شوخی طبیعت، یک حاشیه نگاری مغرضانه

شوخی طبیعت

شبکه بی بی سی هر از چندگاهی سعی میکند با بهانه های مختلف درباره موضوع تراجنسی در ایران صحبت کند.
این بار نیز به بهانه مستند “شوخی طبیعت” ساخته محمد احمدی دوباره به بررسی موضوع تراجنسی در ایران پرداخته است و برای آن نسخه صادر کرده است.

جدا از بحث محتوا و ساختار مستند که موضوع صحبت ما نیست، بی بی سی مجددا با فکت ها و آمارهای غلط و بدون پشتوانه علمی و با حضور فردی غیر کارشناس، تراجنسی در ایران را نقد کرد.
نقدی یک طرفه، غیر علمی و غیر واقعی.
اما ما نیز نمی‌خواهیم متهم به غیر علمی بودن شویم پس در ادامه با محتا باشید.

در حاشیه نمایش این مستند فردی به نام شیوا دلدار به عنوان مهمان دعوت شده که طبق ادعای خود جراحی تغییر جنس را انجام نداده و البته میلی به انجام نیز ندارد.

این به این معنی است که طبق تعریف مراجع علمی مانند ICD ایشان از دایره تراجنسی بودن خارج است و اصلا یک تراجنسی نیست و این سوال پیش می آید چنین فردی چطور می تواند درباره تراجنسی ها صحبت کند و به عنوان سخنگوی این قشر در ایران صحبت کند.

اما بهتر است به سراغ آمار و فکت هایی برویم که بدون هیچ پشتوانه در این برنامه اعلام شد.

در حاشیه پخش مستند “شوخی طبیعت” ادعا شد که ۶۵ درصد افراد تراجنسی پس از جراحی از کرده خود و از انجام این جراحی پشیمان می شوند و این یک آمار بین المللی است!

اما طبق کدام تحقیق، کدام آمار و توسط چه کسی؟
پس بیایید کمی علمی صحبت کنیم تا ببینیم حقیقت ماجرا چیست.

بحث رضایت را باید از دو منظر بررسی کنیم و ببینیم باید ببینیم مقصود رضایت اجتماعی و درونی است یا رضایت جنسی.

ابتدا موضوع رضایت درونی و اجتماعی را بررسی میکنیم.
تحقیقات به صورت عموم نشان می دهد که کیفیت زندگی اجتماعی و رضایت اجتماعی در تراجنسی های پس از جراحی تقریبا برابر با افراد غیر ترنس و گاهی کمی کمتر از آنان است.

در سال ۲۰۱۴ تحقیقی بر روی ۱۱۹ ترنس زن در رابطه به کیفیت زندگی آن ها پس از جراحی انجام شد.
به صورت میانگین ۵٫۰۵ سال از جراحی این افراد گذشته بود و تحقیق به صورت پرسشنامه بوده است.
نتایج این تحقیق در وبسایت معتبر ncbi منتشر و حاصل آن این چنین بود:

 • ۹۰٫۲ درصد بیان کرده اند که پس از جراحی کاملا به انتظارات خود در زندگی به عنوان یک زن رسیده اند
 • ۸۵٫۴ درصد خود را یک زن می دانند
 • ۶۱٫۲ درصد از ظاهر خود به عنوان یک زن رضایت داشتند و ۲۶٫۲ درصد نیز رضایت کامل داشتند
 • ۶۵٫۷ درصد نیز از زندگی فعلی خود رضایت داشتند (منبع)

در تحقیقات دیگر نیز مشخص شده است که بعد از جراحی تغییر جنس و شروع مراحل هورمون تراپی یک فرد تراجنسی دارای ملال جنسیتی بسیار کمتری نسبت به پیش از جراحی می باشد.

افراد تراجنسی جراحی کرده هم از نظر اجتماعی و هم از نظر رضایت درونی عملکرد بهتری دارند.
اضطراب، پرخاشگری و استرس پس از جراحی به شدت کاهش می یابد.
مطالات نشان می دهد اکثر افراد پس از جراحی تغییر جنس خوشحال هستند و رضایت کامل دارند و تعداد افراد ناراضی بسیار کمتر است.

این تحقیقات نشان دهنده کیفیت زندگی اجتماعی و ذهنی افراد تراجنسی پس از جراحی است.
اما کیفیت روابط جنسی چه می شود؟
شاید این سوال پیش بیاید که منظور از این گفتگو کیفیت روابط جنسی بوده است که منجر به پشیمانی می شود.

به صورت عمومی اغلب تراجنسی ها گزارش داده اند که بعد از جراحی کیفیت جنسی و رضایت جنسی بیشتری داشته اند تا پیش از جراحی.
افزایش رضایت جنسی رابطه مستقیمی با صفات ثانویه جنسی جدید دارد.
پیش از جراحی افراد تراجنسی دارای اندام جنسی ناخواسته ای هستند که در پی حذف آن می باشند به همین دلیل است که تمایلی به برقراری روابط جنسی ندارند.
تراجنسی هایی که جراحی می کنند با استرس کمتر و کیفیت بیشتری می توانند وارد روابط جنسی شوند و این موضوع باعث بالا رفتن رضایت می شود.
اکثر افراد جراحی کرده بیان کرده اند که توانسته اند هیجان جنسی را در زمان فعالیت جنسی تجربه کنند.
باید توجه کرد که ارضای جنسی رابطه مستقیمی با رضایت جنسی دارد و هرچقدر رضایت جنسی بالاتر باشد، رسیدن به ارضای جنسی نیز بیشتر و بهتر است.
فراوانی و شدت ارضای جنسی در بین ترنس های زن و ترنس های مرد متفاوت است.
در حالی که تقریبا تمام ترنس های مرد افزایش هیجان جنسی و دستیابی به ارضای جنسی را پس از جراحی اعلام میکنند این نرخ در ترنس های زن حدود ۸۵ درصد است.
هر دو گروه ترنس های مرد و ترنس های زن اعلام کرده اند که نوع حس و شهوت آن ها پس از جراحی تغییر کرده است یعنی ترنس های مرد یک شهوت مردانه و قوی را به دست آورده اند در حالی که ترنس های زن حسی ملایم تر و لطیف را کسب کرده اند.

در زمان مقایسه ترنس ها با افراد غیر ترنس، ترنس های زن رضایت جنسی ای مشابه با زنان غیر ترنس دارند اما ترنس های مرد رضایت جنسی کمتری نسبت به مردان غیر ترنس دارند (منبع)

اما جدا از این موارد، فکت اشتباه دیگر در این برنامه این بود که جراحی تغییر جنس به هیچ عنوان توصیه نمی شود و نیازی به آن نیست و در ایران به دلیل فشارهای مذهبی چنین اتفاقی می افتد.

اما چرا این ادعا یک اشتباه بزرگ است؟
طبق تعریف ICD از ترنسکشوالیسم یا تراجنسی آرزو و میل شدید برای جراحی یکی از شاخصه های تراجنسی بودن است.
در ایالات متحده آمریکا سالانه حدود ۱۰۰ الی ۵۰۰ نفر در این کشور جراحی تغییر جنس را انجام می دهند و آمار جهانی حدود دو تا پنج برابر بیشتر است.
تایلند نیز یکی از مقاصد افراد تراجنسی برای جراحی تغییر جنس است. به دلیل قیمت کمتر جراحی در تایلند نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیاری از افراد جراحی خود را در این کشور انجام می دهند (منبع)
دکتر پریشا به عنوان یکی از بهترین جراحان تایلند در سایت خود اعلام کرده است که حدود ۴۲۵۹ ترتس زن را جراحی کرده است.(منبع)

پس این “توصیه نشدن جراحی” از کجا نشات میگیرد؟ آیا یک فرد ترنسجندر که میلی برای جراحی ندارد و جراحی تغییر جنس را در گفتگو های قبلی خود تا حد جراحی بینی پایین می کشد، میتواند برای تمام تراجنسی ها نسخه بپیچد و با ادعاهای اشتباه و آماری بدون پشتوانه و با تکیه بر یک تریبون عمومی زندگی افراد را به چالش بکشد؟

این اولین بار نیست که بی بی سی با ارائه اطلاعات غلط و با استفاده از افراد غیر متخصص به جامعه تراجنسی ایران حمله میکند.
پیش از این نیز در مستند زیر تیغ جنسیت به هویت تراجنسی های ایرانی توهین شده بود.
مسلما این آخرین بار نیز نخواهد بود.
فراموش نکنیم تا زمانی که خودمان تعریف درست تراجنسی در ایران را بیان نکنیم و سعی کنیم این موضوع را در تاریکی نگاه داریم، دیگران تعریف دلخواه خود را بیان می کنند، تعریفی پر از اشتباه و با آمارهایی بدون هیچ پشتوانه علمی و منطقی


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=3952403

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

12 نظر

 1. مینا

  جواب دادن به” موضوع تراجنسی در ایران” آنهم با استفاده از آمار های بین المللی قیاس درستی نیست.
  در ابتدای مقالتون میگید در مورد ایران بعد از آلمان و آمریکا آمار میآرید.
  توصیه میکنم از آمارهای داخلی برای بررسی مسائل ایران استفاده کنید نه آمار های خارجی. حداقل اینطوری دونفر تحصیلکرده هم قانع میکنید.

  پاسخ
  1. محتا

   دوست عزیز ما تنها به ادعاهای مطرح شده در حاشیه پخش این مستند پاسخ دادیم. ادعاهایی مانند پشیمانی ۶۵% در سطح دنیا یا توصیه نشدن جراحی در دنیا

   پاسخ
   1. مینا

    من مستند رو دیدم و ضبط کردم. ایشون گفتن ”صد در صد به یک عده کمی از ترنسها کمک میکنه ولی اونها معمولا کسانی هستند که اگر جراحی نکنن به عضو جنسی خودشون آسیب میزنن”
    میتونم براتون کلیپ رو بفرستم. این گفته کجاش بر ضد تراجنسی هاست؟!
    خب قدر مسلم خیلی از ترنسها هستند که جراحی نباید بکنن ولی دلیل نمیشه ترنس نباشن. چرا شما به ایشون میگید دروغگو؟!
    چرا در مورد رضایت ترنسها بعد از عمل در ایران آماری وجود نداره؟!
    در ضمن اونهایی که میگن ترنس در ایران قانونیه چرا ماده و بند قانونی رو اعلام نمیکنن؟!

    پاسخ
    1. محتا

     اسیب به جسم یکی از نشانه ها هست نه تمام آن.
     ما درباره کل جامعه ترنس صحبت نمیکنیم ما منحصرا درباره تراجنسی ها صحبت میکنیم که میل به جراحی نشانه اصلی آن است طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی و توصیه نشدن جراحی برای تراجنسی ها دروغ است.

     پاسخ
     1. مینا

      خب دوسته عزیز شما نمیتونید صحبت کنید و نمیکنید ولی اونها صحبت میکنن. دلیل نمیشه صحبت در مورد تراجنسیتی ها بر ضد تراجنسی ها باشه. ایشون هم نگفتن صرفا. گفتن “معمولا” یعنی دقیقا حرفه شما که گفتید “نه تمام آن”.
      شما سعی در انحراف نیت خیر سازنده مستند و برنامه سازان دارید واگر نه خب پاسخ سوالهایی که پرسیدم رو چرا نمیدید؟؟
      شما چرا فقط به حقوق تراجنسی ها احترام میزارید و تراجنسیتی ها رو نادیده میگیرید؟ اگر اینطوره پس تمام ام تو اف هایی که فقط با عمل تخلیه شناسنامه میگیرن تراجنسیتی هستند نه تراجنسی. قبول کنید با محافظه کاری تغییری به سمته مثبت نه تنها بوجود نمیارید بلکه همون هایی که سعی در بهتر کردن اوضاع دارن تخریب میکنید. ولی به چه قیمت؟

     2. محتا

      موضوع بر سر نتوانستن نیست.موضوع این است که تیتر برنامه به نام تراجنسی ها است و به کام غیر تراجنسی ها
      ما در محتا اعلام کردیم تنها در مورد تراجنسی ها صحبت میکنیم و دوستان دیگر میتوانند در جاهای دیگر و در وبسایت های دیگر درباره هر موضوع دلخواه دیگری صحبت کنند. اما هدف ما تراجنسی ها بوده و مسلما در مسیر هدفمان گام بر میداریم.
      ما به حقوق تراجنسی ها احترام میگذاریم اما به حقوق سایر گروه ها بی احترامی نمیکنیم
      ما با خلط مطلب و ارائه آمارهای دروغین مشکل داریم.
      در اسرع وقت نیز موضوع رضایت اجتماعی و جنسی تراجنسی ها در ایران را نیز با تکیه بر منابع موثق بررسی میکنیم تا ببینید این آمار با آماری که در این مطلب ارائه شده یکسان است

     3. مینا

      خیلی خوبه دوسته من. جالبه که با وجود اینکه اعلام میکنید” محتا اعلام کردیم (تنها) در مورد تراجنسی ها صحبت میکنیم ” من وبلاگ شما رو جستجو کردم. حداقل ۱۰۷ مقاله وجود داره در محتا که در تیتر و یا در متن از کلمه تراجنسیتی استفاده شده. البته خیلی خوبه تصمیم گرفتید با خودتان صادق باشید. منم موافقم حالا که تراجنسی بودن رو هدف کارتون قرار دادید حداقل از نظر محتوای وبسایتتون وامدار تراجنسیتی ها نباشید البته از این به بعد. Wink
      در مورد آمار من قبول دارم اگر کسی واقعا تراجنسی و البته در حاد ترین درجه نفرت از جسم باشه کاملا جراحی براش مفید خواهد بود. البته اون آمار نشون میده پروسه تشخیص و اطمینان صددرصد کامل نیست و نیاز به ارتقا روشهای تشخیص در سطح جهانی احساس میشه. علی الخصوص در ایران.

    2. سینا

     یک. اینجا وب سایت حمایت از تراجنسیها است و رسالت مدیریت هم حمایت و پاسداری از حقوق بچه های تراجنسی هست.
     دو. اگرچه ارایه آمارهای بومی میتونه به حقیقت نزدیکتر باشه اما وقتی این آمارها در دسترس نباشند، بهترین کار استفاده از آمارهای جهانی است. این کار در بسیاری از سیاست گذاریهای سلامت توسط دولتها هم استفاده میشه، مثلا در مورد ایدز.
     سه. اعتراض ما به اینه که چرا یک سویه نگاه میکنن، آمار غلط ارایه میدن، کار غیر حرفه ای و سطحی آماده میکنن، از واژه های درست استفاده نمیکنن و نظر افراد متخصص این حوزه رو جویا نمیشن.
     من یک تراجنسی هستم و به این مستند معترضم

     پاسخ
     1. شایان

      سلام . به نظرتون مشکل اصلی کجاست؟دولت ما چرا نباید برنامه های اموزشی برای خانواده ها بزاره تا ترنس هاشون اینفد اذیت نشن

 2. حقیقت

  خب اگر یک تراجنسیتی عمل تغییر جنس رو انجام بدهد احتمال بسیار زیاد بعدا پشیمان خواهد شد در ایران چون تراجنسیتی به رسمیت شناخته شده نیست ممکن است تراجنسیتی به این سمت سوق پیدا کند که خود را تراجنس معرفی کند

  پاسخ
 3. مصی

  بنظرم شوخی طبیعت مستند خوبی بود . بحث فنی ش رو نمیدونم چون بنده ترنس نیستم . ولی مشکلاتشون رو خوب نشون داد. .. یاحق

  پاسخ
 4. النا

  حق هر انسانیه که بتونه به عنوان مرد یا زن زندگی کنه ، ازدواج کنه و بچه دار شه …. ترنس ها هم مریض های هستن که دوای دردشون عمله که بتونن خودشون بشن و زندگیشون مثل بقیه طبیعی بشه ، درست نیس به ترنس ها اجازه ی عمل ندن

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت