هفت راه برای گفتگوی متمدنانه در محیط مجازی

Comment-mahtaaشاید شما هم در محیط های مجازی مانند شبکه‌های اجتماعی یا وبلاگ‌ها با مطالب ترنس ستیزانه‌ای مواجه شده باشید. مطالبی که با هیجان و شاید بدون منبع دست به نقد و بررسی بی رحمانه وغلط تراجنسی می‌زنند. حتی گاهی توهین را چاشنی کار می‌کنند تا مطلب خود را به خواننده برسانند. شما در نقش یک اگاه و مطلع چه می‌کنید؟ چطور پاسخ این گونه نفرت پراکنی‌ها یا حتی اشتباهات سهوی را می‌دهید؟ آیا شما هم دست به رفتار متقابل می‌زنید و با توهین و بدون منبع و احساسی پاسخ می‌دهید؟ آیا شمشیر خود را بیرون می‌کشید و تن به جنگی تمام عیار می‌دهید؟ یا سعی می‌کنید رفتار دیگری در پیش بگیرید؟
چطور است یک بار نوع رفتار صحیح را با هم مرور کنیم؟

l-در زمان عصبانیت پاسخ ندهید
بهتر است کمی صبر کنید و چند نفس عمیق بکشید و افکار خود را متمرکز کنید. سعی کنید ابتدا پاسخ خود را در یک برنامه ویرایشی بنویسید، غلط‌های آن را چک کنید و سپس آن را به محیط مجازی انتقال دهید. اینکار باعث سنجیده تر شدن و بهتر شدن پاسخ شما می‌شود.

۲-درگیر نشوید
به هیچ عنوان خودتان را درگیر یک جنگ آتشین و پاسخ به نظرات قبلی نکنید. به جای درگیر شدن با افراد قبلی بهتر یک نظر مستقل و جداگانه بگذارید به طوری که تلویحا پاسخ نفرات قبل در آن نهفته باشد. بهتر است نظر شما آموزنده، خوش قلم و صریح باشد. طوری نظر خود را بیان کنید که رشته کلام را در دست بگیرید و سایرین به دنبال موج نظرات شما باشند

۳-در مورد کلیت موضوع صحبت کنید
اگر با یک نظر ترنس ستیزانه روبرو شدید  سعی کنید درباره کلیت موضوع بحث کنید نه اینکه به جزییات بی ارزش بپردازید. به عنوان مثال برخی نظردهندگان می‌گویند “این درست نیست که یک پسر به اتاق دختران برود” شما در پاسخ بنویسید “یک ترنس مرد، مرد است و یک ترنس زن، زن است. هیچ ترنسی نباید از تحصیل و امکانات آموزشی محروم شود”

۴-مهربان باشید
جوری رفتار کنید تا دیگران متوجه بشوند که شما می‌دانید درک یک ترنس کمی سخت است و شما حاضرید در راه آموزش رفتار صحیح با ترنس‌ها به آن‌ها کمک کنید اگر بخواهید رفتار خصمانه داشته باشید سمت مقابل نیز در مقابل شما جبهه خواهد گرفت و به هیچ عنوان قانع نمی‌شود. انتظار نداشته باشید هرکس از همان لحظه اول بتواند مساله تراجنسیتی را کامل درک کند. روز اول که درباره تراجنسیتی آگاه شدید را فراموش نکردید که؟ این را بدانید اگر به عنوان یک ترنس نظر می‌دهید رفتار شما سریعا به کل جامعه تراجنسی اشاعه داده می‌شود پس مراقب کلیشه‌های تراجنسی باشید
مثلا اینگونه بنویسید: «من میدانم که این موضوع برای برخی افراد جدید و ناشناخته است. به عنوان یک دوست یا بزرگتر این را می‌گویم که ترنس‌ها نیز احتیاج به فرصت های برابر دارند. تبعیض و محرومیت برای هرکسی دردناک است»

۵-با مدرک صحبت کنید
اینکه شما نظری را حتی اگر به حقیقت بگویید دلیل بر صحت آن نیست پس بهتر است کمی مدرک و منبع را چاشنی کار خود کنید تا حرف‌های شما بدون تردید پذیرفته شود و ادعاهای آن به چالش کشیده نشود. هرچه ادعای بزرگتری می‌کنید باید مدرک معتبرتری ارائه کنید. یادآوری منابع باعث سندیت و اعتبار حرف شما در یک بحث اینترنتی است.

۶- با انرژی باشید
سعی کنید جوری نظر دهید تا اگر یک نوجوان یا جوان بی تجربه تراجنسی آن را خواند امیدوار شود و بداند کسانی هستند که با شور و امید از آن‌ها حمایت می‌کنند. مطالب خود را قاطع بیان کنید و به این مطلب توجه کنید که سایر ترنس‌ها نیز در حال خواندن مطالب شما هستند.

۷-گزارش دهید
برخی اوقات افرادی وجود دارند که تنها برای نفرت پراکنی مطلبی را می‌نویسند و حتی با وجود دلایل محکم باز هم به تراجنسی و ترنس‌ها توهین می‌کنند و به نوعی مشکل این افراد با صحبت حل نمی‌شود. بهترین راه برای مبارزه با چنین افرادی حفظ آرامش و گزارش رفتار نا مناسب آن‌ها به مدیریت آن مجموعه هست تا نظر آن‌ها حذف شود. رفتار متقابل ما و توهین متقابل به این افراد تنها باعث ایجاد یک جو مسموم می‌شود که هم چهره تراجنسی را خراب می‌کند و هم بحث را از مسیر خود منحرف می‌کند.

transgender law center


:لینک کوتاه
https://www.mahtaa.com/?p=768

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. محیا

    خیلی متن آموزنده و مفیدی بود. من تک تک این نکات رو با تجربه به دست آوردم. تا مدت ها قبل پاسخ چنین نظراتی رو در حالت عصبانیت می دادم و به همین خاطر بعضی اوقات از حرف هام بوی منطق نمی اومد هیچ، یه جورایی انگار حرفام از کینه توزی بود. این خیلی مهمه که فعالان حقوق ترنسکشوال های ایرانی در نحوه ی برخوردشون با افرادی که نظراتی از سر نادانی می دن اشتباه نکنن. متشکرم.

    پاسخ
  2. هیلدا

    سلام…به نکات جالبی اشاره کردید…واقعا راست می گید…نباید پرخاشگرانه و نفرت انگیز حرف زد…نباید جوری باشیم که جامعه به ما به چشم یک سری ادم با بیماری سخت و خطرناک روحی نگاه کنه…ما بیماریم ولی درمان داره…ما یروز میشیم چیزی که فقط امسال ما ازش سردرمیارن…مایروز بیک زندگی پایدار می رسیم و ارامش میگیریم…ما امیدواریم…خدا باماست…

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت