با همسالان خود در جنسیتی که تقاضای رسیدن به آن را دارند، می دهند.
اما درباره بچه های نابالغ نتایج به اندازه کافی مشخص و واضح نبوده است

کریوکلس کارشناس مسائل آشفتگی جنسیتی در مرکز پزشکی دانشگاه VU آمستردام می گوید: “این گونه مطالعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا پاسخ به محرک های بویایی از نظر جنسی نمی تواند با تمرین، آموزش و یا محیط تغییر کند”

این چیزی است که بروک و همکارانش در سال ۲۰۱۴ نیز به آن رسیده بودند.
آن‌ها تعدادی پسر و دختر دارای آشفتگی جنسیتی را حاضر کرده و واکنش گوش میانی آن‌ها را که حاصل شنیدن یک صدای نویز بوده محاسبه کرده اند.
در این آزمایش تراجنسی های زن واکنش مشابه تری به زنان غیر تراجنسی داشته اند و واکنش قوی تری به این صدا داشته اند.
اما تراجنسی های مرد نیز واکنشی مانند زنان غیر تراجنسی داشته اند
در هر صورت چنین تحقیقات و مطالعات دیگر نشان می دهد وجود آشفتگی جنسیتی (تراجنسی) در افراد یک پایه بیولوژیکی دارد.
اما مغز کارکرد پیچیده ای دارد و ساختار کلی آن هنوز به خوبی درک نشده است بنابراین هنوز وقت بیشتری می خواهیم تا یک پزشک بتواند با اسکن مغز یک کودک بگوید: “بله فرزند شما یک تراجنسی است!”
Scientific American


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=3951912

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

4 نظر

  1. ماتیسا

    سلام من حامی ترنسا هستم تا جایی که از دستم برمیاد…الان یسری از دوستانم ترنسها کف دستاشو حرف دل نوشتن دوست داشتم براتون بفرستم تا شماام ببینید…
    امیدوارم خونده بشه!

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت