معرفی کتاب: رمان پروانه ای در پیله داستان زندگی یک ترنس زن

نمایشگاه کتاب فرصتی است که همه سعی میکنیم تا حداقل کتاب های خودمان را مرور کنیم و یا کتاب جدیدی تهیه کنیم و بخوانیم
حال چه چیزی بهتر از اینکه این کتاب رمانی درباره ترنس ها وداستان زندگی یک ترنس باشد اولین رمان چاپ شده در ایران درباره ترنس ها را تهیه کنیم و بخوانیم؟

رمان پروانه ای در پیله یک رمان اجتماعی درباره زندگی یک ترنس زن است که دچار مشکلاتی شده است و این کتاب سعی میکند تا زندگی یک ترنس را در قالب یک قصه روایت کند.

به بهانه رمان پروانه ای در پیله گفتگویی داشتیم با خانم زهره فصل بهار نویسنده جوان این رمان در بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب

محتا: لطفا خودتان را معرفی کنید
زهره فصل بهار هستم. حدودا ده سال هست که کار نویسندگی انجام می دهم و این سومین رمانی هست که تا به حال نوشتم که البته این رمانم هم بیشتر از همه مورد توجه قرار گرفته است. هر دو کتاب قبلی عاشقانه بود ولی این بار یک موضع اجتماعی رو کار کردم

محتا:کمی درباره رمان پروانه ای در پیله برایمان بگویید
فصل بهار:

خطر لو رفتن داستان
این کتاب درباره زندگی ترنسی هست که ازدواج کرده و مثل خیلی از ترنس های دیگر دچار مشکلاتی شده است ابتدا کسی فکر نمیکند که دچار مشکل شده است و تصور میکنند او یک منحرف است و به او انگ هایی میزنند. او به اجبار ازدواج میکنند و تا زمانی که نزدیک به پدر شدنش است تصمیم میگیرد که مراحل تغییرش را اغاز کند و به اصطلاح از پیله اش خارج شود.
در این رمان از رضا و مهتا صحبت میکنیم که اسم مهتا را برای این انتخاب کردم تا به محتا شباهت داشته باشد.
پروانه ای در پیله
خانم فصل بهار می گوید اسم مهتا را برای این انتخاب کردم تا به سایت محتا شباهت داشته باشد.

محتا: چرا به موضوع ترنس پرداختید؟ آیا دغدغه شخصی یا شناخت قبلی از کسی باعث شد؟
فصل بهار: جرقه این کار زمانی در ذهن من خورد که در اینستاگرام خانم بهنوش بختیاری مطلبی درباره ترنس ها دیدم. دوست داشتم یک تابو شکنی کنم و سعی کنم تا فرهنگ سازی انجام دهم زیرا ترنس ها به شدت مظلوم واقع شده اند و قضاوت های بدی درباره آن ها می شود. بسیار دوست داشتم تا بتوانم حداقل یک قدم برای این جامعه بردارم.

محتا: این کتاب را چطور نوشتید؟ با بچه های ترنس هم صحبت شدید یا از طریق دیگری اطلاعات کسب کردید؟
فصل بهار: جمع آوری اطلاعات در این زمان بیشترین وقت مرا گرفت، حتی نوشتن کتاب وقت کمتری از من گرفت تا جمع آوری اطلاعات.
من به دست نوشته های خود بچه ها در سایت ها و جاهای مختلف سر میزدم و سعی میکردم تمام دغدغه ها و مشکلات بچه ها را از زبان خودشان بخوانم

محتا: از چاپ نشدن یا مجوز نگرفتن این موضوع نمی ترسیدید؟ برای ممیزی یا از سمت ناشر مشکلی نداشتید؟
فصل بهار: من سعی کردم کار خودم را به بهترین شکل انجام بدهم و اتفاقا این کتاب حتی یک خط هم اصلاحیه نداشته است. از سمت ناشر هم هیچ مشکلی نداشتم و به بهترین نحو این کتاب را پذیرفتند.
پروانه ای در پیله

محتا: واکنش خود بچه ها چطور بود؟ استقبال کرده اند؟
فصل بهار: پیغام هایی که برای من فرستادند همه حاکی از رضایت بود و از این کتاب خوششان آمده بود. حتی دوستی میگفت این کتاب انگار زندگی خود من است.

محتا: از سمت سایر مردم چطور؟ تا امروز استقبال شده یا خیر؟
فصل بهار: بله ظاهرا که استقبال شده و مردم خوششان آمده است اما خب عده ای هم تا میفهمند این کتاب درباره ترنس ها است نوعی ترس به سراغشان می آید و چون با کلمه ترنس آشنا نیستند و شناختی ندارند از آن فرار میکنند.

محتا: اگر فرزند خودتان نیز در آیند ترنس باشد واکنش شما چیست؟
فصل بهار: سوال سختی هست تا در آن موقعیت نباشیم نمی توانم پاسخ خوبی بدهم اما امیدوارم با اطلاعات و درکی که کسب کردم کمکش کنم و او را در کنم

محتا: و حرف آخر
فصل بهار: امیدوارم توانسته باشم قدم مثبتی برای این قشر بردارم و روزی برسد که شرایط بهتری برای این افراد در جامعه به وجود بیاید. مخصوصا مشکلات شغلی که می دانم به شدت درگیر آن هستند و جزء مشکلات اصلی بچه ها است.
رمان پروانه ای در پیله به قلم زهره فصل بهار و نشر برکه خورشید در کتاب فروشی ها آماده خرید است. شما نیز این کتاب را تهیه کنید و بخوانید و نظر خود را برای ما بگویید.


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=3952107

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

13 نظر

 1. سینا

  ۱. این رمان اولین رمان با موضوع ترنس نیت, قبل از این سه رمان دیگه هم منتشر شده و این چهارمیه ک من دارم میخونم.
  ۲. قصه رمان رو لو دادید که, البته من تا این بخشهایی که لو دادین خونده بودم از دیشب تا الان!
  ۳. رمان خوبیه, کاملا پیشنهادش میکنم,
  بهترین نکته در مورد این رمان اینه که از میان هزاران تصویر برای نشون دادن یک ترنس, یکی از بهترین قابها رو انتخاب کرده, قابی که با فرهنگ و عرف ایران خیلی خیلی جور درمیاد, یک قاب سالم.
  از طرفی رمان اصرار نداره که شما به چیزی ایمان بیاری, فقط خیلی ساده حرف خودشو میزنه.
  نثر روانی داره, تازه من بعضی جاهاش کلی هم خندیدم. مهمتر از همه اینکه, یکهو به ادم اطلاعات نمیده, اروم اروم با پیشروی داستان شما متوجه میشید که قضیه دقیقا چیه, اینطوری هم خواننده فرصت تجزیه تحلیل وقایع رو داره و هم به خوندن صفحات بعد مشتاق میشه.
  ممنون از نویسنده, ناشر, دست اندرکاران و محتا

  پاسخ
 2. mitra

  نوشته اید که رمان خانم فصل بهار اولین رمان چاپ شده در ایران در رابطه با ترنس هاست…در حالیکه اینطور نیست و خوشبختانه اولین رمان ایرانی درباره ترنس ها به قلم یک نویسنده حرفه ای بوده که جایزه قلم زرین رو بردن و در جشنواره های نویسندگان هم تقدیر شدن یعنی خانومه فرخنده آقایی ایشون رمان جنسیت گمشده رو در سال ۱۳۷۹ در باره زندگی یک ترنس ام تو اف به چاپ رسوندن خانوم فرخنده آقایی در باره این رمان در مصاحبه ای گفتن:درباره جنسیت گمشده هدف طرح صورت مسئله بود هر کس سعی می کرد به نوعی از کنار آن بگذرد و آن را ندیده بگیرد. هنوز هم تقریباً همین طور است. گاهی آدم ها سعی می کنند صورت مسئله را پاک کنند. قصد من از ابتدای انتخاب موضوع این بود که این تابو را بشکنم. این کتاب در نوع خودش اولین نوشته بلندی بود که مسئله این گروه خاص را مطرح می کرد. حالا هم تبدیل شده است به مانیفست این افراد. آنها ممکن است با خیلی از مطالب کتاب مخالف باشند، ولی برای شروع خوب بود. بقیه می توانستند ادامه بدهند. بعدها هم دیدید که چند فیلم در این باره ساخته شد و جامعه عکس العمل نشان داد.

  پاسخ
 3. آرین

  سلام[censored]

  اما ۲سوال اصلی دارم :

  سوال اول : ایا خانم فصل بهار از سایت محتا هم استفاده کرده است؟
  سوال دوم : ایا میشود کتاب خانم فصل بهار را از طریق سایت محتا سفارش داد؟

  پاسخ
  1. محتا

   با سلام در محتا تنها درباره تراجنسی ها فعالیت دارد. لطفا درباره سایر گروه ها بحث نکنید
   بله ایشان از مطالب سایت استفاده کردند
   از طریق سایت محتا خیر.

   پاسخ
 4. آرین

  سلام بله شما فقط درباره تراجنسی ها فعالیت میکنید ولی منظور من این بود که بسیاری از مطالب علمی که میگذارید میتواند برای افراد تراجنسیتی هم مفید باشد
  وبعضا اصطلاخات علمی را توضیح میدهید

  که کلا میتواند برای تمام مردم مفید باشد

  پاسخ
 5. ترنم

  خواندن کتاب “پروانه ای در پیله” رو که تمام کردم
  با خودم گفتم که چقدر از زحمات و تحقیقات و قلم روان و فوق العاده نویسنده ی این کتاب ممنون هستم .

  من یک جوانی که در عصر سلطه گری اطلاعات ؛ ارتباطات و تکنولوژی زندگی میکنم
  تا قبل از مطالعه ی دغدغه های متعالی این کتاب ، چقدر بی اطلاع بودم از زندگی بخش تاریک و فراموش شده ای از افراد جامعه که با رنج و سختی و مشکلات ناشی از کج انگاری های جهان سومی کشورم دست و پنجه نرم می کنند …
  چقدر جای خالی این دست موضوعات در آرشیو رمانهایی که این روزها مردم برای خواندن انتخابشان می کنند خالی بود …

  رمان “پروانه ای درپیله” به عقیده ی من به خاطر داشتن قلمی شیوا و روان ، که از مهمترین عوامل تاثیر گذار و بر ارتباط حسی قوی میان روند داستان و مخاطب است ، حق مطلب رو درباره ی موضوع کاملا ادا کرده و مخاطب رو به همدلی ؛ همدردی و تفکر وا میدارد .
  که واقعا جا داره از این طریق از خانم زهره ی فصل بهار بسیار تشکر کنم برای ایجاد این آگاهی و دغدغه همراه کردن کسانی که دردهای جامعه براشون دارای اهمیت و ارزش گذاری هست …

  من به عنوان یک مخاطب امیدوارم که شاهد موفقیت های بزرگتری و بیشتری از شما باشم .

  به امید سلامتی و پروانگی تمامی جوان های این مرز و بوم …

  پاسخ
 6. نسیم

  با توجه به مشغله ای که داشتم این کتاب رو خوندم و واقعا لذت بردم چقدر جای همچین رمانهایی تو کتابخونه های ما کمه. من شخصا از این نویسنده تشکر میکنم. مطمئنا این رمان رو به بقیه هم معرفی خواهم کرد تا نگاه درستی به عزیزان ترنس پیدا کنند.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت