نه راه برای مقابله با زورگویی

school-bullying-mahtaa

اذیت و آزار و زورگویی همیشه در مدارس وجود دارد. همیشه یک نفر هست که قلدر و زورگو باشد و بقیه بچه های مدرسه را اذیت کند. حالا تصور کنید یک تراجنسی نوجوان در این مدرسه باشد. مسلما هدف و سوژه اصلی این مزاحمان خواهد شد.

در برخوردی که با تراجنسی های محتلف داشتیم گزارش های زیادی از آزار در مدرسه شنیدیم. این مساله مخصوصا در ترنس های زن بیشتر است چون در یک محیط پسرانه هستند.

اما بهترین کار در مواجه با این مزاحمان و زورگویان چیست؟ بهتر است با محتا باشید تا مزاحمان را از زندگی خود بیرون کنیم

به دنبال حامی باشید

اولین چیزی که یک تراجنسی باید به آن فکر کند یک حامی است. به دنبال کسانی باشید که شما را حمایت کنند.
سعی کنید چند حامی برای خود داشته باشید. این افراد میتوانند به شما آرامش ذهنی و آسایش خاطر دهند و باعث شوند که بتوانید راحت تر به مسائل دیگر زندگی خود بپردازید. شما باید کسی را پیدا کنید که بتوانید با خیال راحت با او صحبت کنید و از موقعیت خودتان برایش بگویید. لازم نیست دنبال یک فرد قلچماق و یکه بزن مدرسه خودتان باشید بلکه کافیست کسی باشد که شما را درک کند. البته بهتر است کمی در انتخاب این فرد دچار وسواس باشید چون کسی که شما را حمایت میکند نباید از شما باج بخواهد و این حمایت را در عوض چیزی انجام دهد.

به یک بزرگتر گزارش دهید.

توهین ها و تمسخرها همیشه همراه شما هستند اما نه تا زمانی که یک بزرگتر مطمئن را وارد ماجرا کنید.
اگر شما خودتان به تنهایی با این توهین ها روبرو شوید آهسته آهسته با یک غول مهاجم و بدسرشت روبرو خواهید شد. چون بزرگتر و بزرگتر می شود. بهتر است هرچه زودتر وضعیت خود را به یک بزرگتر بگویید. البته توجه کنید یک فرد مطمین‌‌‌ پیدا کنید. قرار نیست هر بزرگتری ناجی شما باشد. یک بزرگتر میتواند شما را در برابر آماج توهین ها محافظت کند پس حمایت و گزارش به او را فراموش نکنید

فیسبوک خود را ببندید!

همانطور که دنیا پیشرفت میکند اذیت و آزارها هم مدرن تر شده است.
دیگر لازم نیست برای آزار کسی حتما هیکل بزرگی داشت یا روبروی او ایستاد و چهره به چهره شد.
آزار و اذیت اینترنتی اگر بیشتر از آزار فیزیکی نباشد کمتر نیست.
انتشار عکس شما، کامنت های بی ادبانه، پخش شایعه یا افشای اطلاعات شخصی شما در اینترنت به راحتی انجام می شود و مخاطبان آن هم دیگر محدود به چند نفر نیست و ممکن است هزاران نفر اسرار مگوی شما را متوجه شوند. پس هر چیزی را در اینترنت به اشتراک نگذارید. اطلاعات شخصی شما، شخصی است. به خیال اینکه تنها دوستان معتمدتان مخاطب شما هستند اسرار خود را در شبکه های اجتماعی یا وبلاگ ها بازگو نکنید. یک اشتباه سهوی یا عمدی از سمت دوست شما می تواند دژ اسرار شما را خراب کند.
مشکل بزرگتر آن است که دیگر این توهین ها تنها در مدرسه نیست بلکه هر لحظه شما را هدف قرار میدهد و هربار که وارد اینترنت می شود مانند آیینه دق روبروی شما است.
هر شبکه اجتماعی یا سرویس دهنده وبلاگ قوانینی برای حفظ حریم خصوصی شما دارد از آن استفاده کنید تا راه متجاوزین را ببندید.

احساسات خود را به اشتراک بگذارید

نگفتن حرف های دلتان یک غمباد بزرگی برای شما درست میکند.
احساسات خود را با مربی، مشاور، معلم یا یک دوست مطمئن به اشتراک بگذارید.
گاهی سخت ترین کار دنیا گفتن درد و دلهایتان با دیگران است اما نگفتن آن هم باعث می شود مشکلات روحی بدی برای شما درست شود و با هر توهینی به راحتی بشکنید. درباره مشکلات خود و احساساتتان حرف بزنید شاید دیگران راهکار مناسبی به شما بگویند. حتی اگر اینکار را هم نکنند حداقل یک گوش شنوا برای خالی شدن شما هستند.

راه خود را بروید

هیچ چیزی بی هدف نیست پس مطمئن باشید آزار و اذیت شما هم بی هدف نیست. آزار دهندگان میخواهند با اذیت شما ذهنتان را آشفته کنند و شما را به واکنش متقابل وادارند. آن ها میخواهند با رفتارشان شما را عصبی کرده و کاری کنند شما اقدامی متقابل کنید تا بتوانند بهانه ای همیشگی برای آزار شما داشته باشند.
از سوی دیگر آن ها به دنبال جلب توجه سایرین هستند و میخواهند با کارهایشان به دیگران نشان دهند تا چه حد زورگو و قلدر هستند.
شما با بی اعتنایی و کم محلی به آن ها راه را برای مقاصد دیگر میبندید و باعث می شوید آرام آرام شما را فراموش کنند چون شما هیچ واکنشی نشان نمیدهید و سوژه مناسبی برای آن ها نیستید
واکنش متقابل از شما دقیقا همان چیزی است که یک زورگو و مزاحم میخواهد. پس به او امتیاز ندهید و راه خود را بروید

از خودتان محافظت کنید

گاهی اوقات اذیت ها و آزار ها فیزیکی و جسمی است. گاهی افراد مزاحم به صورت فیزیکی به شما حمله میکنند. اینجا شما باید از خودتان محافظت کنید. قرار نیست همیشه بی محلی کرد. گاهی نیز اقدام متقابل بهترین کار است. اما زمانی این کار را بکنید که مورد تهدید جدی و خطر قرار گرفته اید.
شما باید از حریم امنیتی خود دفاع کنند اما کاری نکنید که دفاع شما تبدیل به یک حمله شود. گاهی یک تراجنسی در نوعی وضعیت ظاهری است که اگر شخص سومی وارد ماجرا شود و قصد میانجیگری داشته باشد به جای مزاحم، شما را به خاطر وضعیت ظاهری مؤاخذه میکند و شما را مقصر می داند. پس سعی کنید تا حد ممکن وارد درگیری نشوید. اما حفظ امنیت خودتان را هم فراموش نکنید. برقراری تعادل میان حفظ حریم امنتان و اجتناب از درگیری هنری است که باید خودتان به آن برسید

عصبی یا احساساتی نشوید

اول از همه این را به خاطر داشته باشید که لازم نیست به خاطر تراجنسی بودنتان از دیگران معذرت بخواهید. تا زمانی که تراجنسی بودن شما آسیبی به دیگران نرساند شما نباید از آن شرمنده باشید و برای آن معذرت بخواهید.
در مقابل مزاحمان عصبی یا احساساتی نشوید. بر احساسات خودتان غلبه کنید و روی آن کنترل داشته باشید
وقتی دیدید یک مزاحم عصبی و خشمگین شد شما نیز حالت دفاعی نداشته باشید و گارد نگیرید. خودتان را کنترل کنید و احساسات خود را بروز ندهید.
خودتان را طعمه عصبانیت مزاحمین نکنید و در مواجهه با چنین مواردی با اعتماد به نفس و آرامش برخورد کنید تا جرقه ای به انبار باروت نیندازید.

دوست پیدا کنید

شما یک تراجنسی هستید، درست ولی شما یک مجرم و بزهکار نیستید. از دوست شدن با دیگران نترسید.
آدم های دنیا در مدرسه شما خلاصه نمیشود. شبکه های اجتماعی، گروه های ورزشی، مراکز مذهبی یا هر مکان گروهی دیگری که به آن علاقه دارید یک محیط مناسب برای برای پیدا کردن دوستانی با علایق مشترک است.
مزاحمت های پی در پی شما را افسرده خواهد کرد به همین خاطر به دوستانی نیاز دارید تا زخم های این مزاحمت ها را از یاد ببرید.
شما حتی می توانید خودتان سرگروه یک گروه دوستی متشکل از تراجنسی های هم سن و سال خودتان باشید. مطمئن باشید شما یک نفر در دنیا تراجنسی نیستید پس میتوانید دوستان دیگری هم مثل خودتان پیدا کنید و با آنها هم مسیر و همراه باشید.

همه چیز بهتر می شود

مهمترین چیز این است که یادتان نرود قرار نیست تا آخر دنیا وضع همین طور باشد. بالاخره اوضاع کمی بهتر می شود. به چیزهای خوب فکر کنید و خوبی های دور و بر را ببینید. دوستی را ببینید که شما را کمک میکند.
مزاحمین می خواهند به شما بگویند همه چیز بد است و شما هم بدترین پس از دامی که برای شما پهن میکنند فرار کنید.
شما به خاطر تراجنسی بودنتان نه گناه کارید و نه مقصر پس به وراجی های مزاحمین اهمیت ندهید و از هویت و حق خودتان دفاع کنید و از بروز آن نترسید.
معمولا مزاحمین خودشان از کمبودهایی رنج میبرند و میخواهند زندگی را به کام شما هم تلخ کنند پس تصور نکنید هرچه آن ها میگویند درست است.
اگر کسی هویت شما را مسخره کرد ناراحت نشوید چون شما خودتان آن را انتخاب نکردید و نمیتوانید آن را تغییر دهید.

GSN

:لینک کوتاه
https://www.mahtaa.com/?p=39122

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. سارا

  شاید بشه گفت که من خیلی زیاد تو این وضعیت بودم و از همان دوران اولیه تحصیلی تا آخرش در دوران دبیرستان همیشه کسانی بودن که منو میخواستند اذیت کنند ، ولی تا آنجاییکه یادم هست هیچ وقت جلوی هیچ کسی کم نیاوردم و با انها به شیوه خودم مبارزه کردم …
  تو دوران تحصیل دوستان زیادی داشتم ولی همینکه کسی میخواست ما رو اذیت کنه همه این دوستان سریع تغییر وضعیت میدادن و از صحنه متواری میشدن ولی من تا یادمه هیچوقت به کسی پشت نکردم و از جلوی هیچ کسی فرار نکردم هر چند صدمه دیدم ولی این رفتارم باعث شد تا در بیشتر مواقع این افراد حساب کار دستشون بیاد و گاها هم این ایستادگی باعث همراه شدن افراد بیشتری با من میشد و یا همان افرادی که خواهان اذیتم بودن تبدیل به دوستانم میشدن حال یا از ترسشان یا …

  پاسخ
 2. مهدی

  من یه اشتباهی که کردم با این فرد زورگو دست دوستی دادم و دیگه اونقد باهام صمیمی شده که میگه باید سال بعد هم بیای همین مدرسه من واقعا نمیدونم باید چیکار کنم ناظم و مدیر هم اگه بهشون بگم بیشتر خودم خراب میشم و اگه به پدر و مادرم بگم راهش رو بلد نیستن و بیشتر من رو سرزنش میکنن و …
  تنها با پسرخاله ی همسن خودم در میون گذاشتم که خیلی راز نگهداره
  زورگویی اون در این حده که اگه به حرفش گوش نکنی باهات دعوا میکنه من خودم دومین گنده ی مدرسه هستم ولی به کسی زور نمیگم فقط از مدیر و ناظم دستور میگیرم که با بچه ها چیکار کنم و اینکه چند بار باهاش دعوا کردم ولی زورم بهش نمیرسه.

  فقط میخوام یجوری دوستیم باهاش بهم بخوره چون مدرسه رو برام جهنم کرده.خودم هم میتونم باهاش بهم بزنم البته اگه بهش بگم یه دعوای مفصل باهام میکنه و مدرسه رو از اینی که هست برام بدتر میکنه.

  من از سال شیشم میشناسمش و امسال که باهام صمیمی شده میشه کلاس هشتم

  تو کلاس های شیشم و هفتم و هشتم کاملا اتفاقی در یک مدرسه و یک کلاس افتادیم.
  و خیلی داستان های دیگه فقط اگه میشه کمکم کنید.

  خیلی ممنونم ازتون

  پاسخ
 3. آرزو

  سلام
  من ترنس ام تو اف هستم و توی مدرسه کسی این رو نمیدونه خانواده هم قبول نمیکنن و من توی مدرسه خیلی اذیت میشم چون رفتارم به شدت زنانست و اصلا دست خودم نیست هر کاری میکنم نمیتونم رفتارم رو مثل اون ها بکنم و یا نقش بازی کنم و اون ها مدام من رو آزار میدن به خاطر این ازار ها من دو دفعه دست به خودکشی زدم ولی ناموفق بود لطفا یه راهی بگید که بتونم از دستشون خلاص بشم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت