چهار افسانه درباره ترنس ها

چهار افسانه درباره ترنس ها

وقتی موضوعی در سایه باشد و اطلاع رسانی کمی درباره آن انجام شود حکایت آن فیلی می شود که در تاریکی بود و هرکسی قسمتی از فیل را دست می کشید و فکر میکرد فیل آن شکلی است و برای دوستانش هم تعریف میکرد!

زمانی که ترنس ها نیز به درستی به جامعه شناسانده نشوند باعث می شود اطلاعات تکه تکه و ناقص ارائه شود و باعث ایجاد کلیشه ها و افسانه هایی می شود که برخی از آن ها شاید اصلا خنده دار باشد
امروز در محتا می خواهیم چند تا از این افسانه ها و کلیشه ها را بررسی کنیم و بگوییم درست آن چیست

تنها یک راه برای ترنس بودن وجود دارد

مردم تصور میکنند تنها یک راه برای ترنس بودن است و تمام کسانی که ترنس هستند باید دارای یک احساسات مشترک و شبیه هم باشند.
مثلا تصور میکنیم اگر فردی یک ترنس زن است حتما باید از تصاویر دخترانه در شبکه های اجتماعی خودش استفاده کند یا اسم شناسنامه ای خودش را هیچوقت اعلام نکند و مواردی این چنینی!
اما به تعداد افراد ترنس، حالت های مختلف و احساسات مختلف وجود دارد. هر فردی به نوبه خود میتواند راه متفاوتی برای بروز آنچه هست، انتخاب کند.

اینکه فرد چه زمانی در پوشش مورد نظرش می رود، چه زمانی برای خود نام جدید انتخاب میکند، چطور به دیگران خودش را معرفی میکند و هزاران اتفاق دیگری که در زندگی یک ترنس اتفاق می افتد، همه با هم متفاوت است.
شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هر فرد با دیگری متفاوت است و نباید انتظار داشته باشیم همه یکسان باشند.

ندانستن جرم است!

گاهی اوقات تصور میکنیم در برخورد با یک ترنس اگر چیزی را ندانیم مجرم هستیم و باید همه چیز را از قبل بدانیم. اینکه چطور او را صدا کنیم، اصطلاحات را بدانیم و چیزهایی شبیه به این…
ولی اینکه همه ما، همه چیز را بدانیم نشدنی است

یک راه خوب و مناسب وجود دارد تا وقتی چیزی را نمی دانیم، بتوانیم به درستی متوجه شویم:
از خود فرد سوال کنیم!

بله به همین راحتی، اگر چیزی را نمی دانیم بهتر است از خود فرد بپرسیم و لازم نیست چیزی را حدس بزنیم.
اینکه شما سوال بپرسید و آگاهانه برخورد کنید بهتر از این است که حدس بزنید و ناخواسته توهینی انجام دهید اما اگر اشتباهی هم انجام دادید، مثلا نام قدیمی فرد را صدا زدید، لازم نیست تصور کنید همه چیز تمام شده است، کافی است معذرت خواهی کنید! به همین سادگی

ترنس ها به دنبال جلب توجه هستند

بله کاملا حق با شماست! ترنس ها به دنبال جلب توجه هستند اما نه آنطور که شما تصور میکنید.
ترنس ها نیاز به حمایت و پشتیبانی قانونی و خانوادگی دارند چون به شدت در معرض آزار و اذیت و خشونت هستند.

تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ در آمریکا انجام شده است نشان می دهد ۴۶% افراد ترنس به خاطر هویت شان مورد آزار و اذیت و خشونت قرار گرفته اند.
این نرخ در دوران مدرسه بسیار بیشتر است و حدود ۷۷% افراد بیان کرده اند در مدرسه به خاطر ترنس بودنشان مورد بدرفتاری قرار گرفته اند که ۵۴% آنها تهدید زبانی بوده و حدود ۲۴ درصد آنها اذیت های فیزیکی بوده است.
پس عجیب نیست اگر یک ترنس به دنبال جلب توجه خانواده و اجتماع برای دریافت حمایت باشد.
اما اینکه یک ترنس برای مشهور شدن و یا در دید مردم بودن بخواهد ترنس باشد یک دروغ بزرگ است زیرا برخلاف تصور عموم ترنس ها سعی میکنند تا زمانی که هویت واقعی خودشان را به دست نیاوردند در جامعه حضور پر رنگی نداشته باشند.

ترنس بودن یک بیماری روانی است

این تقصیر شما نیست که این تصور را دارید.
در گذشته کتاب مرجع DSM ترنس بودن را یک اختلال روانی دسته بندی میکرد و این کلیشه را تقویت میکرد. اما بهتر است کمی به روز باشیم چون چند سالی است که دیگر ترنس بودن در کتاب مرجع DSM از دسته اختلالات روانی خارج شده است و دیگر ترنس بودن یک بیماری روانی نیست بلکه به عنوان یک ملال با آشفتگی جنسیتی شناخته می شود یعنی فردی که بین جنسیت خود و اندام جنسی اش تضاد می بیند و تجربه استرس و تضاد بین این دو را دارد.

در واقع این استرس و ملال از سمت جامعه به فرد ترنس تحمیل می شود، جامعه ای که به فرد ترنس می گوید هویتش را نمی پذیرد و او را مورد آزار قرار می دهد و گرنه ترنس بودن به نوبه خود مشکل محسوب نمی شود و درمانگران می توانند این استرس و ملال تحمیل شده از سمت جامعه را مدیریت کنند و فرد ترنس را از این استرس خلاصی دهند و در مقابل هیچ درمانگری نمی تواند ترنس بودن را شفا دهد زیرا ترنس بودن به خودی خود یک بیماری نیست.


:لینک کوتاه
http://www.mahtaa.com/?p=3952532

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

4 نظر

 1. بهار

  سپاس از مطلب بسیار مفید شما، امیدوارم با تلاش و توانایی هایمان در زمینه رسانه های جمعی، بتوانیم نگاه غرق شده در تاریکی جامعه مان را نسبت به خودمان (ترنس ها) بیدار کنیم.
  فیلم ساز هستم امیدوارم بتوانم هر کمکی که از دستم بر میاد انجام بدهم برای خدمت به جامعه ترنس، چون خودم ترنس هستم و درک می کنم.

  پاسخ
 2. نیما»»»»»»رویا

  عالی بود مرسی بابت امید دادن و روحیه دادنای به جامعه تراجنسیتی
  واقعا قسمتی که درمورد آزار داخل مدرسه بود بدترین دوران یک تراجنسی مخصوصا پسرا Kiss

  پاسخ
 3. النا

  سلام . منم ترنسم اسمم گذاشتم النا چون در وجودمه تنها دلیل و امیدم برای زندگی اینه که دختر بشم ،النا بشم و بتونم مثل بقیه زندگی کنم ولی راحی برام نمونده … هیچ وقت نمیتونم به خانوادم بگم و خودمم پول ندارم که بتونم مستقل بشم خیلی خیلی به کمک نیاز دارم … مثل کسی ام که تو باطلاق مونده نه میمیره نه نجات پیدا میکنه …

  پاسخ
 4. شیدا .... آیهان

  مرسی از مطالبته خو بتون عالی بودن ای کاش یکم از این باسوازایه جامعه که اسمه خودشون گزاشتن مشاور هم یکم اطلاعات کسب می کردن در باره یه ترنس بلکه شاید زندگی برایه ما ترنس ها بهتر شود من خودم رفتم پیشه یه مشاور که یه تیئوریه کاملا اشتباه گزاشت دست خانوادم من بردمشون که بلکه اون بتونه به خونوادم بفهمونه بله ترنس ها وجود دارند ولی گند زد به زندگیم بهوهشون گفت چون دو تا فرزند دگیت پسر بودن و این با اونا بزرگ شده برا این این جوریه 😒 اصلا وقتی گفتم یه ترنسم گفت ترنس چیست میشه توضیح بدی 😒بهم گفت دیونه ای برو دارو مصرف کن هیچی دیگه گند زد به زندگیم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت