واکنش متفاوت مغز یک ترنس به محرک های حسی

مغز ترنس
تفاوت در واکنش مغز به محرک های لمسی می تواند بیان کند که چرا ترنس ها با آناتومی بدن خود احساس راحتی نمی کند و جنس خود را پس می زنند.

اطلاعاتی که از تحقیقات به دست می آید می تواند روزی به پزشکان کمک کند تا بتوانند از خردسالی تشخیص دهند که یک فرد ترنس است یا خیر.

بسیاری از ترنس ها عقیده دارند که بخش هایی از بدنشان با هویت جنسیتی شان سازگار نیست و اصطلاحا جسم شان اشتباه است.
آن‌ها سعی می کنند تا با جراحی‌های مختلف جسم‌شان را تغییر دهند و پس از آن می‌گویند که با جسم جدیدشان ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند.

لورا کیس و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا از این ایده استفاده کردند و هشت فرد را که به صورت آناتومی زن هستند اما به عنوان یک مرد زندگی می کنند و در آرزوی جسم مردانه هستند را انتخاب کردند.
آن‌ها همچنین هشت زن غیر ترنس را نیز به عنوان گروه کنترل یا شاهد برای مقایسه با هشت ترنس مرد انتخاب کردند.

لورا واکنش های مغز این دو گروه به لمس نقاط مختلف بدنشان را توسط دستگاه مغناطیس نگار مغزی (MEG) بررسی کردند. همچنین فعالیت های مغزی آن‌ها توسط یک دستگاه ام آر آی (MRI) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و در نهایت اطلاعات این دو تجمیع شده تا تصویر واضحی از تفاوت واکنش یک ترنس مرد و یک زن به لمس نقاط مختلف بدن‌شان به دست بیاید.

لورا و تیمش با لمس دست و سینه هر دو گروه دریافتند که هر دو گروه در لوب آهیانه و در قشر حسی تنی (somatosensory cortex) که مسئول پردازش اطلاعات حسی و لمسی است تغییراتی ایجاد می شود که البته این مساله عجیبی نیست زیرا این بخش از مغز مسئول پردازش حس لامسه است.

اما نکته مهم این است که در ترنس های مرد زمانی که سینه آن‌ها لمس می شد فعالیت این بخش از مغزشان کمتر از زمانی بود که دست آن‌ها لمس می شد.

همچنین در ترنس های مرد زمانی که سینه لمس می شد، در قسمتی از مغز به نام شکنج سوپرمارژینال نیز فعالیت کمتری نسبت به زنان غیر ترنس و یا نسبت به لمس دستان ترنس های مرد مشاهده می شد.
این بخش از مغز در تشخیص حس تعلق به بدن دخالت می کند و باعث می شود ما درک کنیم که این قسمت از بدن که لمس شده به ما تعلق دارد یا خیر.
در واقع این بخش از مغز سعی می کند تحلیل کند که بخشی که لمس شد آیا متعلق به خود فرد است یا خیر.

لورا کیس می گوید: این مورد – یعنی فعالیت کمتر بخش شکنج سوپرمارژینال در ترنس های مرد – زمانی که سینه آن‌ها لمس می شود میتواند بیانگر این موضوع باشد که مغز به قدرت و دقت بقیه اعضای بدن، سینه را به عنوان عضوی از بدن فرد ترنس تشخیص نمی دهد.

این سخت است که بخواهیم بگوییم این تفاوت مغزی یک مورد ذاتی است که باعث نارضایتی فرد از جسم خود می شود یا نارضایتی فرد از جسم خود باعث به وجود آمدن این تفاوت در طول زمان شده باشد.

لورا می گوید: این آزمایش به ما نمی گوید این تفاوت از کجا نشأت می‌گیرد اما امیدواریم که اطلاعات ما را در زمینه شناخت علمی هویت جنسیتی و اهمیت تغییرات فیزیکی در افراد افزایش دهد.

اگر بر روی کودکان قبل از اینکه احساس تناقض کنند و در حین اینکه این تناقض را دارند مطالعه کنیم می توانیم به این سوال پاسخ دهیم اما این کار بسیار مشکلی است زیرا هم مسائل اخلاقی در این زمینه وجود دارد و هم اینکه کودکان درک درستی از هویت جنسیتی خود ندارند.

تحقیقاتی که لورا کیس انجام داد یکی از چندین تحقیقی است که در زمینه تفاوت های طبیعی در ترنس ها انجام شده است.

به عنوان مثال در تحقیقی که پیش از این منتشر شد به بررسی ماده سفید که در سیستم عصبی مرکزی است پرداخته شد.
در این تحقیق مشخص شد میزان ماده سفید در مغز ترنس های مردی که جراحی نکرده اند به مردان غیر ترنس شباهت بیشتری دارد.

و یا تحقیقی که چندی پیش توسط آنتونیو گویلامون در اسپانیا انجام شد و نشان داد که مغز ترنس ها حتی پیش از هورمون تراپی نیز به مغز جنسی که مد نظرشان است نزدیک تر است.

دکتر ایوانکا برگلوند از انستیتو کارولینسکا در سوئد می گوید: تحقیقاتی مانند این تحقیق در نوع خود جالب و مهم است اما کماکان زود است که بتوان با آزمایش و اسکن مغز بگوییم این مغز یک ترنس است یا غیر ترنس. در نتیجه نمیتوانیم با اسکن مغز یک کودک بگوییم او ترنس است یا خیر

New Scientist

:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=3952276

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت