پیوند رحم در تراجنسی ها

 

یکی از بحث های داغ بین افراد ترنس موضوع بچه دار شدن است.
از گوشه و کنار جهان هر از گاهی شنیده می شود که فردی جراحی پیوند رحم را انجام داده است و صاحب فرزند شده و یا عضو پیوندی را پس زده است.

اما هیچگاه کسی این موضوع را کامل برای ما روشن نکرده است که آیا جراحی پیوند رحم در ترنس های زن نیز انجام شدنی هست یا خیر.

در این مطلب قرار است موضوع پیوند رحم در تراجنسی های زن را به صورت کامل بررسی کنیم و از باید ها و نباید های آن صحبت کنیم.
در ادامه با محتا باشید.

تاریخچه

موضوع پیوند رحم چیزی نیست که امروز یا دیروز مطرح شده باشد.
شاید جالب باشد بدانید موضوع پیوند رحم سال ها پیش از موضوع فریز تخمک و جنین پیش کشیده شده بوده است.

در سال ۱۸۹۶ فردی به نام امیل نایور از استرالیا که در یک کلینیک زنان و زایمان فعالیت میکرد مطالعاتی درباره پیوند رحم در یک خرگوش منتشر کرد. این تحقیقات سرآغازی شد تا در سال ۱۹۶۴ و ۱۹۶۶ محققانی از دانشگاه پزشکی می‌سی‌سی‌پی یک پیوند رحم موفق بر روی یک سگ انجام دهند که منجر به بارداری این حیوان شد.

۸۵ سال پیش یعنی در سال ۱۹۳۱ لی لی البه به عنوان یک ترنس زن اولین جراحی تغییر جنس را انجام داد و در فکر جراحی پیوند رحم نیز بود.

فکری که باعث شد جان خود را به دلیل عوارض آن از دست بدهد.
او سه ماه پس از این پیوند رحم، به دلیل پس زدن عضو پیوندی راهی بیمارستان شد و فوت شد.

در سال ۱۹۷۸ وقتی موضوع فریز جنین مطرح شد دیگر بحث پیوند رحم به فراموشی سپرده شد و همه سرگرم تحقیق درباره IVF شدند.

سال ها بعد یعنی در سال ۲۰۰۰ در عربستان سعودی یک پزشک به نام وفا فاگی رحم یک فرد ۴۶ ساله را به یک بیمار ۲۶ ساله پیوند زد.

پس از جراحی این زن دو بار دوران قاعدگی را طی کرد اما پس از آن دچار آمنوره شد.
با انجام لاپراتومی در این بیمار، نکروز رحم تایید شد.
این رحم ۹۹ روز در بدن میزبان بود اما به علت لخته شدن خون مجبور به تخلیه این رحم شدند و رحم از فرد میزبان خارج شد.

در سال ۲۰۱۰ میزدیاز گارسیا و همکارانش در دانشگاه گوتنبرگ سوئد اولین پیوند موفق رحم را بر روی یک موش انجام دادند که حاصل آن بارداری موفق موش و تولد فرزندانش بود.

در اگوست ۲۰۱۱ در ترکیه برای اولین بار در دنیا یک رحم از یک فرد فوت شده خارج و به زنی به نام دریا سرت منتقل شد.
دریا از ابتدای تولد بدون رحم متولد شده بود.
این جراحی توسط تیمی از دانشگاه آکدنیز در آنتالیا انجام شد.

این زن ۲۱ ساله اولین فرد در دنیا بود که رحم را از یک اهدا کننده فوت شده دریافت میکند.
جراحی توسط دکتر عمر آزکان، دکتر منیره عمران آکار و تیم همراه شان انجام شد.

این اولین جراحی پیوند رحم بود که فرد توانست به مدت طولانی رحم اهدایی را با خود نگاه دارد.

در گزارش منتشر شده اعلام شد که خانم دریا سرت شش بار دوره قاعدگی را پشت سر گذاشته و رحم عملکردی کاملا طبیعی دارد.

اما تیم جراحی کماکان احتیاط می کرد و موفقیت را صد در صدی نمی دانست و اعلام کرد تا زمانی که این فرد صاحب فرزند نشود نمی توانیم بگوییم این پیوند کاملا موفقیت آمیز بوده است.
دکتر آزکان تنها اعلام کرد از اینکه این بافت زنده است و عملکرد طبیعی دارد خوشحالیم.

در ۱۲ آپریل ۲۰۱۳ اعلام شد دریا سرت باردار است اما در ۱۴ می ۲۰۱۳ پس از یک معاینه معمولی اعلام شد که ضربان قلب جنین شنیده نمی شود و جنین از بین رفته است.

در سال ۲۰۱۲ برای اولین بار پیوند رحم از مادر به دختر انجام شد.
این جراحی در دانشگاه گوتنبرگ و توسط متس بران استورم انجام شد.

در آمریکا نیز اولین بار جراحی پیوند رحم در ۲۴ فوریه ۲۰۱۶ در کلینیک کلیولند انجام شد اما در هشت مارچ به دلیل عوارض جراحی عضو پیوندی خارج شد.

اولین پیوند رحم موفقیت آمیز که منجر به تولد فرزند شد، در سال ۲۰۱۴ بود.
در اکتبر ۲۰۱۴ اعلام شد یک فرزند سالم توسط یک رحم پیوندی در سوئد به دنیا آمده است.

این گزارش توسط مجله معتبر لانست منتشر شد و گزارش شد که کودک با وزن ۱٫۸ کیلوگرم و در هفته ۳۲ بارداری و با روش سزارین به دنیا آمده است.
این زن سوئدی ۳۶ ساله در سال ۲۰۱۳ توسط پروفسور بران استورم جراحی شد و رحم پیوندی خود را از یک زن ۶۱ ساله دریافت کرده بود

پیوند رحم چگونه انجام می شود

در ابتدا باید یک رحم به همراه رگ و عروق آن از یک اهدا کننده زنده و یا یک فرد فوت شدا جدا شود
سپس ارگان جدا شده باید به سرعت به فرد دریافت کننده منتقل شود و عملکرد صحیح داشته باشد و در نهایت عملکرد صحیح رحم باید منجر به قاعدگی در فرد شود.
در صورتی که فرد گیرنده در طی یک سال عوارض و مشکل حادی نداشته باشد پزشک می تواند از طریق لقاح آزمایشگاهی، جنین را به رحم گیرنده منتقل کند.
در نهایت فرزند حاصل از این پروسه باید از طریق سزارین به دنیا بیاید تا اولا به عضو پیوندی استرس وارد نشود و ثانیا فرد به دلیل عدم پیوند سیستم عصب به رحم نمیتواند عضلات خود را منقبض کند.

پس از پیوند و در زمان بارداری نیز فرد گیرنده باید داروهایی برای پس نزدن عضو پیوندی مصرف کند که ممکن است عوارض جانبی برای فرد به همراه داشته باشد.

آیا جراحی پیوند رحم در بین تراجنسی های زن خواهان دارد؟

زمانی که متس بران استروم اولین جراحی پیوند رحم را انجام داد قصدش این بود تا به زنانی که بدون رحم به دنیا آمده اند و یا مجبور به تخلیه رحم شدند کمک کند.
او می خواست تا شانس دوباره ای به این زنان بدهد تا بتوانند فرزند خودشان را داشته باشند مخصوصا در کشوری مثل سوئد که اقداماتی مانند رحم اجاره ای خلاف قانون است.

او اولین بار این پیوند را بر روی جوندگان انجام داد سپس بر روی گوسفندان امتحان کرد. دو سال پیش برای اولین این پیوند را بر روی یک انسان انجام داد و توانست یک فرزند پسر به دنیا بیاورد و پس از آن چهار پیوند موفق دیگر نیز انجام داد

این پیوند ها برای زنانی بوده که غیر ترنس بوده اند و از ابتدا با جسم زنانه به دنیا آمده اند اما این اقدامات متس یک امیدواری ناخواسته را به وجود می آورد که آیا روزی ترنس های زن نیز می توانند پیوند رحم را انجام دهند و فرزند خودشان را بارداری کنند؟

سیسیل آنگر یک متخصص در کلینیک کلیولند می گوید فقط در یک سال گذشته حدود ۴۰ نفر ترنس زن از او درباره پیوند رحم سوال کرده اند و چشم به راه این جراحی هستند. حتی یکی از مراجعین از او پرسیده اگر نیاز است، جراحی تغییر جنس اش را عقب بیندازد تا پیوند رحم را نیز انجام دهد اما سیسیل پاسخ داده نیازی نیست و میتواند جراحی تغییر جنس اش را انجام دهد.

مارسی بوور، یک جراح زنان در مرکز پزشکی میلز در شمال کالیفرنیا می گوید “حدود ۵% از ترنس های زن که به او مراجعه می کنند درباره جراحی پیوند رحم سوال می کنند”

جاشوآ سافر متخصص غدد در مرکز پزشکی بوستون نیز می گوید “برخی مراجعانش از او درباره جراحی پیوند رحم سوال میکنند و او مجبور است با آنها صحبت کند و توقع آن ها را پایین بیاورد”

پیوند رحم

آیا جراحی پیوند رحم در تراجنسی های زن امکان پذیر است؟

تا امروز هیچ پاسخ محکمی وجود ندارد که بگوید یک ترنس زن میتواند صاحب رحم شود و فرزند خود را داشته باشد. این نوع جراحی که رحم به موجودی منتقل شود که از ابتدا با جسم زنانه به دنیا نیامده است هنوز در حیوانات نیز انجام نشده است چه برسد به انسان!

اما با این حال انجام شش جراحی پیوند رحم در آمریکا و اروپا باعث شده تا محققان امیدوار شوند که این جراحی در چند سال آینده یک روش مناسب و جا افتاده خواهد شد و راحت تر انجام می شود.

اگر این جراحی بر روی یک روال عادی باشد و تبدیل به یک جراحی روتین شود ممکن است باعث شود محققان به فکر گسترش بیشتر این جراحی شوند و انجام این جراحی در ترنس های زن را نیز مدنظر قرار دهند.

مارک سائر استاد دانشگاه کلمبیا می گوید: «اگر میخواهیم این جراحی تبدیل به یک جراحی روتین و عادی در زنان شود باید مسیر انجام آن را هموار کنیم اما هیچکس هیچ اقدامی نمیکند
با توجه به سرعت اجرای این روند سخت است که تصور کنیم این اقدام در کوتاه مدت انجام شود
این جراحی کماکان برای زنان غیر ترنس نیز یک جراحی نامتعارف، تجربی و بسیار گران است.
این جراحی تا کنون حدود دوازده بار انجام شده است و نتایج یکسان و مشابهی نیز نداشته است»

به عنوان مثال اولین جراحی پیوند رحم در آمریکا که در کلینیک کلیولند انجام شد تنها یک روز بعد عضو پیوندی خارج شد زیرا فرد دچار عوارض شدیدی شد و تنها گروه بران استورم توانسته اند پیوند رحمی انجام دهند که فرد توانسته بچه ای به دنیا بیاورد.

تلاش های زیادی در آمریکا برای انجام آزمایشی این جراحی می شود. مراکزی مانند کلینیک کلیولند، دانشگاه پزشکی بایلور و دانشگاه پزشکی نبراسکا در حال بررسی و آزمایش روش های مناسب برای این جراحی هستند.

موانع پیوند رحم برای تراجنسی های زن چیست؟

مشکلات اساسی در پیوند رحم این است که این جراحی به شدت پیچیده است و نیاز به ده ها تن از متخصصین و پرستاران برای مراقبت از این جراحی دارد.

اما برای یک پیوند رحم پویا چیزی بیشتر از یک رحم و جنین نیاز است. چیزهایی که کار را برای ترنس های زن سخت تر هم میکند.

برای پشتیبانی از رحم در زمان بارداری یک ترنس زن به هورمون تراپی صحیح و دقیق، عروق خونی برای تغذیه رحم و واژن نیاز دارد.
اما اگر کسی بخواهد واقعا تمام این ها را می تواند داشته باشد و متخصصان می گویند این اقدامات به صورت تئوری امکان پذیر است اما آسان نیست.

در واقع فرد باید یک واژن متصل به دهانه رحم به همراه عروق تامین کننده رحم را داشته باشد تا هم بتواند دوران قاعدگی را طی کند و هم رحم در دوران بارداری تغذیه شود.

تعداد کمی از جراحان هستند که تجربه ساخت یک واژن و اتصال آن به رحم پیوندی را داشته باشند.
اکثر مراجعان بران استورم که برای جراحی پیوند رحم مراجعه میکنند دچار سندرم راکی تانسکی هستند که در واقع فاقد قسمت فوقانی واژن هستند و باید یک واژن جدید برای آن ها ساخته شود و به دهانه رحم متصل شود.

این دقیقا چیزی است که برای ترنس های زن نیز لازم است و باید واژن ساخته شده به دهانه رحم متصل شود.

پس از رد کردن دو چالش هورمون و اتصال دهانه رحم یه واژن یک مشکل دیگر باقی می ماند و آن تخمک است که پس از ترکیب با اسپرم تبدیل به یک جنین شود.
به همین خاطر باید از یک تخمک اهدایی و اسپرم همسر استفاده شود تا در محیط آزمایشگاهی جنین تشکیل شود و به صورت فریز شده باقی بماند تا پیوند رحم انجام شده و آماده انتقال شود.

