صدور فتوای مشروعیت ترنس ها توسط اهل سنت پاکستان

ترنس پاکستان
پنجاه نفر از روحانیون و مفتی های پاکستان در حکمی تاریخی اعلام کردند که افراد ترنس می توانند پس از جراحی تغییر جنس ازدواج کنند و این اقدام از نظر شرعی هیچ مشکلی نخواهد داشت به شرطی که هیچ نشانه ای از اندام جنسی پیشین در افراد نباشد

این روحانیون عضوی از سازمان تنظیم اتحاد امت هستند که یک سازمان قانون گذاری مذهبی است و در لاهور مستقر است.

این روحانیون در فتوایی اعلام کرده اند به عنوان مثال شخص ترنسی که نشانه های اندام جنسی مردانه در آن ها است فقط می توانند با زنان غیر ترنس و یا ترنس زنی که نشانه های مشخص زنانگی را دارد، ازدواج کند اما شخصی که نشانه های مشخص هر دو جنس را دارد نمی تواند با هیچ کسی ازدواج کند.

همچنین در این فتوا اعلام شده است که افراد ترنس نباید از سهم ارث خود محروم شوند و توهین و تحقیر افراد به خاطر ترنس بودن گناه است.

در انتهای این حکم بیان شده است که برای فوت یک فرد ترنس باید همان آیین ها و مراسمی انجام شود که برای سایر مسلمانان انجام می شود و مانند هر مسلمان دیگری به خاک سپرده شوند.

این حکم دو صفحه ای از نظر قانونی الزام آور نیست و تنها به بحث شرعی موضوع ترنس ها می پردازد.

ترنس ها در پاکستان به شدت در معرض خطرات و مشکلات فراوانی هستند که تنها به خاطر ترنس بودنشان اسیر آن می شوند.
ترنس های پاکستانی از حقوق اولیه خود مانند ازدواج، حق ارث و دفن به صورت عادی محروم بودند.

همین ماه گذشته بود که آلیشا مورد اصابت هشت گلوله قرار گرفت اما در بیمارستان پذیرش نشد زیرا یک ترنس بود و با فشار اطرافیان آلیشا بیمارستان او را در یک بخش نامناسب بستری کرد.

ترنس های پاکستان و فعالان حقوق ترنس در پاکستان از این حکم دو صفحه ای استقبال کرده اند و میگویند این یک تنفس در هوای تازه است اما به نظر می آید سخت باشد که حقیقت روزانه به این سادگی ها تغییر کند.

فرزانه ناز که مسئول شعبه پیشاور گروه حمایتی خیبر پختونخوا است می گوید: این حکم الزام قانونی ایجاد نمی کن و به سختی می تواند تغییری در مشکلات ما ایجاد کند اما به هر حال خوشحالیم که افرادی هستند که از ما صحبت میکنند.

در سال ۲۰۱۲ نیز دادگاه عالی پاکستان اعلام کرده بود شهروندان ترنس از حقوق مساوی با سایر شهروندان برخوردارند مانند مسائلی همچون حق ارث و دارایی.

ضیا نقشبندی سرپرست سازمانی که این فتوا را صادر کرده است می گوید: تنها یک بخش از این حکم درباره ازدواج افراد ترنس بوده است در حالی که بقیه آن به حقوق افراد ترنس در جامعه می پردازد. با توجه بالارفتن خشونت در جامعه پاکستان بر علیه افراد ترنس نیاز به چنین حکمی برای حمایت از این افراد بود.

نقشبندی می گوید: روحانیون این فتوا را صادر کردند تا کمکی کرده باشند که خانواده و جامعه افراد ترنس را بپذیرند و به آن ها حق تحصیل، دسترسی به خدمات بهداشتی و یافتن شغل مناسب را بدهند. افراد ترنس باید توسط دولت پاکستان شناسایی شوند و بتوانند شغل مناسب پیدا کنند و مشاغل مختلف بر اساس شرایط افراد ترنس بازنگری شود.

نقشبندی ادامه می دهد افرادی که هر دو نشانه جنسی مردانگی و زنانگی را دارند در موضوع ازدواج منع شده اند و ازدواج آن ها حرام است اما می توانند از سایر حقوق اجتماعی استفاده کنند

قمر نسیم یک فعالی حقوق ترنس ها در پیشاور پاکستان می گوید: در دو سال گذشته در ۱۵ استان پاکستان فقط حدود ۴۶ ترنس به قتل رسیده اند و حدود ۳۰۰ ترنس مورد تجاوز قرار گرفته اند.
اما پلیس ارقام واقعی را اعلام نمیکند و تنها ۲۲ مورد از قتل ها را گزارش کرده و گزارشی درباره تجاوز ها نیز اعلام نمیکند

قمر نسیم اعتقاد دارد این حکم پنجره ای جدید رو به جامعه ترنس پاکستان باز می کند اما درباره اینکه آیا این حکم می تواند نگرش جامعه را تغییر دهد می گوید “شک دارم که چنین شود”

برخی از افراد شاخص که این فتوا را صادر کردند شامل: مفتی پیر کرامات علی، مفتی عمران حنفی، مفتی معسودور رحمان، مفتی ابوبکر آوان، مفتی خلیل یوسفی، مفتی طاهر تبسم قدیر، مفتی گلزار نعیمی، مفتی گل عتیقی، مفتی عبدالستار سعیدی، مفتی خیزر الاسلام و مفتی انتخاب نوری است

Los Angeles Times

:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=3952195

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت