ترنس بودن دیگر بیماری روانی نخواهد بود

Logo-WHO

سال هاست بین فعالان حقوق ترنس ها دیگر ترنس به عنوان یک بیماری روانی شناخته نمی شود اما سازمان بهداشت جهانی چنین نظری نداشت و ترنس بودن را نوعی بیماری روانی دسته بندی می کند. تا جایی که دانمارک اعلام کرد در صورتی که سازمان بهداشت جهانی ترنس بودن را از لیست بیماری های روانی خارج نکند خودش به تنهایی این اقدام را خواهد کرد.

اما سازمان بهداشتی جهانی کم کم به سمتی حرکت میکند که در جدید ترین نسخه ICD یا همان راهنمای تشخیصی بیماری ها، ترنس بودن را از دسته بندی بیماری های روانی خارج کند.

روز سه شنبه مقاله ای تحقیقی در مجله پزشکی لانست منتشر شد که بیان می کند ترنس بودن یک اختلال روانی نیست.
این تغییر ابتدا باید در کمیسیون های مربوط سازمان بهداشت جهانی تصویب شود و سرانجام در نسخه جدید ICD 11 منتشر شود.

در تحقیقی که روز سه شنبه در مجله لانست منتشر شد دکتر رید و همکارانش با ۲۵۰ ترنس در مکزیک مصاحبه کلینیکال انجام دادند. در این تحقیق بررسی شده است که آیا اختلالات و آشفتگی های یک ترنس حاصل از تبعیض های اجتماعی است و یا یک ترنس به ذات خود دچار این مشکلات است.

این تحقیق با این فرض شروع می شود که “دسته بندی ترنس ها به عنوان یک اختلال روانی باعث می شود وضعیت قانونی این افراد متزلزل شود و همچنین حقوق انسانی و مراقبت های پزشکی این افراد نادیده گرفته شود”
از حدود ۲۵۰ ترنسی که در این مطالعه شرکت کرده اند ۲۰۲ نفر با جسم مردانه به دنیا آمده بوده اند و به صورت میانگین در پنج و نیم سالگی هویت خود را تشخیص داده بودند و ۲۰۸ نفر از آن ها پریشانی ناشی از ترنس بودن در نوجوانی را گزارش داده بودند.

سطح پریشانی در این افراد به شدت بالا تشخیص داده شد. ۷۶% از این افراد تجربه طرد اجتماعی را داشته اند که معمولا از سمت خانواده شان بوده است و تقریبا دو سوم از این افراد به خاطر هویت جنسیتی خود مورد خشونت قرار گرفته بودند.

این نتایج باعث شد محققان به این نتیجه برسند که “پریشانی و اختلالات عملکرد در زندگی ترنس ها به خاطر طردهای اجتماعی و خشونت هایی است که با آن روبرو می شوند نه صرفا به خاطر ترنس بودن شخص”
این تحقیق پشتیبانی برای حذف ترنس ها از لیست بیماری های روانی در ICD-11 خواهد بود

تحقیقات و مطالعات مشابهی نیز در برزیل، هند، لبنان، افریقای جنوبی و فرانسه انجام شده است

جفری رید یک روانپزشک است که مسئول هماهنگی بخش بیماری های روانی و اختلالات رفتاری در نسخه جدید ICD است می گوید: «قصد ما این است که موانع مراقبت از افراد را کاهش بدهیم»

دکتر رید همچنین پروفسور دانشگاه مکزیک و نویسنده تحقیق جدیدی است که در مجله لانست نوشته شده است.
او می گوید پیشنهاد حذف ترنس ها از دسته بندی اختلالات روانی با مخالفت سازمان بهداشت جهانی روبرو نشده است و در نسخه جدید اعمال می شود.
نسخه ای که قرار است در ۱۸ می ۲۰۱۸ تایید شود.

متخصصان معتقدند حذف برچسب بیمار روانی از جامعه ترنس می تواند تبدیل به یک کمک قوی برای پذیرش جامعه ترنس شود.

درکتر میشل فرست پروفسور کلینیک روانپزشکی دانشگاه کلمبیا و سرپرست بخش مشاور فنی نسخه جدید راهنمای تشخیصی بیماری ها یا همان ICD می گوید: «این اقدام یک پیام قوی را به تمام جهان ارسال می کند که دیگر این موضوع یک اختلال روانی نیست. یکی از مزایای خارج کردن ترنس ها از دسته اختلالات روانی این است که باعث می شود انگ ها و تبعیض ها کمتر شود»

ترنس بودن قرار نیست به صورت کامل از لیست بیماری ها خارج شود، لااقل هنوز قرار نیست اما احتمالا قرار است به دسته جدیدی به نام “وضعیت های مربوط به سلامت جنسی” منتقل شود.

بسیاری از فعالان حقوق ترنس ها معتقد هستند که ترنس بودن باید در لیست راهنمای تشخیصی بیماری ها باقی بماند تا افراد ترنس بتوانند از خدمات بهداشتی و درمانی و بیمه ها استفاده کنند اما اینکه در کدام بخش باشد مورد اختلاف است.

دکتر گریت دی کوپر یک روانپزشک در مرکز سکسولوژی و جنسیت دانشگاه پزشکی گنت در بلژیک و همچنین عضو هیات مدیره سازمان WPATH می گوید: «من با قرار دادن ترنس ها در بخش سلامت جنسی مشکل دارم زیرا این موضوع ربطی به موضوع جنس ندارد. اگر امکان این باشد که جداسازی بیشتری انجام شود و تخصصی تر دسته بندی شود بهتر خواهد بود»

عده ای نیز نگرانی هایی درباره پیشنهاد دیگری دارند که شاید در نسخه جدید ICD اعمال شود و آن تغییر نام “ترنسکشوالیسم یا تراجنسی” به “ناسازگاری جنسیتی” است.
نامی که سعی می کند بیان کند بین هویت جنسیتی فرد و جسم او اختلاف وجود دارد.

دکتر رید می گوید: «کلمه ناسازگاری (incongruence) در زبان های مختلف معنی مختلفی دارد مثلا در زبان انگلیسی این کلمه معنی خنثی و بی طرفی دارد اما در زبان اسپانیایی معنی بسیار بدی دارد و نوعی بیمار روانی محسوب می شود. بنابراین اگر بخواهیم از معادل این کلمه یعنی ناهمگونی جنسیتی (gender discordance) استفاده کنیم تا در زبان اسپانیا معنی خوبی به خود بگیرد اما آنگاه در زبان انگلیسی معنی واقعا بدی به خود میگیرد.
تفاوت های زبانی تنها بخشی از مشکل است»

دکتر جک درشر، روانپزشک و روانکاو دانشکده پزشکی نیویورک که در انجمن روانپزشکان آمریکا و سازمان بهداشت جهانی مشغول است می گوید: «پیش از این ترنس بودن در DSM، کتابی که توسط انجمن روانپزشکان آمریکا منتشر می شود نیز دستخوش تغییرات شده بود.
در سال ۱۹۶۸ ترنس بودن در DSM به عنوان یک انحراف جنسی دسته بندی شد در سال ۱۹۸۰ به عنوان یک اختلال روانی و در سال ۱۹۹۴ به عنوان اختلالات جنسی و هویت جنسیتی دسته بندی شد.
در اخرین نسخه این کتاب یعنی DSM-5 که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد ترنس بودن به عنوان یک “آشفتگی جنسیتی” یا “ملال جنسیتی” دسته بندی شد و ترنس بودن را یک آشفتگی در تشخیص جنسیت فرد تعریف کرد»

دکتر درشر قصد دارد تا ترنس بودن را به صورت کلی از کتاب DSM حذف کند اما معتقد است کتاب ICD متفاوت است زیرا این کتاب برای تشریح هرگونه بیماری و وضعیت پزشکی است و مانند DSM تنها به موضوعات روانی نمی پردازد و حضور ترنس ها در لیست بیماری ها تنها راه برای دریافت خدمات درمانی برای این افراد است. افرادی مانند چلسی منینگ که در زندان هستند با استناد به همین دسته بندی ها توانسته اند به هورمون دسترسی پیدا کنند زیرا ترنس بودن یک وضعیت پزشکی است.

کارل سورکان پروفسور رشته مطالعات زنان در دانشگاه MIT که خودش قبلا یک ترنس مرد بوده و جراحی تغییر جنس را انجام داده این مطلب را تایید میکند و می گوید: «برخی ترنس ها می گویند همجنسگرایی از لیست بیماری ها حذف شده است بنابراین ما هم باید یک حرکت اجتماعی انجام دهیم تا ترنس بودن نیز از لیست بیماری ها حذف شود اما به این مساله توجه نمیکنند که این دو موضوع بسیار متفاوت است»

اقای سورکان ادامه می دهد: «اقلیت های جنسی نیازی به خدمات پزشکی و درمانی ندارند در صورتی که ترنس ها به خدمات پزشکی نیاز دارند و برای استفاده از خدمات بیمه ها نیاز به وجود یک بخش در کتاب مرجع ICD است»

NY Times

:لینک کوتاه
https://www.mahtaa.com/?p=3952203

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت