تراجنسی، بیماری، اختلال یا آشفتگی؟

اختلال

تا به امروز درباره ترنس بودن توضیحات زیادی دادیم اما برای برخی باز این سوال پیش می آید که ترنس بودن چیست؟
آیا ترنس بودن یک اختلال است یا بیماری یا هیچکدام؟
اگر بخواهیم به این سوال در یک کلمه پاسخ دهیم باید بگوییم ترنس بودن یک وضعیت پزشکی است که به درمان های خاص خود نیاز دارد.
اما این تمام ماجرا نیست.
ترنس بودن ماجراهای زیادی را طی کرده است و دسته بندی های مختلفی را تجربه کرده است تا به امروز رسیده است.
پس در ادامه با محتا باشید

ترنسکشوال (تراجنسی) در کتاب مرجع DSM

کتاب DSM یا همان کتاب “طبقه بندی رفتارهای نابهنجار روانی” یک کتاب مرجع است که توسط انجمن روانپزشکان آمریکا منتشر می شود. این راهنما تمام رده‌های مختلف اختلالات روانی هم در بزرگسالان و هم در مورد کودکان، پوشش می‌دهد. این راهنما  عمدتاً بر روی تشریح و توصیف نشانه‌های بیماری، آمارهای مربوط به این که کدام جنس بیشتر در معرض آن بیماری قرار دارد، سن متداول ظهور بیماری، تاثیرات درمان و رویکردهای متداول درمانی، تمرکز دارد.

نسخه DSM-3

سیستم تشخیص ترنس ها اولین بار در سال ۱۹۸۰ میلادی (۱۳۵۸ شمسی) وارد نسخه سوم DSM شد.

در دی اس ام نسخه سوم بخش جدیدی به نام اختلالات روان جنسی اضافه شد که چهار زیر دسته داشت:

 • اختلال های هویت جنسیتی
 • انحرافات جنسی
 • اختلالات روان جنسی
 • سایر اختلالات روان جنسی

دسته اختلال های هویت جنسیتی نیز خود به سه بخش تقسیم می شد:

 • ترنسکشوالیسم
 • اختلالات هویت جنسیتی در کودکان
 • اختلالات هویت جنسیتی نامعمول

در این نسخه دی اس ام، اختلالات هویت جنسیتی را به این شکل توضیح میداد:

مشخصه لازم برای بودن در زیر شاخه اختلال هویت جنسیتی، هماهنگ نبودن هویت جنسیتی و آناتومی جنسی فرد است. هویت جنسیتی یعنی باور و احساس هر فرد از اینکه زن است یا مرد. در واقع هویت جنسیتی تجربه ای خصوصی از نقش های جنسیتی است و نقش های جنسیتی همان رفتارهای بیرونی هویت جنسیتی است که با دیدن آن افراد را به زن یا مرد تقسیم میکنیم

نسخه اصلاح شده DSM-3R

در سال ۱۹۸۷ میلادی نسخه جدید و اصلاح شده ای از دی اس ام نسخه سوم منتشر شد

در این نسخه دسته اختلالات روان جنسی کاملا حذف شد و موارد جنسیتی، زیر شاخه اختلالات هویت جنسیتی قرار گرفت که به ترتیب الفبا بعد از اختلالات خوردن لیست شد.
البته کماکان تعریف اختلالات هویت جنسیت همانی بود که در DSM-3 وجود داشت با همان توضیحات قبلی و تنها اختلالات روان جنسی حذف شد.

نسخه DSM-4

در سال ۱۹۹۴ با انتشار نسخه چهارم دی اس ام اصطلاح “اختلالات هویت جنسیتی” به صورت مفرد آورده شد و دیگر به جای اختلالات از کلمه اختلال استفاده شد و به سه زیر شاخه تقسیم شد یعنی:

 • اختلال هویت جنسیتی در کودکان
 • اختلال هویت جنسیتی در بزرگسالان و بالغین
 • اختلال هویت جنسیتی طبقه بندی نشده

و اصطلاح ترنسکشوالیسم در این نسخه حذف شد. نکته مهم ابن بود که اینطور به نظر می آمد که اختلال هویت جنسیتی یک اختلال اندام جنسی در نظر گرفته شده بود و یک اختلال روانی محسوب نمیشد.
زیرا این موضوع بعد از چشم چرانی و انحراف جنسی و زیر شاخه اختلالات جنسی و جنسیتی لیست شده بود و همین موضوع این حدس را تقویت میکرد.

نسخه DSM-5

اما سرانجام در سال ۲۰۱۳ نسخه پنجم دی اس ام منتشر شدو تغییر بزرگ انجام شد.
در این نسخه یک تغییر بنیادی ایجاد شد و اصطلاح “اختلال هویت جنسیتی” کلا حذف شد و به جای آن اصطلاح آشفتگی، بی قراری یا ملال جنسیتی (gender dysphoria) جایگزین شد.
این یک اقدام بزرگ برای جامعه ترنس بود تا از بار ننگ ها و برچسب های غلط آزاد شوند.

انجمن روانپزشکان آمریکا در بیانیه ای علت این تغییر را اینطور اعلام کردند:

متن بیانیه

از این پس در نسخه پنجم “راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی” یا به اختصار DSM-5 افرادی که جنسیت زمان تولدشان با جنسیتی که با آن شناخته می شود در تفاوت است با نام ملال جنسیتی شناخته می شوند. این اصطلاح تشخیصی در واقع به جای اصطلاح “اختلال هویت جنسیتی (GID) ” که در نسخه چهارم دی اس ام بود، به کار می رود و این تغییر برای تشخیص بهتر تجربیات کودکان، بالغین و بزرگسالانی است که با این موضوع درگیر هستند.

احترام به بیمار و دسترسی با خدمات درمانی

دی اس ام تنها برای معنی بخشیدن و تشخیص اختلالات روانی نیست بلکه برای اصلاح نگاه مردم به این موضوع و به یک دیگر نیز است. در حالی که سیستم های تشخیصی باعث سهولت دسترسی به خدمات بیمه ای و درمانی می شود، ممکن است اثرات جانبی نیز داشته باشد و باعث انگ های اجتماعی شود. اما ما در نسخه پنجم دی اس ام میخواهیم جلوی این انگ ها را بگیریم و در عین حال مطمئن باشیم که خدمات درمانی و بیمه ای قطع نمی شود. جایگزینی ملال جنسیتی به جای اختلال هویت جنسیتی باعث شفافیت بیشتری در این شاخص تشخیصی می شود. این مساله باید مورد توجه قرار گیرد که عدم تطبیق جنسیت به خودی خود یک اختلال روانی نیست. نکته حیاتی در موضوع ملال جنسیتی، وجود پریشانی و اضطراب مرتبط با وضعیت فرد است.

ویژگی های ساختاری

برای اینکه فردی دارای ملال جنسیتی تشخیص داده شود باید حداقل به مدت شش ماه مداوم بین جنسیتی که با آن به دنیا آمده و جنسیتی که خودش آن را می پذیرد تفاوت اساسی وجود داشته باشد. در کودکان نیز باید خواست و آرزوی جنسیت دیگر بودن، به صورت شفاهی و رفتاری وجود داشته باشد. این وضعیت باعث ایجاد یک آشفتگی و اضطراب در عملکرد اجتماعی، بالینی، شغلی و عمومی دیگر می شود. ملال جنسیتی خود یک بخش جداگانه در دی اس ام دارد و به صورت کامل از اختلالات جنسی و انحرافات جنسی جدا شده است.

چیزی که باید تغییر کند

کسانی که تجربه ملال جنسیتی را دارند مسلما باید یک سیستم تشخیص برای دسترسی به خدمات بیمه ای و درمانی داشته باشند و البته نباید این موضوع باعث شود تا بر علیه آن ها در موقعیت های اجتماعی یا قانونی استفاده شود. درمان هایی که در این وضعیت برای فرد انجام می شود میتواند شامل مشاوره، هورمون درمانی، جراحی تغییر جنس و تغییرات اجتماعی و قانونی باشد تا فرد به جنسیت مورد نظرش برسد. برای دسترسی به خدمات بیمه ای نیاز به یک سیستم تشخیص است. ما نگران این هستیم که با حذف این موضوع از سیستم تشخیص روانپزشکی – آنطور که برخی خواهان آن هستند-دسترسی به خدمات بیمه ای را به خطر بیندازد. اما برای کاهش انگ ها و تبعیض ها ما کلمه اختلال را حذف کردیم و به جای آن کلمه ملال را جایگزین کردیم، این کلمه نه تنها مناسب تر و صحیح تر است بلکه باعث می شود این پیش فرض را که این بیماران دچار اختلال هستند را از بین ببرد.

تاکنون این آخرین تلاش انجمن روانپزشکان آمریکا به عنوان ناشر کتاب DSM برای برچسب زدایی از ترنس ها بوده است.

ترنسکشوال (تراجنسی) در طبقه بندی بین المللی بیماری ها (ICD)

اما کتاب دی اس ام تنها مرجع برای تشخیص نیست و سازمان بهداشت جهانی نیز لیستی به نام ICD منتشر می کند که بیماری های مختلف را در آن طبقه بندی می کند.

کتاب “طبقه بندی بین المللی آماری بیماری ها و مشکلات مربوط به سلامت” که با نام اختصاری ICD شناخته می شود یک ابزار استاندارد برای تشخیص بیماری ها و مشکلات سلامتی است

این لیست توسط سازمان بهداشت جهانی یا همان WHO منتشر می شود که زیر مجموعه ای از سازمان ملل متحد است.
این مرجع در واقع یک سیستم برای طبقه بندی و تشخیص بیماری ها است که توسط کدهای منحصر به فرد مشخص می شوند.
مرجع ICD بر خلاف DSM که تنها به مسایل روانی و رفتاری می پردازد، یک مرجع کامل تر است که تمام مشکلات سلامت را در بر میگیرد و برای تشخیص آن ها راهنمایی هایی ارائه می دهد.

تا امروز نسخه دهم ICD منتشر شده است و قرار بود نسخه یازده نیز در سال ۲۰۱۷ منتشر شود که البته انتشار آن به سال ۲۰۱۸ موکول شد.

نسخه ICD-9

اولین بار در نسخه نهم ICD در سال ۱۹۷۹ نام اختلال هویت جنسیتی و ترنسکشوالیسم آورده شد.
در این سال ترنسکشوالیسم و اختلال هویت جنسیتی به ترتیب با کدهای ۳۰۲٫۵ و ۳۰۲٫۸۵ در زیر شاخه انحرافات و اختلالات جنسی قرار داشت.
ترنسکشوالیسم در این دسته بندی خود به چهار زیر شاخه تقسیم می شد:

 • با تاریخچه نامشخص گرایش جنسی
 • با تاریخچه بی جنس گرایی
 • با تاریخچه همجنسگرایی
 • با تاریخچه دگرجنس گرایی

و اصطلاح اختلال هویت جنسیتی خود در دسته ای جدا به نام سایر اختلالات روانی شناخته شده قرار داشت.

این اولین بار بود که اختلال هویت جنسیتی و تراجنسی در لیست آماری بیماری ها قرار میگیرد که با توجه به گرایش جنسی افراد ترنس آن ها را تقسیم میکردند. موضوعی که سال های بعد به اشتباه بودن این تقسیم بندی آگاه شدند.

نسخه ICD-10

در سال ۱۹۹۰ نسخه دهم ICD منتشر شد و دسته بندی ها تغییر کرد.
در این نسخه اختلال هویت جنسیتی خود به یک دسته جداگانه با کد f64 تبدیل شد و شامل پنج زیر شاخه بود:

 • ترنسکشوالیسم
 • مبدل پوش دوگانه
 • اختلال هویت جنسیتی کودکان
 • سایر اختلالات هویت جنسیتی
 • اختلال هویت جنسیتی مشخص نشده

از این نسخه تا به امروز اختلال هویت جنسیتی و ترنسکشوالیسم در دسته اختلالات روانی و رفتاری و در زیر دسته اختلالات شخصیتی و رفتاری بزرگسالان قرار گرفت.

نسخه ICD-11

نسخه یازدهم ICD کماکان منتشر نشده است و همانطور که گفتیم به سال ۲۰۱۸ موکول شد و طبق وعده سازمان بهداشت جهانی قرار است در ۱۸ می ۲۰۱۸ منتشر شود.

بیم و امیدهای زیادی درباره این نسخه وجود دارد و زمزمه هایی شنیده می شود که قرار است ترنس بودن از زیر شاخه اختلالات روانی خارج شود و به دستی جدیدی منتقل شود تا بار منفی و انگ های اجتماعی آن از بین برود.
دانمارک به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه سلامت ترنس ها به صورت خودجوش ترنس بودن را از لیست بیماری های روانی خارج کرده است و این یک قدم رو به جلو است، اما تا زمانی که سازمان بهداشت جهانی اقدام نکند، این موضوع فراگیر نمی شود.

اما باید توجه کرد که ترنس بودن قرار نیست کلا از لیست بیماری ها خارج شود زیرا این یک وضعیت پزشکی است که مسلما برای تشخیص و دسته بندی آن باید در لیست ICD باشد اما نکته مهم این است که در چه شاخه ای و با چه اسمی باشد زیرا اختلافات زبانی و معنایی ممکن است مشکل ساز شود.

تا اینجا دیدیم که ترنس بودن چه فراز و نشیب هایی را در مراجع مختلف طی کرده است.
از انحراف جنسی بودن در سال ۱۹۶۸ تا ملال جنسیتی در سال ۲۰۱۳ در کتاب DSM
و از انحراف جنسی بودن در سال ۱۹۷۹ تا تغییرات بنیادی جدید در کتاب ICD

نتیجه گیری

اما سرانجام به پاسخ سوال اولمان میرسیم.
ترنس بودن چیست؟ یک اختلال، بیماری یا چیز دیگر؟
چیزی که کاملا مشخص است ترنس بودن یک وضعیت پزشکی است و نیاز به تشخیص و مراقبت های پزشکی دارد.
اما چیزی که واضح است ترنس بودن یک اختلال یا بیماری روانی نیست.

همانطور که در بیانیه انجمن روانپزشکان آمریکا دیدیم عده ای معتقد هستند که ترنس بودن باید به طور کل از کتاب DSM حذف شود و تنها در کتاب ICD بماند.

دکتر جک درشر، روانپزشک و روانکاو دانشکده پزشکی نیویورک که در انجمن روانپزشکان آمریکا و سازمان بهداشت جهانی مشغول است میگوید: ترنس بودن باید به طور کل از دی اس ام حذف شود اما باید در ICD بماند زیرا این یک وضعیت پزشکی است و نیاز به مراقبت ها و درمان های پزشکی دارد.

منابع

 1. Dsm5.org
 2. Trans-Health
 3. WHO
 4. Independent

:لینک کوتاه
https://www.mahtaa.com/?p=3952394

درباره نویسنده

محتا یک وبسایت گروهی است که به صورت رایگان جدیدترین آموزش ها، اخبار و مطالب مربوط به تراجنسی در دنیا و ایران را ارائه می‌کند

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. سیاوش

  دمتون گرم. مطالبتون واقعا ارزشمند و خوندنیه ومعلومه وقت زیادی رو دارید برا تدوین وتهیه اش میذارید. علمیه وارزش خوندن و وقت گذاشتن داره. ممنون.خیلی زیاد…………..

  پاسخ
 2. محمد

  تشکر فراوان به خاطر تلاش ارزشمندتون محتای عزیز
  راستش من هروقت که به محتا سر میزنم اگرم یکم حالم گرفته باشه واقعا خوب و خوشحال میشمSmile

  پاسخ
 3. نیما زمانی

  ممنونم از مطالبتون واقعا ارزش خوندنو داره و کمکـزیای میکنه تا مردم بفهمن این نوع از ما هم حق انتخاب وزندگی دارن ممنونم امیدوارم همی ترنس ها همیشه سالم باشنو بدرخشن

  پاسخ
 4. مصطفی م

  درود بر شما من گرایش شدید به جنس موافق پیدا کردم نه رابطه جسمی بلکه از نظر روحی و دوست دختر تا الان نداشتم ولی وقتی خانمی رو در خیابان میبینم حسرت میخرم که چرا بدنم شبیه زنها نیست حتی دوست با مردی دست تو دست تو خیابان راه برم از جسم خودم متنفر شدم حتی آرزو دارم حس مادر شدن تجربه کنم و در کل زنها رو دوست دارم برای اینکه خودم در وجود آنها کامل میبینم از نظر شخصیت و روحی آدم حساسیم مثل خیلی از پسران که عاشق ماشین و دوست دختر هستن نیستم ولی از کارای زنونه خوشم میاد و این حس در من روز به روز بیشتر میشه عاشق آشپزی و خونه داریم آیا از نظر شما این خصوصیات که دارم ممکن ترنس باشم یا دلیلش یز دیگست

  پاسخ
  1. حسن

   سلام اینها دقیقا مشخصات ترنس هستند من هم یک ترنس هستم تازه خفیف تر از شما چون من علاقه به دوست دختر دارم ولی نه به اندازه بقیه مردها

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکلک‌ها

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNo

دانلود آهنگ جدید

پنل اس ام اس

ارسال پیامک بلک لیست

پنل اس ام اس رایگان

ارسال بلک لیست

کارشناس رسمی دادگستری

طراحی سایت