این مساله خود نیز یک مساله اخلاقی را پیش می کشد که آیا لقاح تخمک اهدایی و اسپرم همسر اقدام صحیح و اخلاقی و شرعی است یا خیر.
آیت الله خامنه ای در پاسخ به یک استفتاء این اقدام را حرام نمی دانند و منعی برای آن قرار نمی دهند.

به این دو استفتاء دقت کنید.

سوال: «تخمک‌هاى زنى ضعیف مى‌باشد و لذا فرزندان ناقص الخلقه‌اى به دنیا مى‌آورد آیا جائز است تخمک زن دومى را در آزمایشگاه با اسپرم شوهر زن اول لقاح دهند و سپس جنین را به رحم زن اول منتقل نمود»

جواب: «فى نفسه منعى ندارد»

سوال: «بعضی از زوج‏ها به علت عدم تخمک گذاری در زن که وجود آن برای عمل لقاح ضروری است، مجبور به جدایی شده و یا به علت عدم امکان درمان بیماری و بچه ‏دار نشدن،با مشکلات زناشویی و روحی مواجه می‏ شوند، آیا در این صورت جایز است که به روش علمی از تخمک‏ گذاری زن دیگری برای انجام عمل لقاح با نطفه شوهر در خارج از رحم استفاده شود و سپس نطفه لقاح یافته به رحم آن زن منتقل گردد»

جواب: «عمل مذکور هر چند فی‏ نفسه اشکال ندارد ولی کودکی که از این طریق متولد می‏ شودملحق به صاحب نطفه و تخمک بوده و الحاق آن به زنی که صاحب رحم است مشکل می‏ باشد لذاباید نسبت به احکام شرعی مربوط به نسب، احتیاط رعایت شود»

با این حال کارشناسان درباره بزرگترین محدودیت در جراحی پیوند رحم برای ترنس های زن اختلاف نظر دارند.

جولیانو تستا یک متخصص پیوند اعضا در دانشگاه پزشکی بایلور است. جولیانو قرار است به زودی یک جراحی پیوند رحم بر روی یک زن غیر ترنس را انجام دهد.

او می گوید احتمالا بحث هورمون بزرگترین مانع بر سر این راه باشد و این کار مجموعه از اقدامات بزرگ با عواقبی ناشناخته است.

او می گوید: «شاید هیچوقت حاضر نباشم جراحی پیوند رحم در ترنس های زن را انجام دهم و مسیولیت آن را بپذیرم»
اما معتقد است پیوند رحم برای ترنس های زن اقدام دور از دسترسی نیست
“نهایتا دو شریان و دو رگ است که باید به خوبی متصل شوند”

سیسیل آنگر بیشتر نگرانی اش به خاطر این است که یک جریان خون سازگار و مناسب به رحم برسد

بوور خودش یک ترنس زن است و در کلینیک کلیولند مشغول فعالیت است.

او میگوید “از خطراتی که به صورت بالقوه وجود دارد می ترسد و نگران ریسک هایی است که برای مادر بودن باید با آن رو به رو شود. ”

او می گوید “شاید انجام مطمئن این جراحی زمانی باشد که او دیگر زنده نیست. و این چیزی است که به تمام مراجعانم می گویم”

بحث هزینه ها نیز مانع بزرگ بعدی خواهد بود
هزینه جراحی تغییر جنس و اقداماتی مانند لیزر و پروتزها به اندازه ای است که یک ترنس از قشر متوسط مجبور باشد سال ها پس انداز کند تا بتواند از پس هزینه های آن بر بیاید.
به همین خاطر جراحی پیوند رحم می تواند یک جراحی دور از دسترس محسوب شود.

بران استورم می گوید صندوق دریافت ایمیلش پر از کسانی است که درخواست جراحی پیوند رحم دارند.
او می گوید فعلا قصد ندارد تا پیوند رحم را بر روی ترنس های زن امتحان کند و فعلا اولویت او بر روی زنان غیر ترنسی است که بدون رحم به دنیا آمده اند و یا به خاطر سرطان یا دلایل دیگر رحم خود را از دست داده اند و در گام بعدی تلاش برای پیوند رحم در ترنس های زن است.

اما در میان این همه بحث پیچیده و موانع پرتعداد یک نقطه روشن نیز وجود دارد و آن وجود ترنس های مرد است.
کسانی که قصد دارند تا رحم خود را تخلیه کنند.
این موضوع باعث می شود تا حداقل خیالمان از وجود اهداکنندگان رحم راحت باشد

آنگر از ملینیک کلیولند میگوید از هر سه نفر ترنس مردی که به او مراجعه میکنند یک نفر داوطلب بوده تا رحم خود را اهدا کند تا برای شخص دیگر استفاده شود.

اما از انجایی که هنوز پروتکل مشخصی برای اهدای رحم وجود ندارد این کلینیک از این پیشنهاد رد شده و آن را نمی پذیرند اما در هر صورت این یک موقعیت بالقوه و فوق العاده است که رحم از فردی خارج می شود که هیچ مشکل یا بیماری خاصی ندارد.

اما یک مشکل دیگر نیز وجود دارد. تخلیه رحم به صورت عادی چیزی بین سی دقیقه تا یک ساعت زمان میبرد زیرا قرار نیست دیگر استفاده شود اما زمانی که قرار باشد رحم با شریان های خونی و عروقی جدا شود و به فرد دیگری اهدا شود نیاز به یک جراحی ده الی یازده ساعته دارد و این ممکن است اهدا کننده را پشیمان کند.

آنگر از کلینیک کلیولند می گوید:در صورتی جنین به صورت صحیح به رحم فرد ترنس منتقل شود فرد به طور طبیعی شروع به تولید جفت جنین برای حفظ بارداری و لاکتاک برای شیردهی میکند

با تمام بحث هایی که شد عجیب نیست اگر تکرار کنیم که جراحی پیوند رحم در تراجنسی ها کماکان یک قلمرو ناشناخته است که کسی آن را کشف نکرده است اما این یک جراحی نشدنی و دور از دسترس نیست.

پیوند رحم برای تراجنسی های زن به صورت تئوری انجام شدنی است و هیچ مانع غیر قابل حلی در برابر آن نیست. تنها مشکل آن این است که هنوز کسی آن را انجام نداده است

 

منابع

scientific american mozooshenasi online library times of malta news

:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=3952159

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. میترا

  اون چیزی که مهمه و باعث میشه کسی مادر بیولوژیک یک بچه بشه..تخمک اون مادر هست و نه رحم..همونطوری که االان میبینیم چند وقتیه که از رحم اجاره ای حرف زده میشه و زنی اجازه میده که رحم خودش.. محل و بستری برای لقاح تخمک زنی دیگرو اسپرم و گامت مردی دیگر باشه..و جنین انسان های دیگری در وجودش رشد کنه..پس کسی که با رحم خودش جنین دیگری رو حمل میکنه مادر بیولوژیک اون فرزند نیست و فقط نقش یک حامل رو ایفا میکنه..ازون جایی که ترنس های ام تو اف توانایی تولید تخمک رو ندارند..به نظرم عمل جراحی خطرناک و پر ریسک پیوند رحم در بدنشون کار بیهوده ای ..همونطور که تو خود این سایت خوندیم اولین ترنسی که عمل تغییر جنسیت انجام داده و دانمارکی بود به دلیل عوارض پیوند رحم که بدنش اونو پس زده بوده فوت کرد..شاید گفته بشه الان علم پزشکی خیلی پیشرفت کرده اما موضوع اینجاست که نفس این عمل برای ام تو افی که تخمک تولید نمیکنه کار بیهوده ایه و چرا باید حتی در صورت موفقیت عمل پیوند رحم..فقط یک حامل تخمک زن دیگه ای باشه..همون بهتر که فارغ از این رنج ها فرزندی رو اداپت کنه و به فرزند خوندگی بپذیره

  پاسخ
 2. seyed kia

  سلام عرض میکنم خدمت محتای عزیز و دوستان محترم
  شب اول برنامه ی ماه عسل احسان علیخانی،خانم بهنوش بختیاری مسءله ی ترنس ها رو مطرح کردم
  خواستم خواهش کنم این قضیه رو پیگیر بشید که حتما عملی بشه
  چون برنامه های پر بیننده ای مثل ماه عسل میتونه کمک بزرگی در فرهنگ سازی این مهم بشه
  حضور خانم آرام و آقای ارسطو و ترنس های موفق از این قبیل هم باعث بهتر شناخته شدن ترنس ها میشه و هم باعث آشنایی مردمی میشه که ازین موضوع و نگاه اسلام به این موضوع بی خبر هستن
  واقعا خواهش میکنم پیگیر بشید متشکرم

  پاسخ
 3. ناشناس

  سلام
  ممنون. مطلب خوبی بود
  خواهش میکنم درباره تولید تخمک از سلول های بنیادی هم مطلب علمی و کاملی قرار بدید. چون این موضوع به مراتب مهم تره

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت